Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Nefes Çalışmaları (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=391)
-   -   60 NEFES ÇALIŞMASI (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=620494)

sweeet 14-01-2012 09:46 PM

60 NEFES ÇALIŞMASI

Örnek bir nefes çalışması;

60 NEFES ÇALIŞMASI

Nefes çalışmasına başlayanların her gün yapmasını tavsiye ettiğim bu çalışma çok amaçlı olarak birçok farklı konuda fayda sağlamaktadır. Bu çalışma öncelikle; doğru nefes alıp vermeyi kazandıran bir çalışma olarak değil, fizik bedene bilinçli zorluk hazırlayarak direnç kazandıran ve nefeste güçlenmeyi sağlayan bir çalışma olarak düşünülmelidir.

Çalışma, bir dakika içerisindeki 60 saniyede 60 nefes alma esasına dayanır. Bir saniyede alıp verilecek güçlü nefeslerin her biri derin ve hızlı olmalıdır. Başlarken ilk yirmi nefeste daha yavaş olmalı, fakat nefes alışverişlerinin bir bine bağlı ve hiç bekleme yapılmadan gerçekleştirilmesi gerekir. İkinci yirmi sayıda 40’lı sayılara yaklaşılırken nefes alışverişleri hızlandırılır. Son 20 nefeste iyice hızlanarak neşe ve coşku içinde çalışma sonlandırılır.

Nefes alışverişleri ağız iyice açılmış olarak, ağızdan ve burundan beraberce yapılmalı, alt ve üst solunum birlikte gerçekleştirilerek ciğer hacminin tamamı kullanılmalıdır.

Nefes alışverişlerinin İlk yirmi sayında baş dönmesi başlar, kırklı sayılara doğru avuç içinde terleme, parmaklarda uyuşma görülür. Çalışmanın sonuna doğru iç sıkıntısı, çalışmayı bitirme isteği ve duygu kontrolünde zorlanma görülebilir. Çalışma bittikten sonra ağlama hissi, gülme ve aşırı sinirlilik ortaya çıkabilir. Sağlıklı bir insanda çalışma bittikten 15 saniye sonra tüm geçici rahatsızlıkların sonlanması gerekir. Çalışmayı bir süre yaparak dayanıklılık arttığında da bu geçici rahatsızlıklarda ortadan kalmaya başlar. Geçici rahatsızlıklar kısa zamanda iyileşmiyor ve uzun süre devam ediyorsa öncelikle alyuvar sayısında düşüklük ve böbreklerde yavaş çalışma sorunları akla gelmeli ve iyileştirmek için üzerinde durulmalıdır.

Çalışma bittikten 15 saniye sonra tüm beden gevşer, düşüncede sessizlik ve sakinlik ortaya çıkar. Saf bilinç/saf tanıklık durumu denilen bu ruh halinde tam bir denge durumu vardır. Her şeye eşit uzaklıkta, ön yargısız, akışa izin verilen bir dinginlik durumu gözlenir. Bu durum farkındalık öğretilerinin hiçlik veya boşluk diye tanımladığı durumdur. Mutluluk ve huzur hissi vardır.

60 nefes çalışması, sempatik sinir sisteminin uyarılarak harekete geçirilmesini, sol beynin uyarılmasını sağladığı için uyanıklık, farkındalık artımı ve beta zihin seviyesi sağlar. Dikkat ve konsantrasyon artırır. Çalışmadan hemen sonra parasempatik sistem aktive olarak derin düşünce, yaratıcı zekâ ve tüm potansiyelleri kullanabilme kazancı oluşur.

Çalışma her yerde ve har zaman yapılabilmesine rağmen sabah uykudan uyanıldığında gerçekleştirilirse çok hızlı uyanmak, kendine gelmek ve güne iyi bir başlangıç yapmak mümkün olabilir.

Bu çalışma tüm heyecan kontrolsüzlükleri, konsantrasyon eksikliği, duygu bozuklukları, panik atak, anksiyete, depresyon ve polar bozukluklar gibi psikolojik sorunlarda etkindir. Her türlü nefes sorununu gidermek için kullanılır. Özellikle nefes çalışmalarına başlayanların karbondioksit toleransını artırmaları ve kan PH’ı üzerinde dengeleme sağlamaları açısından çok önemli bir çalışmadır. İstenilen performansa ulaşmak için günde üç kere değişik zamanlarda yapılması önerilir.

Çalışmanın farklı bir getirisi de tüm hormonları ve beyin kimyasını fabrika ayarlarına geri döndürerek orijinal ayarlarına çekmesidir.

Bu uygulama her yerde her zaman yapılabilmesine karşın, geçici refleks kaybı yaratabileceği için araba veya iş makinesi kullanırken yapılmamalıdır.

Mustafa KARTAL

pinky9 23-01-2012 01:34 AM

Cevap: 60 NEFES ÇALIŞMASI

çok ilginçmiş,deniycem bunu teşekkürler sweet:)

Neptün 23-01-2012 02:03 AM

Denediğim ve kullandığım bir yöntem. Aynı etkileri ben de yaşadım. Çok teşekkürler paylaşım için.

pinky9 23-01-2012 04:01 PM

tam yapamadım sanırım :/ nefes alırken hem ağız açık dursun hemde burnunuzdan alın diyo onu tam anlayamadım. ağzım açıkken burnumdan nefes alamıyorum ki:D şimdi yaptım öle bi duygu yoğunluğu flnda olmazdı biraz rahatladım ve uykumu açtı ama :)

sweeet 23-01-2012 08:03 PM

Alıntı:

Nefes alışverişleri ağız iyice açılmış olarak, ağızdan ve burundan beraberce yapılmalı, alt ve üst solunum birlikte gerçekleştirilerek ciğer hacminin tamamı kullanılmalıdır.

Yani ağzın açıkken nefes alarak yapılacak çalışma ben öyle yapmıştım. Bunun amacı yukarıda yazdığı gibi alt ve üst solumunu birlikte gerçekleştirerek alınabilecek maksimum nefes miktarını almak. Nefesin vucuduna dolduğunu hissedin. Nefes almak hayattır. Nefes almak yenilenmişlik hissi veriyor bana. Bu çalışma baş döndürücü. Kısa bir kopukluk oluyor hayattan. Sonrasında faydalarını gördüğümü düşünüyorum. Özellikle konsantrasyon sorunu yaşadığım zaman yapmayı tercih ediyorum. Kitabı açıp da okumam gereken konular önümde dururken ilerlemekte zorlanıyorsam işe yarıyor. Yaradı. :))

pinky9 23-01-2012 08:36 PM

Alıntı:

sweeet Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 818473)

Yani ağzın açıkken nefes alarak yapılacak çalışma ben öyle yapmıştım. Bunun amacı yukarıda yazdığı gibi alt ve üst solumunu birlikte gerçekleştirerek alınabilecek maksimum nefes miktarını almak. Nefesin vucuduna dolduğunu hissedin. Nefes almak hayattır. Nefes almak yenilenmişlik hissi veriyor bana. Bu çalışma baş döndürücü. Kısa bir kopukluk oluyor hayattan. Sonrasında faydalarını gördüğümü düşünüyorum. Özellikle konsantrasyon sorunu yaşadığım zaman yapmayı tercih ediyorum. Kitabı açıp da okumam gereken konular önümde dururken ilerlemekte zorlanıyorsam işe yarıyor. Yaradı. :))

anladım sweetcim , bir de ben çok hızlı yaptım galiba 30 saniyede bitmiştiy789

sweeet 23-01-2012 08:50 PM

Ben son 20 de yani en hızlı olan kısımda zorlanıyorum yaparken. Gerçekten çalışmayı bırakma isteği duyuyorum ilk yaptığım denemelerde tamamlayamamıştım zaten. Sonra sonra alışıyorsun.

pinky9 23-01-2012 09:48 PM

her saniyede 1 nefes alıyosak hızını nasıl ayarlıyabiliriz ki sweetcim anlamadım ya ay aptal gibi oldum kusura bakma:D

sweeet 23-01-2012 10:07 PM

Ben dakikaya değil de saymaya odaklanıyorum. Parmaklarımı da kullanıyorum bazen sağdan sola soldan sağa 20 hızı değiştir. Zaten zaman tutmaya falan kalbim dayanmaz. Kalp atışlarım da hızlanıyor sanki. Çalışmadan sonra baş döndürücü hissi hala her denemede yaşıyorum. O yüzden aslında tam olarak anlatamıyor olabilir olabilirim. Denemeye devam ettikçe bulursun en doğrusunu. Önemli olan yavaştan hızlıya doğru 60 nefes vermek. Çalışmada zamanla nefes sayısının ayarlamasının nedeni de bence nefes alış hızımızı aşağı yukarı belirlemek için. Yoksa hızlı ama kaç nefes/saniye :D onu matematiksel olarak bir hesaplamak gerek aslında bir standarda bağlamayı düşündüm. Hatta paylaşımın altına bir metronom linki koymayı düşündüm. Sonra metronum sürelerine göre hız iyi oturmadı. O yüzden ben zamana pek takılmıyorum. Zorlamayacak şekilde hızımı ayarlamaya çalışıyorum. Bence çalışmaya zaman verince vaktinden önce bitirmek bir drt vaktinden geç bitirmek başka bir dert. :)

sweeet 23-01-2012 10:17 PM

Çalışma için örnek zaman-nefes formülü :))

Çalışma için örnek zaman-nefes formülü :))

Bir formül buldum. :) Basit aslında.

İlk hız = 30 saniyede 20 nefes (3 saniyede 2 nefes )
İkinci hız = 20 saniyede 20 nefes (1 saniyede 1 nefes)
Son hız = 10 saniye 20 nefes (1 saniyede 2 nefes)

Nasıl sizce uygulanabilir mi arkadaşlar? Fikirlerinizi merak ediyorum.

NOT: Yine de ben zamana bağlı kalmadan aşağı yukarı hızımı kendim ayarlayarak yaparım bu çalışmayı.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:34 PM.