Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   İğneden Korkma (http://www.hayatimdegisti.com/forum/igneden-korkma/)
-   -   iğne korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/igneden-korkma/1740-igne-korkusu.html)

PSİKO 27-07-2007 07:32 PM

iğne korkusu

enjeksiyon sırasında enjektörün ucunda bullunan iğne kısmı nedeniyle enjektörün adı artık iğne olarak kalmış ki fobisi bile iğne fobisi olarak bilinmekte
iğne fobisinin aslı insanın acıyı kendi içinde büyüterek 0,3 mm lik iğnenin ucunu hayal gücüyle bi bıçak yarası açabilecek bi alete dönüştürmektedir
bu fobinin de tadavisi diğer fobilerde olduğu gibi insanın içinde saklı umursamamak ve iğne başladıından 10 a kadar saymak yararlı olacaktır

eylo 27-07-2007 07:39 PM

Ynt: iğne korkusu

Kesinlikle katılıyorum.Şunuda eklemek istiyorum acıyacak diye düşündükçe insan kendini kasıyor ve daha fazla canı acıyor

dost78 27-07-2007 07:45 PM

bende zamanında çok iğne oldum,iğne fobisi yok ama zorunda olmadıkçada iğne yaptırıcamı sanmıyorum sadanim

pisimbat 27-07-2007 07:49 PM

Ne çoçukluğumda nede şimdi hiç bir zaman iğne olmaktan korkmadım korkmamda hatta elime ve koluma 2 kez dikiş atmışlardı onları bile nsıl oluyor diye izledim ,daha bu gün kontrollerim için hastahanede kan verdim
ilaç yazacaklarna iğne yazsınlar sesim çıkmaz krz67 işte diom ben deli bir cat56 dusun

ay benim küçüklüğümde iğne (enjeksiyon) eczanelerde yapılırdı haata evlere iğneci gelir yapardı küçük metal kaplarında iğneleri kaynatır iğne ucunu cımbız gibi bişile takar öle yapılırdı dezentekte ederlerdi yani nerde ozaman böle plastik enjektörler hey heyy

hava-hoş 02-12-2007 03:41 AM

ben korkmam ve korkmazdım çocukken de,,ancak oğlum -9 yaşında--çok korkuyor.7 yaşına kadar korkmazdı ancak hastalandığında iğne yapacak olan hemşirenin"sen iyi bir iğneyi hakettin" >:(dedikten sonra iğne yapması onda bu korkunun başlangıcını oluşturmuş--hasta olduğundan ağlamaktaydı haliyle,,hemşirede ağladığı için o lafı sarfetmiş--o anda ben yoktum yanında ..şimdilerde söylüyo o zaman yaşadıklarını ve neden korkunun başladığını.... nasıl yeneriz bilemiyorum 4897

akik 22-12-2007 09:50 PM

valla kardeşimle ilgili benzer problemler yaşıyorum, tam aynısını yaşamadım ama şöyle bişiler olabilir:
öncelikle manyak olmayan bir hemşire veya iğne yapabilen birini bulmanız lazım, biraz sabırlı birini. ara sıra bu insan, çocuğunuzun çok güvendiği birine, mesela size, iğne yapsın. oğlunuz izlesin. ama zorlamayın. başta görmek falan da istemiyorsa ortalıkta olsun. zaten illa ki merak edip bakacaktır. bi şey olmadığını görsün. siz de neler hissettiğinizi falan anlatın azar azar. ama uydurmayın, hiç acımıyo falan demeyin, çünkü çocuk iğnenin acıttığını biliyor, inandırıcılığınızı kaybedersiniz. sonra mesela elinizi tutmasını isteyin, sen elimi tutunca daha az acıyor dersiniz, ilerde bunun eşlemesi olarak siz onun elini tuttuğunuzda daha az acıyacağını söyleyebilirsiniz. sonra iğneyi eline verin. baksın, incelesin. iğnenin/aşının ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak anlatın veya daha iyisi hemşire veya eczacı falan, otorite kabul edeceği biri anlatsın, bilmesi korkusunu azaltabilir. ara sıra, iğne yapılmasa da, mesela yapmadan önce dezenfekte falan ederler ya öyle bişiler falan yapılabilir. can yakmayan şeyler denenebilir. maksat iğne çocuk için normalleşsin. zaman alır biraz.

bendeki problem tam bu mudur bilmiyorum ama, başkası önümde kan revan içinde kalsın, gayet soğukkanlı müdahale edebiliyorum. kendim bir tarafımı kasten kanatsam, kessem (eskiden yapardım) hiçbir şey olmuyor, gayet normal duruyorum. ama bi iğne olmam gerekse tansiyonum düşüyor, oturmazsam bayılacak gibi oluyorum veya dişçide biraz kanlı bişi olsa bi yerim kesilse veya ağrı kesici iğne falan yapılsa fena oluyorum. utandığımdan kendimi tutup normal hareket edebiliyorum bi derece ama tansiyonum düşüyor zor duruyorum. ne şimdi bu?

CeM 28-06-2008 05:18 PM

bad45
Bende çok fena tırsarım iğneden özellikle kan verirken,aşı olurken falan sorun olmuyo ama kan verirken fena oluyorum ilerdede baya bi iğne olmak zorundayım bakalım nasıl başarıcam sadanim

chanda 02-07-2008 01:19 PM

iğne mii? biri iğne mi dedi? çocukluğumdan beri en korktuğum şeydir iğne.ilkokuldan beri genellikle iğne veya aşıdan sonra bayılırım şaşkın
ayrıca ucunda iğne bulunan veya sivri olan nesnelerden de korkarım. arı başta geliyor..
hep de iğneyle yüzleşiyorum ama olmuyor. ne yapmalıyım sizce? emb23

sevgi gülpınar 12-07-2008 07:16 PM

smiliyface ya bnde önceden igneden çok korkuyodum hatta çocuklugumda çok igne yedim kendimden biliyorum yane..ama şimdi baskalarına yapıyorum.bende saglıkçı olucam inş.hastanede staj yapıyorum ve kan alma falan artık bana çok kolay geliyo önceden dayanamazdım ama inannınki bu yasımda bile ben yapabiliyosam herkes yapar..önemli olan bunu büyütüp kafaya takmamak.soru sormak isteyenler yazabilir.... hismiley kiss3

hayalayaz 12-07-2008 07:51 PM

ben flimlerde bile şırınga gördüğümde, başımı çevirim..içim kıyılır bööle..o iş benlik değil..

WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:23 PM.