Registered Member Login:
Üye değil misin? Kayıt olunuz today!
Bugünki MesajlarForumları Okundu Kabul Et
subliminal telkin cd subliminal telkin mp3

AFT ve UÇUK

 Sağlık Davranış Değişikliği Telkinle Fiziksel Değişim ve  Cilt ve Deri Sorunları   AFT ve UÇUK Konusunu hayatimdegisti.com Konuğumuz olarak inceliyorsunuz hayatimdegisti.com sitemizde yaşamınızı hemen degistirecek bir cok telkinli hipnoz mp3 vardir tesaduf eseri de buradaysanız mutlaka inceleyiniz üst link portal tıklayınız 1 . AFT ve UÇUK Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ...

ayrıca bu konularda arama yapan konuklarımız var   AFT ve UÇUK telkin cd indir izle İstanbul AFT ve UÇUK nerededir kimdir AFT ve UÇUK çekirdek inanç temizliği İzmir bursa AFT ve UÇUK hipnoz AFT ve UÇUKolumlama seminerleri eğitimi çaresi tedavisi AFT ve UÇUK hakkında bilgi bilinçaltı telkin cd telkin mp3 AFT ve UÇUK kuantum düşünce kitap haberiUyarılar

Cilt ve Deri Sorunları cilt ve deri hastalıkları, cilt ve deri, cilt ve deri hastaliklari, deri ve cilt hastalıkları, saçlı deri ve cilt hastalıkları


Reklam Alanı

AFT ve UÇUK

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 07-01-2008, 12:16 PM   #1 (permalink)
suzzy
Guest
 
Mesajlar: n/a
Standart AFT ve UÇUK

Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır. Bayanlarda daha sıklıkla rastlanır. Aft genellikle tek olarak seyretse de aynı anda birkaç bölgede birden görülebilmektedir.

Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırma yapılmıştır. Ancak aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Bu nedenle aft oluşumunu hızlandıran ve iyileşmesini geciktiren faktörlerden bahsetmek mümkündür.

Aft oluşumunda hangi faktörler önemlidir?

STRES
Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir.
Hanımlarda premenstural  gerginlik(adet öncesi dönem) de aft oluşumunu hızlandıran faktörlerdendir.
YİYECEKLER
Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır.Bunların yanı sıra bazı bünyeler için alerjik olabilen kara buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, bazı patlıcan, elma, incir, peynir gibi yiyecekle.de aft oluşumunu hızlandırırlar.
TRAVMA
Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.
DİŞ MACUNU
Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate" ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran tahriş edici bir kimyasaldır. SLS bu özelliği ile aft oluşumu üzerine direkt etkili olan bir maddedir.
Özellikle aft sorunu olan kişilerin kullanabilmesi için günümüzde daha az oranda (%1.25) SLS içeren diş macunları üretilmektedir. (Tom's of Maine Natural Toothpaste , Oral-B Sensitive Fluoride Toothpaste.)
SİSTEMİK HASTALIKLAR
Behçet Hastalığı: Genital ülser, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan tekrarlayıcı aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.
Birçok malign ve otoümmin hastalıklarla birlikte de tekrarlayıcı aftlar görülebilmektedir.
DİĞER NEDENLER
B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.

Tedavi
Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:
 
Ağrıyı azaltmak ve iyileşme periyodunu kısaltmak için:       
Sıcak, asidik ve tahriş edici gıdalardan kaçınılmalır.
"2% hydrogen peroxide" solusyonuna batırılan pamuk yada gazlı bez ile aft bölgesi temizlenebilir.
Su ile karbonat karışımından hazırlanan ince yapılı bir krem aft üzerine sürülebilir.
Yarım bardak suya yarım kaşık tuz ilavesi ile elde edilen solusyonla günde üç kez gargara yapılabilir,
Yemeklerden önce aft bölgesine "xylocaine" solusyonu ya da ağız için hazırlanmış anestezik kremler uygulanabilir.
Aft üzerine uygulanacak "orabase", "Gly-oxide", "Cankaid","Ambesol" gibi ağız içi kremler uygulanabilir.
"sucralfate" tableti ılık suda eritip gargara yapılabilir.
Özellikle aftı başlangıç aşamasında "tetrasiklin" tableti suda eriterek elde edilen solusyon ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid "%0.1 lik triamcinalone" uygulanması ya da steroidli bir gargara "betamethasone syrup" ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
"Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
"Tetrasiklin" şurup la hazırlanan 12,500 unite "nystatin", 1.25 mg "diphenhydramine", ve 0.25 mg/m "hydrocortisone" karışımı 'shotgun' solusyonu olarak kullanılabilir.
 
AFT (canker sores=mouth ulcers) ile UÇUK (fever blisters=cold sores) arasındaki farklılıklar:
Aft ile uçuk genellikle aynı belirtileri gösterdikleri için birbirleri ile karıştırılabilmektedir. Ancak aralarında birçok temel farklılık vardır:

AFT
1. Kesinlikle ağız içersinde oluşur.
2. Bulaşıcı değildir.
3. Aftın oluşmasına virüsler neden olmaz.

UÇUK
1. İçi su toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar.
2. Nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. Aft ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
3. Bulaşıcıdır.
4. Virüsler tarafından meydana getirilir.

UÇUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
      Uçuk çıkmadan önce kendini belli eder (0-24 saat önceden); karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir. Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir. Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.
     
NASIL BULAŞIR?
      Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı, havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalardan ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Uçuk virüsü (Herpes simpleks) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin “Sevgi dolu” öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla fark edilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyon şeklinde görülebilir.
     
DİKKAT! UÇUK BULAŞICIDIR!

Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
 
Bayanlar makyajlarını çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler. Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.
 
Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir.
 
Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
 
Yerken, içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır.
 
Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırırken, uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.)
yukarı

NİÇİN NÜKSEDER?
      Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki isnir düğümüne girip yerleşir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayıf düştüğü durumlarda çoğalır ve uçuk çıkar.


Stres
 
Aşırı yorgunluk, uykusuzluk
 
Aşırı güneş ışığı ve UV ışınları
 
Diğer enfeksiyonlar
 
Adet dönemi, hamilelik gibi durumlarda virüs aktif hale geçebilir.
       

KONTROL EDİLEBİLİR Mİ?
      Öncelikle uçuğun nüksetmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir. Örneğin strese bağlı olarak gelişir ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek. Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak. Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir. Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir.
      Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla antiviral bir uçuk kremini uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

EN ETKİLİ ŞEKİLDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Önceden bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmıştır:


Alkol ve antiseptik ilaçlar, Uçuğun üzerindeki bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller

Ağrı kesici ilaçlar; Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltır.
 
Buz uygulamak; Ağrı azaltılabilir
 
Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri, deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simpleks) etki eder ve deriye zarar vermelerini engeller.
       

KİMLER ÖZELLİKLE RİSK ALTINDADIR?


Sık sık veya uzun süreli olarak uçuk çıkıyorsa (Örneğin tedaviye rağmen 10 günden daha uzun süre devam ediyorsa)
 
Uçuk, bir bebekte ya da 6 yaşından küçük bir çocukta çıkmışsa
 
Dudak, ağız ve burun çevrenizin dışındaki vücut bölgelerinde, özellikle de gözlerinizde, parmaklarınızda ya da cinsel organınızda uçuk çıkmışsa
 
Uçuk ile birlikte baş ağrısı, ateş ve kas ağrısı gibi başka şikayetleriniz varsa
 
Uçuk sarı renkte cerahatli ise
 
Bağışıklık sisteminizi baskı altına alan ilaçlar, örneğin kortizonlu ilaç kullanıyorsanız
 
Bağışıklık sisteminizin zayıflığı (yani bulaşıcı hastalıklarla mücadele etme gücünüzün azalmış olması) nedeniyle tıbbi kontrol altındaysanız. 

alıntıdır...ilk defa geliyorsanız , ismim Atakan Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve  Türkiye'de ilk subliminal telkin uzmanıyım..Şimdiye kadar 10 yılda bir milyon üzerinde kişi telkin cd lerimi indirip uykuda dinleyerek faydalandı. Denemek için hediye telkin mp3 indirebilirsiniz. telkincd.com Neler mi hediye?Koruma kalkani,suçluluk duyguları,ego güven,depresyon dünde kaldı ve diğerleri....Ayrıca telefonla 5 dakika ücretsiz çekirdek inanç ön tespiti buradan yaptirabilirsiniz. cekirdekinanc.comTelkin cd hipnoz gibi ama tam olarak değil çünkü daha da etkili...işte 10 dakikalik bir tv programı..
  Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 07-01-2008, 07:08 PM   #2 (permalink)
Teğmen
 
Üyelik tarihi: Dec 2007
Mesajlar: 50
Tesekkür: 0
28 Mesajinıza toplam 56 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
akik is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: AFT ve UÇUK

selamlar.

insan kaç yaşından itibaren hatırlayabiliyor bilmiyorum ama bende ben kendimi bildim bileli aft olur, el kadar bebeykene bile olurdu. gitmediğim doktor, hastane kalmadı. sebep bulamadılar, stresten falan dediler ama hap kadar çocukta ne stresi olacak, her bilemediklerine stres diyorlar:) çok sayıda çıkardı, kocaman olurlardı, doğru düzgün bişi yiyemez, su bile içemez, akşamları da canımın acısından konuşamaz duruma gelirdim.

bu esnada bilumum ilaçlar, kremler, sonra karadut pekmezleri, karadutlu dondurmalar, oksijen-aspirin-yoğurt kürleri. hiçbişi fayda etmedi.

sonra tesadüfen buldum: supradyn. ne alaka bilmiyorum. annem çok özenlidir beslenme konusunda, bizim evde her yemek pişer, bi vitamin eksikliğim falan olduğunu sanamıyorum o yüzden. ama ne zaman aft çıkmaya başladığını hissedip bunu almaya başlasam, üç dört günde kayboluyor. o aşamada yakalayamayıp da tırnağım kadar üç dört tane olduktan sonra içmeye başlarsam da iki haftada falan temizleniyor. yoksa imkanı yok.

bi deneyin derim muzdaripseniz.
akik isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Okunmamış 07-01-2008, 08:11 PM   #3 (permalink)
Binbaşı
 
25emel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2007
Mesajlar: 1,447
Tesekkür: 2
233 Mesajinıza toplam 444 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
25emel is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: AFT ve UÇUK

Alıntı:
akik Nickli Üyeden Alıntı
selamlar.

insan kaç yaşından itibaren hatırlayabiliyor bilmiyorum ama bende ben kendimi bildim bileli aft olur, el kadar bebeykene bile olurdu. gitmediğim doktor, hastane kalmadı. sebep bulamadılar, stresten falan dediler ama hap kadar çocukta ne stresi olacak, her bilemediklerine stres diyorlar:) çok sayıda çıkardı, kocaman olurlardı, doğru düzgün bişi yiyemez, su bile içemez, akşamları da canımın acısından konuşamaz duruma gelirdim.

bu esnada bilumum ilaçlar, kremler, sonra karadut pekmezleri, karadutlu dondurmalar, oksijen-aspirin-yoğurt kürleri. hiçbişi fayda etmedi.

sonra tesadüfen buldum: supradyn. ne alaka bilmiyorum. annem çok özenlidir beslenme konusunda, bizim evde her yemek pişer, bi vitamin eksikliğim falan olduğunu sanamıyorum o yüzden. ama ne zaman aft çıkmaya başladığını hissedip bunu almaya başlasam, üç dört günde kayboluyor. o aşamada yakalayamayıp da tırnağım kadar üç dört tane olduktan sonra içmeye başlarsam da iki haftada falan temizleniyor. yoksa imkanı yok.

bi deneyin derim muzdaripseniz.
sevgili akik bulunduğun ilde üniversite hastanesi falan var ise başvur bence... ileri tetkikler yapılarak sorunun temeline inmek en dogrusu bence... ileri tetkik imkanın yoksa evde bildiğin toz karbonatlar var onlarla yapılan bir karışımla önce var olan aftları sevgili suzzynin anlattıgı gibi temizle daha sonraki günlerde ağzını her yemekden sonra ve diş fırcalama olayını tamamladıkdan sonra bu karbonatlı karışımla çalkalamanı/gargara yapmanı tavsiye ederim. ayrıca agzını sık sık su ile calkala... bu arada karışımı her bir çay bardagına bir çay kaşıgı toz karbonat karıştırıp hazırlıyorsun.öptüm çok
25emel isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


AFT ve UÇUK

 Sağlık Davranış Değişikliği Telkinle Fiziksel Değişim ve  Cilt ve Deri Sorunları   AFT ve UÇUK Konusunu hayatimdegisti.com Konuğumuz olarak inceliyorsunuz hayatimdegisti.com sitemizde yaşamınızı hemen degistirecek bir cok telkinli hipnoz mp3 vardir tesaduf eseri de buradaysanız mutlaka inceleyiniz üst link portal tıklayınız 1 . AFT ve UÇUK Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili ...

ayrıca bu konularda arama yapan konuklarımız var   AFT ve UÇUK telkin cd indir izle İstanbul AFT ve UÇUK nerededir kimdir AFT ve UÇUK çekirdek inanç temizliği İzmir bursa AFT ve UÇUK hipnoz AFT ve UÇUKolumlama seminerleri eğitimi çaresi tedavisi AFT ve UÇUK hakkında bilgi bilinçaltı telkin cd telkin mp3 AFT ve UÇUK kuantum düşünce kitap haberi
WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:42 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1