Ayrılık Esnasında Beyin: Kırık Kalp Bilimi

0
244

Ayrılık esnasında beyniniz derin bir anksiyete yaşayabilir. Dahası, bilim en çok acı çekenin kalp olmadığını ortaya çıkarmıştır. En ağır darbe hayal kırıklığı ve terk edilmişlik hissini bir yara gibi yorumlayan bir dizi beyinsel yapıdan gelir. Ayrılığın etkisi beynin nasıl işleyeceğini bilmediği bir şeydir. Bu nörolojik durum fiziksel acı, yorgunluk ve düşük enerji olarak yorumlanır.

Ayrılıklar, aldatma, ihmal… Bunların hepsi çok fazla acıya neden olur, bunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu acının arkasındaki sebep bu kadar hayranlık uyandırıcı olamazdı. Fiziksel darbe almak, çizik almak veya yanmak gerekmiyor. Ayrılıklar size hiç dokunmadan bunların bir kombinasyonuna neden olabiliyor. Vücudunuzun her lif, tendon ve ekleminden çıkan bir acının izlenimidir. Her şey can yakar, her şey sizi yorar. Dünya yok olur ve bu duygusal fırtınanın içinde hapsolursunuz. Fakat ortaya çıkıyor ki, bu fırtına, genellikle suçladığımız organ olan kalbimizden çok uzaklarda gerçekleşiyor.

Ayrılık esnasında beyin hakkında bilim ne diyor

Ayrılık esnasında beyninize ne olduğunu anlamak istiyorsanız şarkıları, şiirleri ve edebiyatı unutun. Bunun yerine nörolojik bilimin kapılarından içeri girin. Birçok insanın laboratuvarda aşk veya nefretin ölçümlenemeyeceğini düşündüğünü biliyoruz. Fakat, başta çok soğuk ve steril görünse de, bilim bize en açık cevapları veren şey oluyor.

2011’de Columbia Üniversitesinden Edward Smith isminde bir bilişsel nörolog bir seri araştırma ve test yaptı. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Teşhis tekniklerindeki gelişmeler ve geliştirilmiş MRI çözünürlüğü sayesinde Smith, yakın zamanda bir ayrılık geçiren insanların beyinlerinde ne olduğunu görebildi.

Çekirdek İnanç -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Resimlerde, beynin en fazla sinaptik aktivitesi olan bölgeleri aydınlanıyor. Bu çalışma katılımcıları söz konusu olduğunda, kendinizi yaktığınız zaman çalışan beyin yapıları en aktif yapılar oldu. Beyin için acı gerçekti.

Suçlu: Sinir Taşıyıcılarımız

Yastayken acımız neden daha uzun sürer? Hatırlamak neden bu kadar acı verir? Aklınız neden hep o surata, o isme, o geçmiş tarihe döner? Cevap sinir taşıyıcılarınızda. Ayrılık esnasında, alın korteksiniz “kapanır”. Bir diğer deyişle bilgiyi nesnel bir biçimde işleme yeteneğiniz fonksiyon görmez hale gelir.

Aynı zamanda, bağlılık ve bağ kurmaya dayalı tüm yapılar aktifleşir. Limbik sistem oksitosin ve dopamin gibi hormonları düzenler. Onlar da karşılığında diğer insanı yakınında tutma ihtiyacını düzenlemeye devam eder. Bu aşırı hareketlilik tekrar iletişim kurmayı denememize yol açar. Nesnel bir bakış açısıyla olanları görmemizi zorlaştırır.

Çekilme sürecinde beyin
Ünlü antropolog ve ilişki uzmanı Helen Fisher, aşkın motivasyonel bir sistem olduğuna inanır. Aşkın beyne bir dizi ödül sunmaya çabalayan bir dürtü olduğunu düşünür. Bunlar bağımlılık, samimilik ve bağlılıktan yalnızlıktan kaçışa kadar gider.

Beynin ayrılık esnasında her şeyden önce yaşadığı şey tüm bu boyutların kaybedilmesidir. Bu gerçekleştiğinde panik durumuna geçer. O ödüllendirme sistemi bozulmuştur ve şimdi beyin besinler, güvenlik ve diğer her şeyini kaybetmiştir. Sonrasında beyin bir çekilme sürecine girer. Bu, bir bağımlının, bağımlı olduğu maddeyi ondan çekip aldığınızda yaşadığı şeydir.

Ayrılma esnasında fiziksel acı gerçektir

En başta bir ayrılığın acısını fiziksel bir acı gibi deneyimlediğimizden bahsetmiştik. Sevdiğiniz birisi sizi terk ettiğinde vücut kısa süre içinde kortizol ve epinefrin gibi bir dizi stres hormonu salgılar. Bunlar ne anlama gelir? Bu, temel olarak duygusal öfkenin fiziksel hale geldiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda o kimyasalların birçok fonksiyonunuzda belirgin bir değişiklik yaptığı anlamına da gelir.

Beyniniz, çok fazla kortizol barındırdığında, kaslarınıza kan takviyesi yapmak için sinyal yollar. Bu kramplar, gerginlik, baş ağrısı, göğüs ağrısı, baş dönmesi ve fiziksel yorgunluk gibi şeylere neden olur.

İnsan beyni aşkı sever. Aşkın kaybedilmesi beyni çok korkutur ve bu yüzden yoğun bir şekilde tepki verir. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat, beynin yapmayı bildiği bir şey daha vardır. Beyin bir ayrılığı atlatmayı ve yoluna devam etmeyi de bilir. Zaman, sakinlik ve dikkat dağıtıcı şeyler gerekecektir fakat beyin uyum sağlayacaktır. Her tür sıkıntı ve güçlüğü atlatmaya yarayacak yeteneklere sahibiz. Tünelin diğer ucundan çok daha iyi bir şekilde çıkarız.

alıntı: filoji

Okuduğunuz için teşekkürler! Okuduğunuz için teşekkürler! Buraya ilk defa geliyorsanız, ismim Atakan Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve  Türkiye'de ilk subliminal telkin uzmanıyım.2005 yılından bu yana bir milyon üzerinde kişi telkin MP3 lerimi indirip uykuda dinleyerek faydalandı. Lütfen sonuna kadar okuyunuz.

Hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa bir şey sizi engelliyorsa çekirdek inançlarınızı değiştirin?

Büyük ihtimalle internette gezinirken çekirdek inanç ve telkin cd ler ile ilgili bir şeyler duymuşsunuzdur ve kendi kendinize sormuşsunuzdur.Çekirdek inanç nedir?

Ben Atakan Sönmez.1977 yılında istanbul'da doğdum.1995'de Boğaziçi üniversitesine girdim.Bir şeyler beni engelliyordu ve hayatımda hep aynı şeyler tekrar ediyordu.. Odaklanamıyordum mutsuzdum ve güvensizdim.Sadece sınav kazanmak yetmiyordu.

Yöntem neden oluştu?

Bir çok şeyi denedim kitaplar okudum hipnozu denedim hatta üniversiteyi bıraktım.Hipnoz olmadan uykuda dinleyebileceğim mp3 ler aradım.Türkçe yoktu ingilizce olanlarda etkili değildi.Kendim kayıtlar yapıp dinlediğimde ilk başta sonuç alamadım.

Neden Farklı?

Bir gün bir kayıt sırasında tesadüfen mikrofonum arızlandı ve ses yükselmeleri oldu.Bu şekilde ritmli kayıtlar dinleyince oldukça etkili oldu.Önce bu telkinleri kendim dinledim ve bir blog sitesi açtım... Bu telkinler sayesinde hiç olmadığım kadar mutlu ve güvenli hissetim.Okula geri döndüm ve aynı yıl Boğaziçi üniversitesi ile birlikte iki üniversite bitirdim.Üniversitede ses frekansları üzerine eğitimimimi kullanıp bu yöntemi geliştirdim ve ritmotransı oluşturdum...

2005 yılında bu telkinli mp3 leri hayatimdegisti.com da ücretsiz olarak paylaştım.Bu sitenin forumuna 80.000 kişi kayıt oldu ve  günlüklerinde değişimlerini paylaşan binlerce kişi oldu...

2008 de telkincd.com u açtım bu sitede 400 e yakın kişiye özel subliminal özel mp3 ler var....Bu siteye girenler özel konularda 32 tl den telkin mp3 ler alabiliyorlar...

Çekirdek İnanç Nasıl Ortaya Çıktı?

Çekirdek inanç sitesini ise 2010 yılında açtım.Eğer bir şeyler sizi engelliyorsa hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa nedeni çocukluğunuzda bilinçaltınızın aldığı kararlardır.Bu kararları telefonla yüzyüze yada online bir form ile size özel tespit edip 20 adet telkin hazırlıyoruz.Bu çalışmamız en çok tercih edilen en kapsamlı çalışmalarımızdır.

Nasıl tespit ediliyor ve çözüm için neler yapılıyor.

Çekirdek inanç çalışması telefonla yüz yüze ya da online bir form ile yazılı tespit edilir.Çekirdek inançlarınız bir tanesi baskın olmak üzere 10 adete yakındır. Tespit sonrası subliminal bilinçaltı cd leri hazırlanır. Bu kişiye özel mp3 leri günde 6 saat uykuda ya da uyanıkken dinleyebilirsiniz.

Çalışma sonrası neler değişecek?

Çekirdek inanç sonrası size özel hazırlanan mp3 leri dinlediğinizde amaç rahatlamak değildir.İlk 10 gün değişimleri siz farkedeceksiniz. İlk 45 gün sonunda ise çevrenizdekiler değişimi fark ederler.Daha dik yürürsünüz göz temasınız kuvvetlenir endişenin yerini mutlu hissetme hali alır.İş ve ilişkilerde yaşanan olumsuz tekrarlar düzelir.Tepkileriniz daha net olur.Böylece bazı kişiler sizden uzaklaşır.Yorumları inceleyerek oluşacak yüzlerce etki hakkında fikir sahibi olabilirsiniz..Bu sitede tespit sonrası  bilinçaltı cd leri hazırlanır.Böylece tek seans sonrası uykuda dinleyeceğiniz cd ler ile daha kısa sürede sonuçlar alırsınız.

5 dakikalık ön tespit nedir?Telefonuma ücret yansıtılır mı?

çekirdek inanç logo5 dakikalık ön tespitte aradığınız telefonlar sabit no ve vodafone’dur.Aşağıdaki butona basarak arayabilirsiniz.Standart dakikanız dışında bir ücret yansımaz.Telefonla bir kaç soru sorularak yapılan ön tespittir.Detaylı çalışmalar ücretlidir. 

Çekirdek inancım  nasıl temizleniyor?

Telefonda, online test ile tespit yapılabilir ya da ofiste birebir seans alabilirsiniz. Tespit sonrası telkinleriniz hazırlanır. Bunları bir buçuk ay dinlersiniz. Böylece uyurken dinleyeceğiniz CD ile çekirdek inançlarınız temizlenir.

Hipnoz gibi bir şey mi ve nasıl böyle değişimler sağlıyor?

Hipnoz gibi ama tam olarak değil.Hipnozda uyku hali gerekir.Bu çalışmada önce  çekirdek inançlarınız belirlenir.Dinleyecekleriniz size özel hazırlanan mp3 lerdir.Bu mp3 lerde müzik sesi duysanız da arka planda pozitif telkinler vardır.Hipnozdan daha etkilidir ve kullanılması daha pratiktir

Telefonla çekirdek inanç bulma süreci nasıl işliyor?

Aradığınızda   ücretsiz 5 dakikalık bir ön görüşme tespiti ile Çekirdek İnanc bulmanın size faydası olup olmayacağını belirliyoruz.

Eğer faydası olacağı ön tespit sonucu anlaşılırsa randevu alıyorsunuz ve 2 ay içinde  ortalama 40-60 dakika arası bir seans görüşmenin sonucunda uzmanımız Özlem Şahin çekirdek inancınızı belirliyor. Buna yönelik çözüm için çalışmalar yapıyor.

Ayrıca Çekirdek İnancınıza uygun isme özel ve sizin kişilik yapınıza özel hazırladığımız subliminal telkin CD yapıyoruz. Görüşme sadece bir kez yapılmaktadır. İlk etkiler ortalama 1 haftada çıkar.Genelde değişim fark etmek için  sizi bir ay görmeyen arkadaşınızla görüşün.Arkadaşınız mutlaka değişimi fark edecektir.Bunun gibi güzel haberlerinizi bizimle paylaşın sitemizde isimsiz yayınlayalım.

Başarı hikayeleri var mı?

Çekirdek inanç gizlilik prensibi gereği isim vermeden samimi başarı hikayelerinden sadece 3 tanesi okuyun. Son 10 yılda toplam 4500 üzeri başarı hikayemiz oldu hatta  günlük tutanlar var.Gizlilik prensibi gereği bizi arayan hiç kimseye sms ya da mail atmıyoruz.

Peki Hiç fayda görmeyen olmuyor mu?

Çekirdek inanç çalışması 2010 yılından beri yaşam boyu garantilidir ve başarı oranı %90 üzerindedir.Her ne kadar dinlenilen telkinlerin etkileri kişiden kişiye değişse de eğer fayda görülemezse önce ücretsiz destek verilir yine fayda olmazsa ücret iadesi yapılır.Bu iade  sistemi   sözde değil gerçektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here