Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Kitaplar (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=60)
-   -   Hıdır Kişisel Gelişiyor (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=906)

murat 20-02-2007 09:32 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Hıdır Kişisel Gelişiyor Bu kitabı dün akşam eve gelirken aldım.Çok güzel yazmış Ahmet Şerif İzgören.Dün akşam saat 21-21:30 gibi okumaya başladım hiç ara vermeden ve sıkılmadan gece saat 1:30 gibi bitirdim.178 sayfalık çok güzel roman tarzında bir kitap 350 sayfa bile olsa hiç uyumadan bitirirdim bu kitabı.Kitap okumayı seven herkese tavsiye ederim.
http://static.ideefixe.com/images/238/238835_2.jpg
Hıdır, kendi halinde bir devlet memurudur. Eşi ve akıllı kızı Nisan’dan başka sahip olduğu tek şey gözü gibi baktığı 1991 model beyaz Şahin arabasıdır.

Hıdır bir gün “Ferrari’sini Satan Bilge” kitabını keşfeder:“Kararı ver; Doğu felsefesiyle, Amerikan iş bitiriciliğini birleştir. Sonra gelsin başarı ve mutluluk.” Böylece “kişisel gerilim” yolculuğuna başlar. Birçok Amerikalı’nın ve Amerikan vatandaşı olmak için can verecek birçok Türk’ün “kişisel gelişim” kitaplarını okur. Çoğu çok satan, Amerikan kültürünü işleyen bu kitapları okudukça “gelişim” gösterir. Ses tonu, bakışları, davranışları, konuşma tarzı yani “beden dili” hızla değişir. Bu değişim nedeniyle sürekli komik duruma düşer.

Hıdır’ın başlıca isteği kişisel gelişimini tamamladığını ispat edip terfi alarak şeflik makamına yükselmektir. Hak ettiğini düşündüğü bu terfii üstleri ona kendiliklerinden bahşetmeyince, Hıdır Genel Müdür Yardımcısı’yla bizzat görüşerek hakkını aramaya çalışır. Ancak kafası okuduğu kitaplardan ezberlediği cümlelerle doludur; yaptığı denemeler trajikomik durumlara yol açar.

Ahmet Şerif İzgören, Hıdır’ın yaşadıkları üzerinden, “kişisel gelişim” başlığıyla yayımlanan kitaplarla dalga geçiyor. Bu kitapların insanları kendi benliklerinden uzaklaştırdığını, hayal kırıklığına uğrattığını mizahi bir dille anlatıyor. Bireysel başarıyı ve rekabeti temel alan bu zihniyeti, kişisel gelişim uzmanı denilen insanların kendi hayatlarındaki başarısızlıklarını da vurgulayarak eleştiriyor:

“Size kitap yazan adamların çoğu sizin kadar mutlu değildir, ondan emin olun. Pozitif enerji deyip duranların belki yüzü hiç gülmüyordur.”

etterna_ 20-02-2007 09:40 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

güzel bi tespit. Ama faydası oluyo nedense dusun

skorpy 20-02-2007 10:03 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

“Size kitap yazan adamların çoğu sizin kadar mutlu değildir, ondan emin olun. Pozitif enerji deyip duranların belki yüzü hiç gülmüyordur.”

[/quote]

bence kitap yazanların geneli bilgili kişisel gelişim hakkında çok bilgileri var bu yüzden büyük çoğunluğunun mutlu olduğuna inanıyorum! smiliyface

etterna_ 20-02-2007 10:20 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

hiç bi şey bilmiyorum sadece şunu biliyorum;
daha önceki mesajlarıma bakarsanız ailem tarafından sevgisiz büyütüldüm ve bu negatif etkileri en çok ergenlik çağımda yaşadım. Ben 5 belki 6 yıldır kendimi aptal zannediyodum.Çok açık söylüyorum.
Bi anım;
annem (tabi suçlamak istemiyorum o da şu an farkında herşeyin ve pişman) veli toplantısına çağrılmıştı matatik öğretmenim benim çok yaramaz olduğumu söylemişti ve annem b enim duyduğumu aldırmadan " problemli bi çocuk" demişti ve bu bende bi etiket olarak belki hala yaşamını sürdürmekte.
ve ben belki sene öncesine kadar evde oturup iş bulamayacağımı benim kapasitemin buna yeterli olmayacağını düşünüp duyuyodum.
Ta ki "uzun saplı gelincik" isimli kişisel gelişim kitabını okuyana kadar.
Belki gerçekten o kitabı yazan kişiler mutlu değiller ama beni çok mutlu etmişlerdi.Ben kendi kapasitemin farkına varmıştım.
Problemli biri olmadığıma inandırmıştı beni kitap.
bilgisayar bilmememe rağmen bilgisayar kullanılan bir işe başvurup işe alınmıştım.
Sudan çıkmış balık gibiydim.Şu an bilgisayarı vasatın üzerinde kullandığıma inanıyorum.(çevremden gelen tepkiler bu)

"uzun saplı gelinciği iyi ki okumuşum" .

Sadece bunu biliyorum

murat 20-02-2007 10:28 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Bence kısmen olsada faydası oluyor bazılarının ama kesinlikle eminimki hepsinin değil.Bende kişisel gelişim hakkında yazılmış içi bom boş olan bir kaç kitap var.O sözle anlatılmak istenen aslında bu.Benim bu kitabı tavsiye etmemdeki sebep sessiz,sakin,evli, 42 yaşında yıllardır aynı görevde bulunan dürüst bir memur olan hıdırın yaşadıkları çok güzel anlatılmış.Birazda komedi roman sayılabilir ama kişisel gelişim kitabı değil.Ahmet şerif izgören bildiğim kadarıyla kişisel gelişim,yönetim gibi konularda yazıyor.Lerzan hanım kadar hızlı yazabilseydim kitabı direk buraya aktarırdım keyifle okuyacağınızdan eminim çünkü

murat 20-02-2007 10:37 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Alıntı:

etterna_ Nickli Üyeden Alıntı
hiç bi şey bilmiyorum sadece şunu biliyorum;
daha önceki mesajlarıma bakarsanız ailem tarafından sevgisiz büyütüldüm ve bu negatif etkileri en çok ergenlik çağımda yaşadım. Ben 5 belki 6 yıldır kendimi aptal zannediyodum.Çok açık söylüyorum.
Bi anım;
annem (tabi suçlamak istemiyorum o da şu an farkında herşeyin ve pişman) veli toplantısına çağrılmıştı matatik öğretmenim benim çok yaramaz olduğumu söylemişti ve annem b enim duyduğumu aldırmadan " problemli bi çocuk" demişti ve bu bende bi etiket olarak belki hala yaşamını sürdürmekte.
ve ben belki sene öncesine kadar evde oturup iş bulamayacağımı benim kapasitemin buna yeterli olmayacağını düşünüp duyuyodum.
Ta ki "uzun saplı gelincik" isimli kişisel gelişim kitabını okuyana kadar.
Belki gerçekten o kitabı yazan kişiler mutlu değiller ama beni çok mutlu etmişlerdi.Ben kendi kapasitemin farkına varmıştım.
Problemli biri olmadığıma inandırmıştı beni kitap.
bilgisayar bilmememe rağmen bilgisayar kullanılan bir işe başvurup işe alınmıştım.
Sudan çıkmış balık gibiydim.Şu an bilgisayarı vasatın üzerinde kullandığıma inanıyorum.(çevremden gelen tepkiler bu)

"uzun saplı gelinciği iyi ki okumuşum" .

Sadece bunu biliyorum

etterna aşağı yukarı aynı şekilde büyümüşüz gibi anladım bu yazınızdan.Uzun Saplı Gelincik isimli kitabı yarın mutlaka bulup okuyacağım.Şimdiye kadar bir çok kişisel gelişim kitabı okudum sayısı 50-60 olmuştur. çok güzel şeyler yazıyor içlerinde ama ben bir türlü hayatımda uygulayamadım bunları.Buda benim sorunum herhalde Lerzan hanımın söylediği gibi freudun kuramlarına gidiyor bebeklik dönemi,odipal,follik dönem falan çok önemli oradada en önemli etken anne baba.

etterna_ 20-02-2007 10:40 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

neyse ki geçmişe bakıp ah vah etmek gibi bi sorumun yok. Bunu da başka bi kişisel gelişim kitabından öğrenmiştim.Eğer arkana bakarsan tökezlersin yazıodu. smiliyface

etterna_ 20-02-2007 10:46 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Murat bence istediğin zaman oluyo. Önemli olan eksikliklerini kavraman. Hayatına objektif bakmanda yatıo. Ama yine bi kişisel gelişim kitabında okumuştum hemen uygulaman gerek. Bir kere uyguladığın zaman tekrar uyguluyosun bilinçsizce öğrenmiş oluyosun uygulayarak. Ben böyle hayatıma geçiriyorum.Tavsiye hismiley

murat 20-02-2007 11:03 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Tavsiyen için çok teşekkürederim etterna actionsmile

murat 20-02-2007 11:04 PM

Hıdır Kişisel Gelişiyor

Haklısınız Lerzan hanım hismiley

WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:48 AM.