Makyavelist Zeka Teorisi: Farkında Olmadan Sahip Olduğunuz Bir Zeka Türü

0
45

Makyavelist zeka teorisi sosyal beyin hipotezi olarak da bilinir. Bu teori, Homo sapiens (insan) beyninin neden bu kadar hızlı geliştiğini açıklar. Bu organ yaklaşık 400.000 yıl önce büyümeye ve gelişmeye başlamıştır. Bununla birlikte, sadece 50,000 yıl önce yerleşik halini almıştır. Bu fenomeni nasıl açıklayabiliriz?

Francis de Wall 1982 senesinde “Makyavelist zeka” ifadesini icat etti. O zamanlarda, birçok araştırmacı primatların sosyal ve politik davranışları hakkında çalışmalar yapıyordu. Bununla birlikte, bugün aşina olduğumuz teori 1988 yılına kadar ortaya çıkmadı. Psikologlar Richard W. Byrne ve Andrew Whiten, İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi için araştırma yaparken bu teoriyi tanımladılar.

Bu iki akademisyen, bulgularını Makyavelist Zeka: Sosyal Uzmanlık ve Maymunlar, Kuyruksuz Maymunlar ve İnsanlarda Aklın Evrimi isimli kitapta topladı. Böylelikle de Makyavelist zeka teorisi ortaya çıktı. Peki bu teori tam olarak ne öneriyor?

 

Beyninizin büyük bir iştahı var

Beyniniz, toplam vücut ağırlığınızın %2’sini oluşturur. Bununla birlikte, vücut enerjisinin yaklaşık olarak %20’sini kullanıyor. Beynin birincil yakıt olarak kullandığı glikozu tüketim miktarı ise vücudun toplam tüketiminin dörtte birine denk gelir. Bu şekilde baktığınızda, düşüncenin boşaltıcı olduğunu söyleyebilirsiniz. Daha da önemlisi, beynin tükettiği enerjinin sadece %10’una bir açıklık getirebiliyor olmamız. Diğer %90 hala gizemini koruyor…

Çekirdek İnanç -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yine de, insan beyni diğer memelilerin beyninden çok daha hızlı gelişmiştir. Sadece 25 milyon yıl içinde, genomda birden fazla mutasyon olmuştur. Bu noktada, neokorteks (beyinde işitme ve görmeye ait bölge) insan beyninin en gelişmiş kısmı olarak özel bir ilgiyi hak ediyor. Her şey göz önüne alındığında, sorulmaya değer soru ise beynin neden bu kadar kompleks bir organ olmasıdır.

 

Bilişsel ve sosyal karmaşıklık

Basit bir beyinden karmaşık bir beyne geçişi açıklamaya çalışan birçok teori var. Bütün bu teoriler arasında, Makyavelist zeka teorisi hala en önemli olanlardan bir tanesi.

 

Bu hipotez, bu beyin gelişiminin çevremizin bilişsel taleplerinde meydana gelen bir artışa bağlı olduğunu savunuyor. Bu da, dolayısıyla sosyal hayatımızın bir sonucudur. Yoğun rekabet, artan sayıda sosyal etkileşim, birliktelik ve kişiler arası karmaşıklık, evrimsel baskı için tetikleyiciler ve motorlardır.

Önemli nöro-anatomik kanıtlardan destek alan bu yazarlar, bunların, genel zekanın gelişiminde büyük yankılar uyandırdığına inanıyorlar.

Gerekli stratejiler

 

Bu fikrin savunucuları, yeni zorlukların çevremize uyum sağlamak adına yeni stratejiler gerektirdiğine inanmaktadır. Adaptasyon yeteneğimizi dinamik ortamımıza göre geliştirmemizi talep eden yeni ve sayıca giderek artan sosyal sorunlar mevcut. Aslında, nörofizyoloji, bu maharetin gelecekteki olayları öngörme ve karar vermeyle ilişkili olduğuna dair kanıtlar sunar.

Bu bağlamda, insanlar aldatma, yalan ve manipülasyon sanatlarını sosyal başarıya ulaşmak amacıyla öğrenirler. Bu kaynaklara “Makyavelist” adı verilir, çünkü ister istemez etik olmayan her türlü davranışı içine alırlar. Burada, bir Makyavelist kişi (sosyopati ile karakterize edilen bir kişilik) ve açıklanan teori arasındaki ilişkiyi görebilirsiniz.

Makyavelist zeka teorisine göre, hilekar olmak ve yardımcı olmak sosyal olarak akılcı davranışlar olarak kabul edilir.

Beynin gelişimi (sosyal evrimin bir ürünü), duygularımızı yönetmemizi ve başkalarının duygularını ayırt etmemizi mümkün kılar. Aynı şekilde, sosyal yapıları tanımlamayı, diğer insanlarla ilişkilendirmeyi ve farklı durumlarda hangi rolleri oynadıklarını anlamayı kolaylaştırır. Ayrıca başkalarının tutumlarını ve niyetlerini anlamamızı sağlayarak, bizlere onların eylemleri yorumlama olanağı tanır.

 

Bu teoriyi açıklamak için Charles Darwin’in doğal seleksiyon ilkesini göz önünde bulundurmamız gerekir. Bu iki teori, başarılı bir şekilde sosyal ve üreme stratejileri geliştirebilen bireylerin gelişenler olduğu konusunda hem fikir. Başka bir deyişle, daha iyi sosyal yeteneklere sahip insanların hayatta kalmak şansı daha yüksektir.

Makyavelist zeka teorisi, beynin gelişimini pratik bir nedenden ötürü açıklayan diğer büyük teorilerle çok alakalı değildir. Bu teoriye göre beyin gelişti çünkü yeni sorunlarla karşı karşıya kaldı: alet kullanmak, barınak bulmak ya da yiyecek bulmak.

Makyavelist zeka teorisi çok önemli bir yaklaşımdır. Beyin evrimi ve farklı türlerdeki sosyal gelişim düzeyleri arasında var olan ilişkiyi anlamamıza yardımcı olur. İnsanların sosyal boyutun hüküm sürdüğü yeni durumlara sürekli olarak uyum sağlamasını sağlayan bir takım yetenekleriyle zekanın bağlantılı olduğunu savunur. Teşekkürler evrim, teşekkürler beynin plastisitesi!

kaynak:filoji

 

Okuduğunuz için teşekkürler! Okuduğunuz için teşekkürler! Buraya ilk defa geliyorsanız, ismim Atakan Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve  Türkiye'de ilk subliminal telkin uzmanıyım.2005 yılından bu yana bir milyon üzerinde kişi telkin MP3 lerimi indirip uykuda dinleyerek faydalandı. Lütfen sonuna kadar okuyunuz.

Hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa bir şey sizi engelliyorsa çekirdek inançlarınızı değiştirin?

Büyük ihtimalle internette gezinirken çekirdek inanç ve telkin cd ler ile ilgili bir şeyler duymuşsunuzdur ve kendi kendinize sormuşsunuzdur.Çekirdek inanç nedir?

Ben Atakan Sönmez.1977 yılında istanbul'da doğdum.1995'de Boğaziçi üniversitesine girdim.Bir şeyler beni engelliyordu ve hayatımda hep aynı şeyler tekrar ediyordu.. Odaklanamıyordum mutsuzdum ve güvensizdim.Sadece sınav kazanmak yetmiyordu.

Yöntem neden oluştu?

Bir çok şeyi denedim kitaplar okudum hipnozu denedim hatta üniversiteyi bıraktım.Hipnoz olmadan uykuda dinleyebileceğim mp3 ler aradım.Türkçe yoktu ingilizce olanlarda etkili değildi.Kendim kayıtlar yapıp dinlediğimde ilk başta sonuç alamadım.

Neden Farklı?

Bir gün bir kayıt sırasında tesadüfen mikrofonum arızlandı ve ses yükselmeleri oldu.Bu şekilde ritmli kayıtlar dinleyince oldukça etkili oldu.Önce bu telkinleri kendim dinledim ve bir blog sitesi açtım... Bu telkinler sayesinde hiç olmadığım kadar mutlu ve güvenli hissetim.Okula geri döndüm ve aynı yıl Boğaziçi üniversitesi ile birlikte iki üniversite bitirdim.Üniversitede ses frekansları üzerine eğitimimimi kullanıp bu yöntemi geliştirdim ve ritmotransı oluşturdum...

2005 yılında bu telkinli mp3 leri hayatimdegisti.com da ücretsiz olarak paylaştım.Bu sitenin forumuna 80.000 kişi kayıt oldu ve  günlüklerinde değişimlerini paylaşan binlerce kişi oldu...

2008 de telkincd.com u açtım bu sitede 400 e yakın kişiye özel subliminal özel mp3 ler var....Bu siteye girenler özel konularda 32 tl den telkin mp3 ler alabiliyorlar...

Çekirdek İnanç Nasıl Ortaya Çıktı?

Çekirdek inanç sitesini ise 2010 yılında açtım.Eğer bir şeyler sizi engelliyorsa hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa nedeni çocukluğunuzda bilinçaltınızın aldığı kararlardır.Bu kararları telefonla yüzyüze yada online bir form ile size özel tespit edip 20 adet telkin hazırlıyoruz.Bu çalışmamız en çok tercih edilen en kapsamlı çalışmalarımızdır.

Nasıl tespit ediliyor ve çözüm için neler yapılıyor.

Çekirdek inanç çalışması telefonla yüz yüze ya da online bir form ile yazılı tespit edilir.Çekirdek inançlarınız bir tanesi baskın olmak üzere 10 adete yakındır. Tespit sonrası subliminal bilinçaltı cd leri hazırlanır. Bu kişiye özel mp3 leri günde 6 saat uykuda ya da uyanıkken dinleyebilirsiniz.

Çalışma sonrası neler değişecek?

Çekirdek inanç sonrası size özel hazırlanan mp3 leri dinlediğinizde amaç rahatlamak değildir.İlk 10 gün değişimleri siz farkedeceksiniz. İlk 45 gün sonunda ise çevrenizdekiler değişimi fark ederler.Daha dik yürürsünüz göz temasınız kuvvetlenir endişenin yerini mutlu hissetme hali alır.İş ve ilişkilerde yaşanan olumsuz tekrarlar düzelir.Tepkileriniz daha net olur.Böylece bazı kişiler sizden uzaklaşır.Yorumları inceleyerek oluşacak yüzlerce etki hakkında fikir sahibi olabilirsiniz..Bu sitede tespit sonrası  bilinçaltı cd leri hazırlanır.Böylece tek seans sonrası uykuda dinleyeceğiniz cd ler ile daha kısa sürede sonuçlar alırsınız.

5 dakikalık ön tespit nedir?Telefonuma ücret yansıtılır mı?

çekirdek inanç logo5 dakikalık ön tespitte aradığınız telefonlar sabit no ve vodafone’dur.Aşağıdaki butona basarak arayabilirsiniz.Standart dakikanız dışında bir ücret yansımaz.Telefonla bir kaç soru sorularak yapılan ön tespittir.Detaylı çalışmalar ücretlidir. 

Çekirdek inancım  nasıl temizleniyor?

Telefonda, online test ile tespit yapılabilir ya da ofiste birebir seans alabilirsiniz. Tespit sonrası telkinleriniz hazırlanır. Bunları bir buçuk ay dinlersiniz. Böylece uyurken dinleyeceğiniz CD ile çekirdek inançlarınız temizlenir.

Hipnoz gibi bir şey mi ve nasıl böyle değişimler sağlıyor?

Hipnoz gibi ama tam olarak değil.Hipnozda uyku hali gerekir.Bu çalışmada önce  çekirdek inançlarınız belirlenir.Dinleyecekleriniz size özel hazırlanan mp3 lerdir.Bu mp3 lerde müzik sesi duysanız da arka planda pozitif telkinler vardır.Hipnozdan daha etkilidir ve kullanılması daha pratiktir

Telefonla çekirdek inanç bulma süreci nasıl işliyor?

Aradığınızda   ücretsiz 5 dakikalık bir ön görüşme tespiti ile Çekirdek İnanc bulmanın size faydası olup olmayacağını belirliyoruz.

Eğer faydası olacağı ön tespit sonucu anlaşılırsa randevu alıyorsunuz ve 2 ay içinde  ortalama 40-60 dakika arası bir seans görüşmenin sonucunda uzmanımız Özlem Şahin çekirdek inancınızı belirliyor. Buna yönelik çözüm için çalışmalar yapıyor.

Ayrıca Çekirdek İnancınıza uygun isme özel ve sizin kişilik yapınıza özel hazırladığımız subliminal telkin CD yapıyoruz. Görüşme sadece bir kez yapılmaktadır. İlk etkiler ortalama 1 haftada çıkar.Genelde değişim fark etmek için  sizi bir ay görmeyen arkadaşınızla görüşün.Arkadaşınız mutlaka değişimi fark edecektir.Bunun gibi güzel haberlerinizi bizimle paylaşın sitemizde isimsiz yayınlayalım.

Başarı hikayeleri var mı?

Çekirdek inanç gizlilik prensibi gereği isim vermeden samimi başarı hikayelerinden sadece 3 tanesi okuyun. Son 10 yılda toplam 4500 üzeri başarı hikayemiz oldu hatta  günlük tutanlar var.Gizlilik prensibi gereği bizi arayan hiç kimseye sms ya da mail atmıyoruz.

Peki Hiç fayda görmeyen olmuyor mu?

Çekirdek inanç çalışması 2010 yılından beri yaşam boyu garantilidir ve başarı oranı %90 üzerindedir.Her ne kadar dinlenilen telkinlerin etkileri kişiden kişiye değişse de eğer fayda görülemezse önce ücretsiz destek verilir yine fayda olmazsa ücret iadesi yapılır.Bu iade  sistemi   sözde değil gerçektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here