Steve Jobs Hakkında Bilmeniz Gereken 20 İlginç Bilgi

0
548

Steve Jobs’un kim olduğunu bu yazıyı okuyan herkes biliyordur muhtemelen. Modern teknolojiyi ve yaratıcılığı harmanlayan ve bugün pek çok kişinin elinde ya da evinde gördüğümüz Apple markasının arkasında yer alan isim Steve Jobs.

2007 yılında hayatını kaybeden Steve Jobs’un hayatı hakkında pek çok ilginç bilgi bulunuyor. Şimdi gelin Apple’ın arkasındaki isim olan Steve Jobs’un hayatına bakalım.

1. Evlatlık Verildi

Steve Jobs’un biyolojik babası Suriyeli Abdulfattah Jandali. Annesi ise Joanne Schieble. İkili Wisconsin Üniversitesi’nde okurken tanıştı. 23 yaşındayken çocuk sahibi olan bu ikili, henüz çok genç oldukları ve bir çocuk yetiştirmeye hazır olmadıkları gerekçesiyle Steve’i, Paul ve Clara Jobs ailesine verdi. Onlar da okutmak şartıyla Steve’i evlat edindiler.

Çekirdek İnanç -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. Budizm İnancına Sahipti

1974 yılında bir hepimizin çocukluğuna damga vuran Atari video oyun şirketinde çalışan Steve Jobs, kafasını dağıtmak ve dünyayı görmek amacıyla 7 ay boyunca Hindistan’ı gezdi. Orada sürekli meditasyon yapan, çıplak ayakla yürüyen Steve Jobs’ın budizm inancına sahip olduğu düşünülüyor.

Ayrıca Jobs, çok nadir duş alması ve şirket içinde yalın ayak gezmesi nedeniyle sürekli olarak gece vardiyasına verildi.

3. Hewlett Packard Ona Dönemlik İş Teklif Etti

Ünlü bilgisayar ve yazılım şirketi HP, Steve Jobs’a 3 aylık bir iş teklif ettiğinde o henüz 12 yaşındaydı. Steve Jobs’un çocuk yaştayken mühendisliğe ve yazılıma ilgili olduğu zaten bilinen bir gerçek.

4. Apple’dan Kovuldu

Pepsi yöneticilerinden John Sculley, Steve Jobs’u çok genç olması nedeniyle Apple’dan çıkardı. Halbuki John Sculley’in Apple’a girmesine Steve Jobs ön ayak olmuştu. Daha sonra NeXT adlı bir bilgisayar üretimine girişen Steve Jobs, bu işte pek başarılı olamadı. Çünkü NeXT çok pahalı olduğu için satışlar da oldukça düşüktü.

Apple, NeXT’i satın aldıktan sonra Steve Jobs Apple’a geri döndü. Ayrıca belirtelim: NeXT’in donanımı ve Apple’ın yazılımı iPhone’larda kullanılan iOS’un çekirdeğini oluşturur.

5. Gençliğinde LSD Kullandı

LSD bilindiği gibi halüsinatif etkileri olan bir tür uyuşturucu. Steve Jobs gençlik yıllarında bu maddeden kullandığını söylüyor ve herhangi bir pişmanlığı olmadığını ifade ediyor. Bir röportajında konuyla ilgili olarak:

“LSD kullanmak hayatımda yaptığım en önemli 2-3 şeyden biri. LSD, Apple’ın “farklı düşün” felsefesine katkı sağladı diyebilirim.”

6. Telefon Sistemini Hackledi

Apple’ı kurmadan önce Steve Jobs ve Steve Wozniak 100 dolar değerinde bir ekipman tasarladılar. Bu cihaz telefon sistemlerini hackleyip dünyanın her yerine telefon etmeye imkan sağlıyordu. Hatta öyle ki bu cihazı geliştirdiklerinde ilk olarak Vatikan’ı aradılar. Steve Wozniak kendini, dönemin dışişleri bakanı Henry Kissinger olarak tanıttı . Ancak Papa, telefona cevap vermedi.

7. Sadece Balık Yerdi

Steve Jobs bir peskateryan idi. Yani balıktan başka et tüketmiyordu.

8. Arabasına Asla Plaka Takmadı

Steve Jobs, gümüş renkli Mercedes SL65 aracına asla plaka takmadı. Kaliforniya yasalarına göre bir sürücü aracına 6 ay içinde plaka taktırmak zorunda. Steve Jobs ise 6 ayda bir araba değiştirerek kullandığı Mercedes’lere hiçbir zaman plaka takmadı.

9. Google’ın Logosunu Düzeltti

Steve Jobs, Google’un eski yöneticilerinden Vic Gundotra’yı arayarak Google kelimesindeki ikinci O’nun yanlış bir gölgelendirme stiline sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine Google logosunda düzeltme yapıldı. Steve Jobs, inanılmaz derecede detaycı ve mükemmeliyetçi biri olarak biliniyor.

10. Paketlemeye ve Sunuma Çok Önem Veriyordu

Steve Jobs, Apple’ın başındayken sadece paketlemeye özel bir ekip oluşturdu. Bu ekip kutu açılımı tecrübeleri tasarlamakla meşguldü. Yani insanlar yeni bir Apple ürünü alınca kutuyu açarken nasıl bir deneyime sahip olacaklar diye çalışıyordu bu departman. Apple’ın çok iyi yaptığı bir şey varsa o da deneyim tasarımıdır diyebiliriz…

11. Yıllık Maaşı 1 Dolardı

Steve Jobs’un Apple’dan aldığı yıllık maaş 1 dolardı. Tabii ki 5.5 milyon adet Apple ve Pixar hissesine sahip olduğundan yokluk içinde değildi ancak bu tavrıyla bile sadeliğe ve minimalizme verdiği önemi görebiliriz.

12. Hayırsever Biri Değildi

Bill Gates, hayırseverliği ve yaptığı cömert bağışlarla bilinirken Steve Jobs hakkında böyle bir durumu hiç duymadık. Öyle ki Apple’ın ilk günlerinde şirketin bağış programlarını iptal ettirdi. Zira bağış programlarını şirket daha çok kar ettiği zaman devreye sokacağını söylüyordu. Ancak Apple olağanüstü bir başarı yakalamasına rağmen bağış programları asla devreye sokulmadı.

13. Evlilik Dışı Bir Çocuğu Var

Steve Jobs, 23 yaşındayken bir çocuk babası oldu. Lisa Brennan adlı bu çocuğu senelerce reddetti. Öyle ki Lisa’nın annesi, çocuğu büyütmek için devlet yardımlarıyla idare etti. Sonunda Jobs, Lisa’nın kendi çocuğu olduğunu kabul etti ve Lisa Brennan soyadına Jobs’u ekledi. Lisa Brennan Jobs şu an çeşitli dergilerde yazıları yayınlanan bir yazar.

14. Medyayla Arası Pek İyi Değildi

Steve Jobs, gazetecilerle ve medyayla pek sıkı ilişkiler kurmadı. Çünkü Apple markasının insanların gözündeki izlenimini sıkı sıkı kontrol etmek istiyordu. Öyle ki Nicholas Ciarelli adlı bir genç tarafından yönetilen Think Secret adlı blogun kapatılması için dava bile açtı. Zira bu sitede yeni çıkacak Apple ürünleriyle ilgili çeşitli teoriler ve dedikodular üretiliyordu.

15. Joan Baez ile Flört Etti

Steve Jobs, 1970’li yılların ünlü folk müzik şarkıcılarından Joan Baez ile bir süre flört etti. Ancak Baez, Bob Dylan ile birlikte olmak için Steve Jobs’u terk etti.

16. Apple Eşyalarını Stanford Üniversitesi’ne Verdi

Steve Jobs, 1997 yılında Apple’a geri dönünce şirketteki tüm bilgisayarları ve mobilyaları Stanford Üniversitesi’ne bağışladı. O dönemler sendeleyen şirketin geçmişi unutup geleceğe temiz bir sayfa açma için yapılmış bir hareketti bu.

17. Toplam 458 Patent Sahibi

Steve Jobs 2011’deki ölümünden bu yana 141 farklı tasarımın patent sahibi oldu. Apple III, Macintosh gibi ürünlerden onlarca patent sahibi olan Jobs, Apple’ın New York 5. Cadde’deki mağazasının cam küp şeklindeki tasarımından da patent sahibi oldu. Bu cam mağazanın 2018’in sonlarında hizmete girdi.

18. Mezar Taşında İsmi Yazmıyor

2003 yılında pankreas kanserine yakalanan Jobs, modern tıp yöntemlerini reddetti. Vegan oldu, akupunktur yaptırdı, bitkisel ilaçlara yöneldi ancak kanser ilaçlarını kullanmadı. 5 Ekim 2011’de Palo Alto’daki evinde hayatını kaybeden Jobs’ın son sözleri “Oh wow. Oh wow. Oh wow.” (Vay canına. Vay canına ) oldu. Steve Jobs’un mezarı Alta Mesa Memorial Park’ta bulunuyor, ancak mezar taşında ismi yazmıyor.

19. iPhone Lansmanlarında Saat Hep 09:41

Apple tarafından internete sunulan iPhone görsellerinde saat daima 9:41 şeklinde. Bunun nedeni Steve Jobs’un sabah 9:41’de hayatını kaybetmesi.

20. “16 Ekim” Steve Jobs Günü İlan Edildi

Ölümünün ardından o zamanki Kaliforniya Valisi Jerry Brown, 16 Ekim’i Steve Jobs Günü olarak ilan etti.

alıntıdır.

Okuduğunuz için teşekkürler! Okuduğunuz için teşekkürler! Ben Atakan Sönmez, Burası hayatimdegisti.com. Ses kayıdı yaparken tesadüfen mikrofonda bir arıza olması sonucu Ritmotrans Telkin Yöntemini geliştirdim. Boğaziçi Üniversitesi Mezunuyum ve Türkiye'de ilk Subliminal Telkin Uzmanıyım. Şimdiye kadar 10 yılda bir milyon üzerinde kişi telkin mp3 lerimi indirip faydalandı. Eğer denemek isterseniz bu siteden ücretsiz telkin mp3 indirip uykuda dinleyerek bilinçaltınızı programlayabilirsiniz.   Bir şeyin sizi engellediğini hissediyorsanız bunu nasıl değiştireceğinizi bilmiyor yine de değiştirmeyi istiyorsanız... ;) ;) ;) ;) Yaşamınızda aynı olaylar tekrar tekrar gerçekleşiyorsa telefonla çekirdek inanç çalışması yaptırabilirsiniz. Çekirdek inanç ailemizden aldığımız olumsuz kalıplardan oluşur atalarımızdan gelen negatif kalıpları da içerir. Reddettiğimiz ama etkisinin çoğunlukla farkına varmadığımız bir özelliğimizdir. Kendimiz olmamızı engelleyen duyguyu bulduğumuzda hayatta çok hızlı yol alırız. Bunu fark edip bilinçaltımızdan temizletmezsek hep aynı şeyleri yaşarız...   Nasıl yaşamınızı değiştirmenize yardımcı olur ? Çekirdek inancınızın ne olduğunu ve nasıl dönüştüreceğinizi öğrendiğinizde, bolluk bereketi, mutluluğu ve başarıyı kendinize çekersiniz. İlişkilerinizde yaşadığınız tıkanıklık çözülür. Kendinizi olduğunuz halinizle ifade edersiniz. Yaşadıklarınızın nedenlerini daha net anlarsınız.Daha dik yürürsünüz ses tonunuz değişir.Çocuklarınızda aynı çekirdek inançların oluşmaması için önlemler alırsınız.Bu çalışma kişisel gelişim amaçlı yapıldığı gibi kaygı, panik atak, fobiler, sınav başarısı, kilo verme gibi bir çok konu odaklı yapılmaktadır. . Çekirdek inancım bilinçaltımdan nasıl temizleniyor? Telefonla, Bireysel yüz yüze ya da online form ile tüm dünyadan internet üzerinden yazılı da tespit yapılabilir. Bütün arkadaşlara tavsiye ediyorum ben de bu çalışmadan çok faydalandım Çekirdek inancın değiştirilmesinin yaşamınız üzerindeki etkilerine inanamayacaksınız. Yorumlar samimi ve gerçektir.Sitelerimizde ve forumda yaklaşık 5500 kişinin yorumu vardır. Başarı Hikayeleri İlk önce bu kadar basit bir şeyle mi bunca yıldır çözemediğim köklenmiş sorunları çözeceğim diye alay ettim, sonra inanmak istedim, olmadı zaten param da yoktu, para tuzağı dedi içimden bir ses ama 2 gece sonra yine sabaha kadar www.hayatimdegisti.com ve www.cekirdekinanc.com olmak üzere diğer sitelerini sabaha kadar araştırırken buldum kendimi. Öyle ya da böyle bir şekilde inanmayı tercih ettim ve aradım randevu aldım Atakan Bey de Özlem hn da inanılmaz yardımcı oldular ve MP3 TELKİNCD GELDİ...1 GÜN, 2 GÜNN GARİP RÜYALAR 3.GÜN RÜYALAR DEVAM EDİYOR HALA BUNALIYORUM 4.GÜN HİÇ OLMADIK UZUN SÜREDİR BEKLEDİĞİM BİR SÜRPRİZ 5.GÜN BAŞKA BİR SÜRPRİZZ ve böylece bugüne kadar devam etti, inanın 4 günde hayatım değişti ve bu gün Allah'a şükür, teşekkür ederim ki daha önce hayalini bile kurmadığım bir hayata sahibim, maddi ve manevi açıdan. ne dediyse deneyimledim, deneyimlemeye de devam ediyorum ve artık eminim çekirdek inancımı değiştirdiğim için hayatım her gün daha da iyiye gidecek ve bir daha asla eskisi gibi tıkanmalar, tam son anda bütün işlerin bir anda bozulması gibi yıpratıcı olaylar yaşamıycam veee DİŞİLİĞİMİ VE KADINLIĞIMI KABUL EDİYORUM VE BU KABULLENİŞLE HAYATIMA GÜVENLE DEVAM EDİYORUMMMMMMMMMMMM   SONSUZ TEŞEKKÜRLER, SİZİN GİBİ İNSANLARA TÜM DÜNYANIN İHTİYACI VAR.. SEVGİLER, MUTLULUKLAR, BOL BOL GÜLÜCÜKLERRRR -------------------------------------------------------- SANIRIM BİR MUCİZEYİ YAŞIYORUM herkese merhabalar.30 yaşındayım ve fazla uzatmadan konuya gireceğim.alkol,düzensiz uyku ve depresyon ile neredeyse 15 yılımı geçirdim...kısacası bitmiştim.evde boş zamanlarımda internet ile uğraşırken bu siteye denk geldim.reklam ve vurgun amaçlı bir site olduğunu düşünüp salladım.ardından bir iki yorum okudum ve kesinlikle inanmadan sitede gezmeye başladım.tamamen tesadüf eseri bulduğum sitede ücretsiz telkin mp3 gördüm.dinleyince ilk başlarda sadece müzik sesi duydum ve aldatmaca olduğunu düşündüm.tam 2 gün boyunca sırf o kuş ve Deniz sesleri hoşuma gidiyor diye dinledim.geçen bir kaç gün sonra inanımaz şeyler olmaya başladı.hiç abartmadan bir şok geçiriyordum.inanamıordum.hayatım bir anda öyle bir düzene girmiştiki korkmaya bile başlamıştım.böyle birşey olamazdı.toplumda konuşurken insanlar bana uyuşturucumu aldın diye alay ediyordu.bazen ağzımdan çıkan kelimelere ben bile inanamıyordum.aradan 15 gün geçti.şimdi beni adam yerine koymayan insanlar bile saygıdan hergün beni arar oldular.insanların gözünün içine baktığımda bile seni artık tanıyamıyoruz diyorlar ve hayretler içindeler.korkuyorum çünkü ben bile kendimi tanıyamaz oldum.oturuşum kalkmam konuşmam yemem uyumam herşeyim bir anda mükemmel oldu.hiç inanmadığım bir durumda bile beni böylesine mükemmel yapan şeylere halen inanasım gelmiyorum.içkiyi kökten bıraktım.artık uyuyorum hemde bebekler gibi...... -------------------------------------------------------------- Nasıl oldu sorusunu cevaplayayım Ana 3 telkini dinlememle başladım 1 yıl önce 3 ay dinledim kesinlikle davranışlarımın değiştiğini gördüm ama yeterli değildi bu süreç beni çekirdek inanç çalışmasına kadar götürdü 2018 nisanda bu çalışmayı kredi kartına borçlanarak yaptırdım. Değişim süreci çekirdek inanç çalışması ile başladı ama ne deişim:))Yukarıda yazdıklarımın büyük bir ölümü son altı ayda oldu. Çekirdek inancı yaptırın arkadaşlar o zaman buzdağının görünmeyen kısmına ulaşıyor oradaki kodları değiştiriyorlar verdiği cd lerle.Sonuç olarak ben bu parayı işe yaramadı diyip geri alabilirdim sorgusuz sualsiz geri veriyorlar tabi böyle etik olmayan davranışı eğerki değişim olmussa burada bulunan bir çok arkadaşımın yapmıyacağına eminim. Şöyle bir ayrıntı var arkadaşlar biraz da olsa before- after yapmak lazım aradaki farkı görmeniz için ben kendi kardeşime yaptırdım çekirdek inanç çalışması bariz değişimleri ben kendi gözümle şahit oldum maddi manevi ama her seferinde adam dediki galiba bana bir etkisi olmadı:)) adam yurt dışından döndü geliri 5 e katlandı davranışları deişti ama işte insanın biraz kendini analiz etmesi gerekiyor tabi ben ondaki ve kendimdeki değişimleri o farkına varmasa bile gördüğüm için çok mutlu oluyorum.Bunları telkinleri dinleyipte bende işe yaramıyor diyen arkadaşlar için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı için yazdım.  
********************************************************************** "Öncelikle bir gönül borcu olarak bu yorumu yapmak istedim.Geçen yıl sitenizden sipariş verip sadece 2 hafta dinleyip ön yargılı bir şekilde davranmıştım.Ücret iadesi istediğimde hiç bir sorun çıkarmadan ücretin tamamını iade ettiniz.Hatta cd leri geri almadınız.Cd leri dinlemeye devam ettim ve 4 yıldır atanamadığım bölüme atandım.İlk maaşımla kabul ederseniz tekrar ödemenizi yapacağım.Hakkınızı helal edin. Ben de diğer arkadaşlarım gibi telefonla çekirdek inancı bulma çalışmasına katıldım. İlk olarak Atakan Bey ile irtibata geçerek Özlem hn'a ulaştım. Bir çok tereddütüm olmasına rağmen yani telefonla nasıl olurda bu konuda başarı sağlanabilir endişesini taşımama rağmen Atakan Bey'le konuştuğumuz ilk andan itibaren onlara duyduğum güven hemen hissettirdi kendini bedenimde ve ruhumda 3-02-2018 günü akşam saat 9 da ( bu tarihi ve saati unutmuyorum çünkü hayatıma katkısı sözle ifade edilmeyecek kadar önemli) Sesini duyduğum ilk andan itibaren anında yaptığı tespitlerle sanki beni görmeden tanıyormuş gibi inanılmaz bir his bıraktı bendeTelefonda bu kadar iyi tespitlerin yapılabileceğini aklımdan bile geçirmemiştim. Hayatımda bildiğim ancak benim hayatımda nasıl bu kadar olumsuzluk yaratabileceğini düşünemediğim çok çok önemli noktaları yakaladı ve bu konuda beni bilgilendirdi inanılmaz derecede. Konuşmamızın sonucunda bazı olumsuzlamalar ve olumlamalarla ev ödevleri verildi bana. Ve şu an onları büyük bir sabırla ve kararlılıkla uyguluyorum. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Ben eşinden gizli yaptırdım çekirdek inanç telefonla çalışmasını.çok da memnun kaldım.1 ay sonra eşim öğrenince tartıştık ve hemen ücreti iade ettiniz.CD leri dinlemeye devam ettim.eşim dahil çevredeki herkes değişimi fark etti. 2 ay sonunda o da yaptığının farkına vardı ve ücreti tekrar ödemek istedi.öyle yerlerden hic umulmadık paralar geldi ki ona ihtiyaç duymadan kendim ucretinizi gönderdim.bu süreçteki anlayışınız gösterdiğiniz kolaylık için milyonlarca kez tesekkur ederim. sizler nasıl insanlarsınız yaa!!!öncelıkle sızlere sonsuz tesekkurlerr her bırınızee hepinizeee! yklasık 4 gundur dınlıyorum ego sucluluk ve kendıne guvenıı yorumlarımı ara ara yazmaya calıstım sıze bugun cok daha ıyıyım ınanılmaz seyler olmaya basladı hayatımda..sındırımım sıtemım ve bagırsaklarım cok guzel calısmaya basladı bugun,daha pozıtıf baktım bugun herseye..mesela yagmur yagdıgında hemen semsıyeyı acan ve yagmurdan nefret eden ben bugun yagmur damlalarının yuzume damlasından buyuk keyıf duydum..Aksam ıs cıkısı eve gelırken herzamankı kullandıgım yolu kullandım bılın bakalım ne oldu?? meger sımdıye kadar fark etmedıgım ne kadar mekan varmıs farkındalıgım arttı ınanamadım hatta bır ara yanlıs yolamı gırdım dedımm:)) sızın yuzunuzden bugun kesın yolda herkes bana delı demıstır engel olamadıgım bır sırıtmaa hakımdı yolda bana:)) ınsanlarla bugun ıtıbarı ıle sureklı goz temesı kurdum kı kurmayan gozlerını kacıran ben yaptımm bunuu:))sohbet bıle etmeyen ben sohbet etmeye basladımmmmm..SİZLER BENIM MUCIZEMSINIZ BEN ALLAHTAN MUCIZE ISTEDIM ONLARDA BANA SIZI GONDERDIII SIZLERII TEK TEKKKK SEVIYORUMMMMMMMMMMM AYYYYYY COK MUTLUYUMM BEN YAA:))Not:bu arada ılkgunlerde olusan o bas agrım cok cok hafıfledı artık;)bu arada ruyada gormeye basladım hemde cok farklı ruyalarr.herkess denesınnnnn Insanlar kendı mucızelerını kendılerı yaratırlarrr;) --------------------------------------------------------------------------------------------------------- Atakan Bey Merhaba, yaklaşık 4 ay önce görüşmüştük. Uzun zamandır size yazmam gerektiğini düşünüyordum ve sonunda o 1 saatlik görüşmenin ardından hayatımda oluşan olumlu gelişmelerdeki etkiniz için teşekkürlerimi iletmek adına size yazıyorum. Çok değil sadece 3 hafta sonra kariyerimde gerçek anlamda bir basamak atladım. Evet, sizden tarafıma ulaşan telkin müziklerini dinlemeye başladıktan 3 hafta içerisinde, telefonum çaldı ve bir iş teklifi aldım. Hayal gibiydi, hem de bir anda çok hızlı şekilde oldu. Bazen hayal gibi görünen şeylerin gerçek olabileceğini ve her şeyin zihnimiz ile olabileceğini bire bir şahit oldum. Olabilecek tüm olumlu gelişmeler sanki de benim için bir araya gelmiş gibiydi ve şimdi çalıştığım firmada Yönetici pozisyonunda 3. ayımı doldurmuş bulunmaktayım. Size o dediğim cümleyi daha dün gibi hatırlıyorum.'Uzun bir süredir iş hayatımda ilerleyemediği-mi hissediyorum' ve siz de bana başarı için gerekli telkinlerin de olacağını söylemiştiniz. Tabi ki de sizi arama ihtiyacını bu sebeple duymamıştım. En somut örneklerden biri olduğu için paylaşmak istedim. Daha size kendimi anlatmak için kurduğum ilk cümlemde beni anlayarak bana beni anlatmanız ve tespitlerinizin doğru olması da bir o kadar şaşırtıcıydı.Kendimi tanımak için başvurduğum onca danışman ve psikolojik yöntemlerin yanında sizin kullanmış olduğunuz bu yöntemin hızlı ve etkileyici bir şekilde doğru tespitlerle olması inanılır gibi değil. Her fırsatta söylediklerinizi hatırlıyor ve kendime dışarıdan bakabiliyorum. Telkin cd'lerinizi hala ara ara dinliyorum. Özellikle de 'Mükemmeliyetçililik' üzerine daha çok yoğunlaşmam gerektiğini biliyorum. Ama yine de bana o kadar çok faydası oldu ki, bu doğru tespitleriniz için size çok çok teşekkür ederim     Nedir ne değildir bilgi çekirdek inanç uzmanlık ve 5 dakika ücretsiz ön tespit için www.cekirdekinanc.com www.cekirdekinanc.com/magaza Uyurken bile dinleyip bir gecede sizi değiştirecek ritmotrans telkin cd leri indirmek için www.hayatimdegisti.com www.telkincd.com Telefonla çekirdek ön tespit bilgi amaçlı 5 dakika ve ücretsizdir. +90 212 4816645(sabit no tüm dünyadan arayabilirsiniz) +90 542 447 50 50 (vodafone ve whatsup )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here