Geri git   Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri > Hayatım Değişti Klubü > Serbest Kürsü > Doğayı Koru

Uyarılar

BALKON BAHÇECİLİĞİ

Serbest Kürsü ve Doğayı Koru BALKON BAHÇECİLİĞİ Konusunu hayatimdegisti.com Konuğumuz olarak inceliyorsunuz hayatimdegisti.com sitemizde yaşamınızı hemen degistirecek bir cok telkinli hipnoz mp3 vardir tesaduf eseri de buradaysanız mutlaka inceleyiniz üst link TelkinCD tıklayınız bu kızlar bana daha neler yapacak bakalım gitti uykular, bende yeni bir konu açmaya karar verdim..organik gıda için sebze yetiştirmeye çalışıyorum bahçemde, şimdi ben bahçe deyince,siz tabii bahçemi devasa bir toprak alan olarak düşünmüşsünüzdür. yok canım balkondan biraz daha hallice ...

ayrıca bu konularda arama yapan konuklarımız var Doğayı Koru telkin cd indir izle İstanbul Doğayı Koru nerededir kimdir Doğayı Koru çekirdek inanç temizliği İzmir bursa Doğayı Koru hipnoz Doğayı Koru olumlama seminerleri eğitimi çaresi tedavisi Doğayı Koru hakkında bilgi bilinçaltı telkin cd telkin mp3 Doğayı Koru kuantum düşünce kitap haberi

BALKON BAHÇECİLİĞİ

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08-11-2008, 03:52 AM   #1 (permalink)
hayalayaz
Guest

Standart BALKON BAHÇECİLİĞİ

bu kızlar bana daha neler yapacak bakalım gitti uykular, bende yeni bir konu açmaya karar verdim..organik gıda için sebze yetiştirmeye çalışıyorum bahçemde, şimdi ben bahçe deyince,siz tabii bahçemi devasa bir toprak alan olarak düşünmüşsünüzdür. yok canım balkondan biraz daha hallice beton bahçe, sebzelerimi saksı içinde yetiştirmeye çalışıyorum..
şimdi efendim ben bu siteye geldim, bir, birbuçuk ay içinde benim tahtalar hizaya girmeye başladı, çatlak olanlar hafiften kendi kendini onarıyor falan..bende bunu farkedince dinlediğim telkinleri eylemlerle desteklemek adına, çarşıya pazara falan gidiyorum..dünyanın benim tepemde dönmediğini anlamış bir insan olarak, bir şeylerle ilgilenmek, değişik bir şeyler yapmak istiyorum..hemen pazara gittim gül fidanlara aldım..ne haddini bilmezlik..kız sen ot yetiştirmeyi bilmezsin gül yetiştirmek senin neyine, olsun, aldım geldim gülleri, bahçede biraz toprak var, ex kaynımda çiftlikten halis muhlis gübre gönderdi, babadan gördük ya, elimden geldiğince gübreyi toprağa karıştırdım. birde içten içe bu toprağa adam dik adam çıksın diyorum ..çiftlik gübresi geldi ya...diktim gülleri..bu arada domates fideleride almıştım.. onlarıda dikeyim derken toprak yetmedi...hadiiiii..diktiğim tüm bitkileri söktüm..şehirde yaşıyoruz toprağı nereden bulayım derken yandaki boş arsa geldi aklıma, çıktım dışarı..kazdım toprağı kova kova taşıdım...amman amman belleriiiiim..dicem ama yiğitliğe bi şey sürmüyorum...karıştırdım yine toprağı diktim tüm domateslerimi güllerimi, o yıl bahçem bir şenlendi sormayın..ben artık kahveleri bahçemde içiyorum..keyfim yerine geldi...moral tavan yapmış, hele birde benim cılız güller bir iki gül açıp gönlümü şenlendirdiler yaaaa.... oooof oooof of ki of..hayatım gerçekten değişti.. her gün suluyorum birde bilimsel davranıp, ya sabah erkenden, yada gece suluyorum..aklımın bir köşeciğinde kalmış güneş yükselince sulanmaz bitkiler diye, yalnız domatesler pıtırak gibi çiçekleniyor, ama iş domatese dönüşmeye gelince olmuyor, neyse onlarda hatırımı hoş edip bir iki domatescik verdiler..amaaa beni görmeliydiniz, hani salça reklamındaki adam vardı ya..ondan beterdim..hemen karar verdim..bu domatesler yenmeyecek, tohumluk olarak ayrılacak..ve seneye kendi tohumlarımdan ekicem saksılara, aa bu arada takviye olarak alldığım kavun, kabak, biber, patlıcan tohumlarını söylemeyi unuttum..bir tanede patlıcanım oldu..biberlerim beş tane, bir anda beton bahçeye çekirgeler dadandı, nereden bileyim onların domatesleri saran yeşil yaprak bitlerini yediğini, gitsinler diye hortumla üzerlerine su sıkıyorum..bu arada bahçeme misafir olan uğur böceğini saatler boyu seyrettiğimi söylemeden geçemeyeceğim.. ilk yazımı bitkilerin yeşiliyle mutlu mesut geçirdim..ama ürün alamadığım içinde canım sıkıldı işin doğrusu..birde onca bitkiye saksı alamadığım için evde ne kadar plastik kap varsa hepsinin altını delip saksı ettiğimden, evde kullanacak kap sıkıntısı çekmiştim..sonraki yaz, daha iddialıyım..tohumlarımı kendim çimlendiriyorum..her gün hortumla suluyorum..garipler yine hatırımı hoş edip yeşerdiler tüm sevgileri ile..ürün? yine yok bu seferde tırtıllarla başım dertte...bir tane sebze olmaya niyetleniyor, tırtıl efendi hoooop içinde kemali afiyetle yiyiyor...önümüzdeki yaz yine bahçedeyim..artık internet alemlerine akmayı iyice öğrendik ya..buldum bu konuda bilgilendiren bir yığın kaynak, ziraatçiler sakınmamışlar bilgileri...yaaa ben neler yapmışım, benim hortumlarla suladığım tohumları millet fıs fıs larla nemlendiriyor, her gün sularla şımşırık ettiğim fideleri/ fidanları insanlar 2-3 günde bir suluyor, onuda neredeyse gramla veriyor...bitki çiçeğe durduğu zaman, kesiyor suyu ki ürün alsın..ben yine, yaa bunlara bu kadar güzel bakıyorum/ diplerine bır dolu su döküyorum, neden sebze olmuyor diye üzülüyorum..herhalde benim sebzeler kendilerini iki sezon boyunca karantina hamamında sanmışlardır..
amaaa öğrendim artık.. bir kere her şeyden önce teorik bilgiler alıyorum...pembe domates yetiştiren birileriyle tanıştım bana tohum yollayacaklar... bende elim erdiğince daha başka türler alıcam...şimdiden koları sıvadım, yarından itibaren evdeki atıklardan KOMPOST, yapıcam kompost nemi? efendim Kompost veya diğer deyişle komposto, bitkisel mutfak atıklarının, otların, dal, yaprak parçalarının kısacası tüm bitkisel artıkların bir yere yığılarak çürütülmesinden meydana gelen, doğal bir gübredir. vede bitkiler için çok faydalıdır...diyorlar ben yeni duydum.. " laf aramızda kötü koktuğunu söyleyenlerde var kokmuyor diyenlerde, ben kokmuyor diyenlerin kullandığı malzemeleri kullanıcam..kokarsa can evi terketmeden vaz geçerim" .işte bu bahçecilik meceralarımı resimlerle falan burada paylaşmayı düşünüyorum..gök görmediğin bi tane domatesi olmuş demezseniz.belki aranızdan benim gibi yapmak isteyen, sabah kahvaltısında organik domates yemek isteyen olursa kaynak olsun diye...yarın kompost nasıl yapılır bunu takdim edicem ilgilenenlere..şimdilik hepinize iyi geceler ve saygılı sevgiler efendim..

Buraya ilk defa geliyorsanız ismim Atakan Sönmez ve burası hayatimdegisti.com.Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve Türkiyede ilk Subliminal Telkin Uzmanıyım.tıklayın

Bir site olsa onu bulanların uykuda dinledikleri mp3 ler ile hayatları değişse… Bir site olsa onu bulanlar hipnoz olmadan sadece subliminal mp3 leri yükleyip ve uykuda dinleyerek hayatlarını değiştirseler. Bu fikir 1995 yılında yani 25 yıl önce çıkmıştı. 15 yıl önce ise bu mp3 lerin kişiye engel olan çekirdek inançlara göre hazırlanması yani cekirdekinanc.com fikri oluştu

Hipnoz gibi bir şey mi subliminal mp3 nedir?

Tam olarak değil. Öncelikle size engel olan 0-11 yaş arası oluşan bilinçaltı kayıtlarınız yani çekirdek inançlarınız bulunur. Sonra bu çekirdek inançlarınızın pozitif halleri olumlamalar isminize özel olarak mp3 lerin ve müziğin içine gizlenir. Siz de uykuda ya da uyanıkken bu mp3 leri dinleyerek sonuç alırsınız. Çocukluğunuzda size söylenenlerin tam tersini dinlediğiniz kayıtlarla binlerce kez bilinçaltınıza yerleştirmiş oluruz.

Çekirdek inançların hayatımda engellere neden olduğunu nasıl anlarım?

Hayatınızda hep aynı şeyler tekrar ediyorsa. İlişkilerde hep aynı şeyleri yaşıyorsanız... Aşırı fedakar bir yapınız varsa ve bu sanki göreviniz haline geldiyse. Birilerini kurtarmaya çalışıyorsanız. Paranızın bereketi yoksa sürekli gereksiz harcamalar çıkıyorsa birikim yapamıyorsanız. Hayır demekte zorlanıyorsanız. Odaklanmakta bir şeyleri devam ettirmekte sorun yaşıyorsanız. İlişkilerde mıknatıs gibi sorunlu kişileri çekiyorsanız. İş hayatında iniş çıkışlar sürekli oluyorsa. Ertelemeleriniz fazla ise. Aşırı kontrolcü ve garantici bir yapınız varsa kaygı düzeyiniz yüksekse hep en kötü ihtimali düşünüyorsanız ve şanssızlıkları sorunlu olayları ve sorunlu kişileri hayatınıza çekiyorsanız çocuk yaşta oluşan çekirdek inançlar hayatınızı yönetiyor olabilir.

25. yıla özel şimdi arayanlara 5 dakikalık çekirdek inanç ön tespit ve bir günlük deneme telkin mp3 ücretsizdir. Ön tespitte size engel olan birkaç çekirdek inanç örneği verilir. Atakan Sönmez tarafından yapılır ve bilgi amaçlıdır. +90 5424475050 Türkiye dışındakiler whatsapp tan arayabilir cekirdekinanc.com inceleyiniz.

Alt 08-11-2008, 04:57 AM   #2 (permalink)
Super Moderator

yeni bir hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 30,500
1,573 Mesajinıza toplam 7,820 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant futureyeni bir hayat has a brilliant future
Standart Ynt: BALKON BAHÇECİLİĞİ

Ablacığım,tebrik ederim seni..Çok yerinde bir karar.Bir ara ben de heveslendiydim bahçemde ama, sağım solum bina oldu, güneş o kadar az düşüyor ki, olmadı maalesef.Annem de bu bahçe işlerine çok meraklıdır. Domatesi ,biberi, fasulyesi kabağı,her sene bol bol yetiştirir. Beni de unutmaz sağolsun..Bu yaz onunla birlikte ben de uğraştım bu işlerle. İnsanı çok dinlendiriyor,eliyle emek verdiğinin tadı da bir başka oluyor..Eee su bol tabii,hava temiz,ormanların ortasında bir köy.. Bu arada annem Bolu'da.. Oraların havası suyu bir başkadır.Yetişenler de ona göre oluyor..
Demek bu işlerden dolayı göremedik seni forumda..Shamanic bir, sen iki ablacığım..Gittiniz mi dönmek bilmiyorsunuz. Bayağı bir özletiyorsunuz kendinizi..
Kompost işi de gerçekten bitkileri fışkırtıyor.özellikle çay artıkları. Evdeki çiçeklerime yumurta kabuklarını ezip koyuyorum ben . O da çok faydalı, ayrıca böceklenmeye karşı da etkili.Bahçede de işe yarar,ayrıca kokmazda..
Bahçe sulama işini de benim aldığım duyuma göre, akşam yapmak daha faydalıymış. sabah gün doğmadan yapılsa da kısa bir süre sonra güneş doğacağından, akşamki kadar etkili olmuyormuş..yine de araştırmakta fayda var, bunlar duyduklarım.
farklı bilgiler edinirsem paylaşırım burada.. sana kolay gelsin,artık İzmir'e yolumuz düşerse, bahçende ağırlarsın bizi.
Öpüyorum seni,bol ürünler..
yeni bir hayat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-11-2008, 02:23 PM   #3 (permalink)
hayalayaz
Guest

yeni bir hayatcığım benim bahçemde yarım gün güneş alıyor, ama olsun yinede yeşillik iyi geliyor insana, yaşam sevinci veriyor, öğreneceğim çok şey var, bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim..bu akşam kompost tarifini kayacığım buraya onun dışında önerilerin olursa canla başla kabul ederim..saygılı sevgiler
Alt 08-11-2008, 08:50 PM   #4 (permalink)
hayalayaz
Guest

KOMPOST NEDİR NASIL YAPILIR ________________________________________

Kompost Nedir ? :
Kompost veya diğer deyişle komposto, bitkisel mutfak atıklarının, otların, dal, yaprak parçalarının kısacası tüm bitkisel artıkların bir yere yığılarak çürütülmesinden meydana gelen, doğal bir gübredir.

Kompost Yapımı :

Kompost yapmak için herşeyden önce size küçük bir bahçe gerekmekte. Sonra aşagıdaki işlemleri sırasıyla uygulayın,
Doğru kabı seçin, en doğrusu, yere açacağınız uygun büyüklükteki çukurdur, ya da tuğla, ahşap veyatel kafesten yapılmış olan kompost kutusu yapabilirsiniz, tabanı toprak olmalıdır. Bunlardan başka hazır kompost kutuları da satılmaktadır onları da kullanabilirsiniz.

Elbette toprak içine kazılacak bir çukur veya hendeği de kompostlama işlemi için kullanabiliriz.

Kompostunuza neler koyabilirsiniz?

Yeşil malzeme (azot içeriği fazla olanlar)

Çim biçim artıkları,
Taze sebze meyve kabukları, artıkları,
Yaş taze otlar,
Çay atıkları,mutfak atıkları.
Yapraklar,
Taze çiftlik gübresi.

Kahverengi malzeme (Karbon sağlayanlar)

Dal parçaları,
Ağaç kabukları,
Testere tozu, talaş,
Çam ibreleri,
Kuru yapraklar,
Gazete kağıdı,
Saman, sap. vs.

Komposta neler konmaz?

Et, et ürünleri,
Süt ve süt ürünleri,
Kedi köpek dışkısı,
Yağlı yiyecek artıkları, yağ,
İşlenmiş kuşe, naylonlu, aluminyumlu vs. kağıtlar,
Tıbbi atıklar, çocuk bezleri, hijyenik pedler.
Hastalık ve zararlı içeren bitki artıkları,
Üzerinde tohum olan yabancı otlar.

İyi bir kompostun sırrı Karbon /Azot oranının dengelenmesidir. Bunu basitçe kompost yığınınızı yaparken ayarlayacaksınız.

Yığınınızı kat kat hazırlamalısınız.

Yığını yapmaya kahverengi malzemeyle başlayın,
Hazırladığınız karışımı katlar halinde koymaya başlayabilirsiniz, 15 cm. yüksekliğinde kahverengi materyal, üzerine yine 15 cm. yüksekliğinde yeşil materyal koyunuz. Bir dirgen yardımıyla iki katı birbirine hafifçe karıştırın, düzeltin. Azotlu bir kimyasal gübreden elinizle tuz serper gibi üzerine serpin (bu fermentasyonu hızlandırır)

Sonra 3 cm. kadar bahçe toprağı koyun. Hazırladığınız katmanı sulayın.

Sonra yine bitkisel materyal ve yine toprak..., en üstüne ise toprak gelecek şekilde yığınınızı bitirin.

4 - 5 ay sonra gübreniz kullanıma hazır olacak. Bu arada ellemeniz de gerekmez. Gübrenizi doğanın ellerine bırakın.
Bitkisel artığınız çok bile olsa, yapacağınız yığının yüksekliği 1.2 m den fazla olmamalıdır.

Burada yığına koyacağınız dal, kabuk vs. parçalar mutlaka küçük parçalara ayrılmalıdır.Ülkemizde de artık dal ve bahçe çöpü parçalayıcıları satılmakta. Eğer, büyük bahçeli bir evde oturuyorsanız işinize çok yarayacaktır.

Evet kompostlama sürecini gerçekleştiren solucanlar var .Bu kompostlara vermikompost deniyor. Solucanlar kompostu yiyiyor ve dışkılıyor, bu da materyali zenginleştiriyor, daha hızlı ayrışma sağlıyor.Bunlar özel solucanlar, kompostun içinde oluşan sıcaklığına dayanabiliyor. Bu solucanlar kırmızı solucanlar (Eisenia fetida)

solucan deyip geçmeyin bakın ne marifetleri var

Solucan Gübresi: Gıda Atıklarını Değerlendirmede Yeni Bir Yol

Doğal atıkların tamamen doğal yöntemlerle gübre haline getirilmesi sonucu oluşturulan Solucan Gübresi, tarımda yeni bir çığırın habercisi. Türkiye’deki her türlü sebze ve meyve için çok önemli besin öğesi olarak nitelenen solucan gübresinin suni gübreye göre 100 kat daha etkili olduğu belirtiliyor.Solucanların ağızlarında diş bulunmuyor. Ayrıca taşlık, yutak gibi sindirimle ilgili hiçbir yardımcı organı da yok. Bu yüzden, yedikleri atıkları içinde tüm gerekli mineraller bulunan gübre haline getiriyorlar. Solucan gübresi, bitki büyümesi için gerekli olan tüm mineral maddeleri yeteri kadar ihtiva ediliyor. Solucan gübresi azot, fosfor, potasyum, karbon, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum gibi maddelerin yanı sıra yüksek oranda organik madde, humikasit ve fulvikasit içeriyor. Bunların Türkiye’deki her türlü sebze ve meyve için çok önemli besin öğesi ve solucan gübresinin suni gübreye göre 100 kat daha etkili olduğu savunuluyor. Kimyasal gübre kullanan üreticilere bu tür biyolojik gübrelerle topraklarının canlılığının devam ettirilmesi öneriliyor.Özellikleri* Toprağın strüktürünü düzenleyip havalanmayı sağlarken su tutma kapasitesinin yüksekliği topraktaki su stresini minimize ediyor.* Yapısındaki çok sayıda bakteri, verildiği topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ederek onların zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor. Böylece bitkilerin hastalıklara karşı direnci artıyor.* Hava şartlarının olumsuz etkilerine (don ve sıcak-kuru hava) karşı bitkiyi korur.* Yabani ot tohumu içermiyor.* Kaliteli, bol ve raf ömürlü ürünler elde edilmesini sağlıyor

bunlarda kullanmak isteyenlerin sorularına verilen cevaplar

Kompost kabını veya çukurunu bahçenizin zaten uzakça bir köşesinde kurmalısınız. Gidip en nadide bitkilerinizin dibinde bu işi yapmamalı veya kompost yığınına bitki dikmemelisiniz. Zaten eğer kompostu hatalı kurarsanız bu koku ile kendini size gösterir yani uzakta ve hakim rüzgar yönü tersinde olması iyi olur.

Bitkiniz, atıklarınız onun alabileceği formdayken bunlardan yararlanabilir. İlla sen onları olduğu gibi al diyemezsiniz. Hayvan gübresini de yanıp olgunlaşınca, fitotoksitesi kalmayınca bitkilerinize veriyorsunuz. Böyle düşünün.

Çam ibrelerinin ayrışması, içerisinde bulundurduğu bol miktarda reçine sebebi ile diğer organik maddelere göre çok daha uzun sürüyor diye biliyorum. Hatta kendi gözlemlerime göre de aynı şeyi söyleyebilirim. Çam ormanlarındaki humus örtüsü/çürümemiş materyal örtüsü oranı diğer ormanlara göre daha az oluyor.

Bu ibreler ile ilgili söylemek istediğim başka bir şey de, çamların amensalizm yapan bitkiler olduklarını biliyorum. Yani özsularında farklı canlıları etkileyebilecek, gelişimlerine ket vurabilecek maddeler bulunduran veya habitatlarında üstün duruma geçmelerinde kendilerine avantaj sağlayacak silahları bulunması denebilir. Bu durumda bu ibreleri ham madde olarak barındıran toprağı bitkilerimiz için saksıda kullanmak ne kadar güvenilir olur? Hatta bonsai yapanlar için çok daha büyük bir sorun oluşturabilir çünkü bitki zaten yeterince stres altındadır.

ben artık türk kahvesine dönüyorum bakın ne marifetleri var.

Kahve ve kahvetelvesi gübre olarak kullanılır mı?

Kahve ve telvesi içinde bol miktarda potasyum bulundurduğundan dolayı saksılarda ve çiçek tarhlarında gübre olarak kullanılabilir. İnternette bu konuda yazılmış epeyce litaratüre rastlamak mümkündür. Kahvede bulunan şeker de topraktaki mikro organizmaları aktive eder.

Kahve ve telvesi organik bir madde olduğundan da toprak kalitesini iyileştirir. KAHVE HİÇBİR ZAMAN DOĞAL VE SUNİ GÜBRELERİN YERİNİ TUTMAZ.
Kahve asidik karekterdedir. Bunun için toprağın alkalitesini düşürür. Asidik topraklarda ise toprağın asitlenmesine neden olur.

Kahvenin toprağa verileceği miktar, toprak yapısı ve saksı büyüklüğüne bağlıdır. Toprak nötür (7) se veya hafif asidik (5-6) ise toprağın asitliğini arttırır. Verilecek miktar 1-2 çorba kaşığını geçmemelidir. Gübreler gibi kahve de porsiyon halinde verilmelidir. Sütlü kahve telvesi verilmemelidir.

125 ml filitre edilmiş kahvede 80-120 mg kafein vardır. Kahvenin içindeki ikinci önemli madde de Tanendir. Kahvenin içindeki Tanenden dolayı kahve sümüklü böceklerin bitkilerden uzak durmasını sağlar.

Kahve kompost yapımında da kullanılarak, kompostu potasyumca zenginleştirir.

Eski bahçevanlıkla ilgili bilgileri araştıran, Alman Inga Maria Richberg "Altes Gaertnerwissen wieder Entdeckt" (Eski Bahçevanlık Bilgileri Tekrar Keşfedildi) isimli kitabında solucanların kahveyi sevdiklerini yazmaktadır.

Solucanlar da bildiğiniz gibi bahçelerimizin vazgeçilmez canlılarıdır. Yine ayni kitapda, çiçeklere de düzenli kahve verildiğinde kuvvetli ve sağlıklı gelişme gösterdiklerini yazmaktadır. Özellikle güllerin dibine bir miktar kahve verilip karıştırıldığında güllerin daha sağlıklı geliştiği gözlenmiştir.

Kahvenin etki mekanizması, bazı bitkiler hariç (orkideler, kaktüsler gibi) yapısının hafif asidik olmasından kaynaklanmaktadır. Bu özelliğinden dolayı toprağı hafif asidik yapar. Kahve ile gübrelenen bitkilerde yaprak bitleri ve diğer yaprak zararlıları da düşerler. (ölürler) Burada da zararlıların bitkide barınamamasına etki eden madde kafeindir.

Yapraklara püskürtülen siyah kahve yapraklardaki yaprak bitlerini kalb krizine uğratarak ölmelerini sağlar.

ABD nin meşhur ****** firması müşterilerine birer poşet kahve telvesi hediye ederek kahvenin gübre olarak kullanılmasını teşvik etmiştir ve kendi çöpünün (% 25) bir miktarını da müşterilere kaldırtarak karına bir miktar daha kar eklemiştir.

Kahvenin içinde bol miktarda bir alkoloid olan kafein (1,3,7 Trimethylxantin)
Tanen B Vitaminleri ve 600-700 civarında koku ve lezzet veren maddeler vardır.

Bahçede böceği önlüyor
Kahve telvesi, bahçe bitkileri ve saksı çiçekleri için mükemmel bir gübre olarak biliniyor. Ayrıca telve, toprağın böceklenmesini önlüyor. Doğal olması sebebiyle telve, suni gübreye tercih ediliyor. Uygulamanın büyük ilgi gördüğünü belirten ******yönetimi bakın ne diyor "Kahve telvesi projesi dünyanın hemen her yerinde sürdürdüğümüz bir uygulama. Çok önemli bir geri dönüşüm uygulaması. Doğal olan bir atığı yine doğal yöntemlerle kullanılır kılıyoruz" dedi.

bu arada bahçe sefası yaparken sivrisinekler sizide beni kemirdikleri gibi kemiriyorlarsa ahanda size kahve koruması

Bildiğimiz kahve çekirdeklerini yada çekilmiş kahveyi balkon yada verandada Küçük tüp üzerine bir teneke koyun .Tenekenin üzerine bir yada iki kaşık kahve dökün . Yanmaya başladığında yoğun kahve kokusunu alacaksınız zaten. Kısık ateşte yakın bence .Yanan kahve kokusu uzun süre sivrisinekleri kaçırıyor her yere sindiği için

evet bitkilerim için ön çalışmalarıma devam ediyorum, önümüzdeki yaz kahvaltı soframı kendi yetiştirdiğim domateslerim süsleyecek, kimbilir belkide yemeklerime lezzet verecek, bu son söylediğim kendini buğday ambarında sanan tavuğun hikayesi gibi oldu ama yeni yıl bana hayal ettiğim hobi bahçesini getirise neden olmasın, bu arada kırmızı solucan arıyorum, geçmişte bir gün bana birisi çıkıpta gelecekte kırmızı solucan arıyacaksın deseydi, bu benden daha çatlak der hiiiç sesimi çıkarmadan önünde hazır ola geçerdim..doğa hakkında bir şeyler öğrendikçe dengenin nasıl kurulduğunun farkına varıyorum..ve üzerlerine su sıktığım çekirgelerden özür diliyorum. tüm çekirgelere ve solucanlara saygılı sevgiler

.arkadaşlar bu konuda yazdığım her bilgi ALINTIDIR.. bahçecilik konusunda kara cahil olduğumu baştan belirtmiştim zaten, benim kötü bir huyum var konularımın altına alıntı olduğunu yazmayı unutuyorum..bilimsel bir şey gördüğünüzde bilinki bu benim engin bilgilerimin ürünü değildir.. of ya konuyu ekledim gittim aklıma geldi deli gibi siteye girdim tekrar.. neyse ALINTIDIR ALINTIDIR ALINTIDIR..
Alt 09-11-2008, 12:01 AM   #5 (permalink)
Teğmen

Tesekkür: 240
85 Mesajinıza toplam 490 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
ışıkyolu will become famous soon enoughışıkyolu will become famous soon enough

Kompost gübre işini bahçemde,kahve telvesini de menekşelerimde deneyeceğim.Yazın yarı ömrüm bahçemde geçiyor.çocuklar bana kızıyor,anne bir günde evde olsan,ama ürün almak çok iyi bu sene kurak geçti.Ama geçen sene çok iyiydi.Domateslerden menemenlik yaptım,kavanozlara koydum.Verdiğin fikirler çok iyi ben de balık temizlediğim zaman,kafalarını fidanların diplerine koyuyorum,çok iyi oluyor.tabiki bu iş evde olmaz.Sanırım bu sene bahçemin hepsini yapamayacağım.sevgilerimi iletiyorum hayal abla.Seninle birşeyler paylaşmak ne güzel.
ışıkyolu isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-11-2008, 12:01 PM   #6 (permalink)
hayalayaz
Guest

bitkilerimizi nasıl bakacağımızı, doğal yollarla,nasıl koruyacağımızı öğrendikten sonra dikimlerine başlamak gerektiği inancıyla bugünde ev yapımı koruyuculara geldi sıra meğer ne kadar kolaymış, evdeki malzemelerimiz yeterliymiş, acı biberi yiyemediğim için asla almazdım.. bahara doğru ilk yapacaklarımdan biriside, aman bunun görünüşünde hayır yok dediklerimden ( çok acı olan) bir tanesini yeşertmek olacak. Buyrun efendim evimizdeki malzemelerle ev yapımı zirai ilaçlar

Bitki zararlıları için ev yapımı ilaçlar

afitler ve genelde tüm sokucu emiciler ile ısırıcı çiğneyiciler için kaçırıcı, engelleyici ve yok edici tarifler

Tarif 1
2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun,
tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.

http://portal.paaf.gov.kw/paaf/ersha...rach.jpgTespih ağacı

Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.

Tarif 2
Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su

Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün.

Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

Salyongoz için toprağa, beyaz sinek için yaprağa vereceksiniz.Ancak solüsyonun az bir miktarını önce fitotoksite için bir parça yaprakta denemeyi unutmayın

Tarif 3
Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

Tarif 4
500 gr çalı mine (lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm sokucu emicilere etkilidir.

Tarif 5
1 lt suya 2 çorba kaşığı arap sabunu eritin içine 2 kaşık sıvı yağ koyun, 3 diş sarımsağı da ezin,karışıma ekleyin (sarımsak kokusu size kötü geliyorsa koymayabilirsiniz ancak böcekler üzerinde kaçırıcı etkisi var.) Bu solüsyonu çalkalayarak kullanın. Yoksa yağ yukarı çıkar, püskürtücünün hortumu dipte olduğu için sadece sabunlu su atmış olursunuz.

Tarif 6
1ölçü taze adaçayı veya kekik yaprağını 2 ölçü sıcak suya katın ve blendırdan geçirip karışımı bir gece bekletin süzün.İçin 1/ 4 ölçü sıvı sabun katın, çalkayın , püskürtün.

Tarif 7
Patates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun, kaynatın. Yapraklar yumuşayıp pişince kapatın kendi soğusun ve sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Tarif 8

Domates bitkisinin yapraklarını ve dallarını doğrayıp üzerini örtecek kadar su koyun.Sabaha kadar beklesin.Süzün kullanın.Yaprak bitlerine, tırtıllara karşı etkilidir.

Bütün yapacağınız ilaçlamalarda en önemli kural iyi bir kaplama yapmak ve ince püskürten bir başlık kullanmaktır.

İlaç yapraklara sis gibi gelmelidir. Yoksa siz su damlası gibi fıs fıs ilaç atarsanız bitkiye , yaprak altları da ıslanmazsa ilacı hazırlamak için harcayacağınız emeğe değmez , sonuç alamaz, bir de işe yaramadı dersiniz

Tütünden yapılan böcek ilaçlarını duymuş olmalısınız ancak ancak bu riskli bir böcek ilacı neden derseniz , zaten domates, biber ve patlıcan gibi Solanaceae familyası üyelerine toksik. Üstelik de tütün mozaik virüsü biber ve domateste, hatta 100 küsur bitki türünde bulaşıcı ve tehlikeli. Üstelik de virüs hastalıkları tedavi de olmuyor.

Evet tütüne ulaşmak kolay ama elimizle bitkilerimize süs bitkileri de buna dahil, patojen aşılamak da cabası. Bence siz tütünlü preparatlara zaten biberleriniz dolayısıyla asla itibar etmeyin. Bu konuyu uzun uzadıya yazmamın nedeni maalesef herkes tarafından bilinip uygulanan riskli bir formül oluşu. Şu tütün ne enteresan, insana, hayvana, bitkiye toksik etkili.Onu öldüren virüsü bile baş derdi.

yine unutuyordum ALINTIDIR

Bookmarks