Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   İş Dünyası ile İlgili Cd'ler (http://www.hayatimdegisti.com/forum/dunyasi-ile-ilgili-cd-ler/)
-   -   Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA (http://www.hayatimdegisti.com/forum/dunyasi-ile-ilgili-cd-ler/13552-kariyer-ve-yuksek-kazancin-anahtari-mba.html)

cicek1973 11-09-2008 09:51 PM

Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA

Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA

Profesyonel yöneticilik için işletme bilgisinin yeterli bulunduğu dönemler mazide kaldı. Artık işletme bilgisini yanında "iş yönetimi" donanımına da ihtiyaç duyuluyor. Birçok genç insan, yurtdışında olduğu gibi Türkiye´de de kariyer planlarını yaparken MBA (master of business administration) adlı yüksek lisans diplomasının peşinde.

Haksız da değiller. MBA diploması, yönetici konumuna geçişte önemli bir avantaj sağlıyor. MBA derecesi edinmek ciddi bir yatırım gerektiriyor. Ancak daha iyi ücret ve iş koşullarına sahip olmanın da ön şartı.

Yurtdışındaki üniversitelere başvuru süreci biraz yıpratıcı. TOEFL, IELTS, GMAT gibi İngilizce yeterlilik testlerinden yüksek puan almak, etkileyici bir mektup yazmak, hatta referans mektupları eklemek dosyanıza girecek evraklardan sadece birkaçı.

Programların çeşitliliği ve farklı maliyetler de kafa karıştırıcı nitelikte. Yarı zamanlı programlar düşük maliyetleriyle cazip görünse de tam zamanlı programların iş bulma sürecini hızlandırdığı bir gerçek.

Rekabetin çok keskin olduğu ülkemizde işe alımlarda MBA şartı tabii ki aranmıyor. Ancak global pazarlara hakimiyet, kriz yönetimi, takım çalışması gibi konularda sağladığı avantaj sayesinde tercih sebebi.

1990´lı yıllardan bu yana MBA diploması için yurtdışına gitmek gerekmiyor. Vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde MBA programı mevcut. Ücretler yurtdışı eğitimlerine oranla çok daha makul.

Kısacası, vakıf üniversitelerinin MBA programları ve ücretlerine göz atıp kariyer planınızı yeniden şekillendirmeniz mümkün.

Kaynak:Sabah

pozitif 11-09-2008 11:44 PM

Ynt: Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA

Bu kadar ciddi bir yatırım yapmak yerine insan kendi işini kurabilir

oldum olası bu kariyer merakını merak ederim insanların

yükselicem daha yükselicem süper müdür ultra müdür olucam smil56 amaç para kazanmaksa tamam gerisi teferruat bence kiss3

ceps24 12-08-2010 11:32 PM

Cevap: Ynt: Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA

Alıntı:

pozitif Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 78673)
Bu kadar ciddi bir yatırım yapmak yerine insan kendi işini kurabilir

oldum olası bu kariyer merakını merak ederim insanların

yükselicem daha yükselicem süper müdür ultra müdür olucam smil56 amaç para kazanmaksa tamam gerisi teferruat bence kiss3

sevincli Kesinlikle sana katılıyorum... 8 yıllık kariyerimin sonunda gördüğüm kocaman bir '' sıfır '' , ekonomik olarak..

parici 13-08-2010 12:56 AM

Cevap: Kariyer ve yüksek kazancın anahtarı: MBA

ben de bir vakıf üniversitesinde mba yaptım hatta yarın projemi teslim edicem ve mezun olmuş olcam wave44bazı meslek gruplarına indirimleri mevcut bende bundan yararlandım ve dursun bi yerde fazla diplomanın zararı olmaz diye düşündüm. iyiki de yapmışım 956k bir gün ihtiyacım olur belki y789

ceps24 15-08-2010 11:52 PM

Arkadaşlar 8 yıldır özel şirkette çalışıyorum, şuan orta düzey yöneticiyim ( İnş.Müh-Şan.Şf. ) geçimimi bi kredinin bitimi ardına bi kredi daha çekerek geçiriyorum, kariyerimin geri kalanı 5-10 yıl içinde proje müdürü olup daha az kredi çekerek geçinmek olacak. : ))) Ama benim planım bu değil, küçük bi şehire yerleşip ( Ankaradan bıktım ) maaşlı çalışmaya başlamadan önce yaptığım gibi küçük bi işletme açıp kendimin patronu olmak.. Galiba bunun için MBA ya ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum.. Ama tabiki daha başarılı olacağını düşünen arkadaşlara saygım var, başarılar diliyorum...

master8566 16-08-2010 12:10 AM

Türkiye'nin hemen akla gelen ilk iki grubundan birinde çalışırken gördüm ki MBA filan hikayedir... dayınız varsa herşeye sahipsiniz demektir, gerisi aldatmacadan ibaret... bu ülkede parayı bastırır ve ISO belgelerinin alayını alırsınız mesela, insan kaynakları şirketlerinin sertifikaları vardır hiçbir şeye yaramaz, ama çok büyük ihtiyaçmış gibi beyin yıkarlar durmadan... Hayata biran önce atılıp gerçeklerle tanışmak gibisi yoktur arkadaşlar...MBA vs bunlar ancak dayınız sayesinde biryere geldiyseniz birkaç puan daha kapmanıza vesile olur o kadar... Türkiye, dünyadaki hiç bir ülkeye benzemez, iş kriterleri filan da benzemez. Amerika'da master yapmış yavrucakları burada beş dakikada harcayıverirler. Bunlar benim deneyimlerime göre tabii, çekim yasası gereğince sizin çekimleriniz belki başka olacaktır... hayırlı MBA'lar dilerim...

scouter 22-08-2010 07:11 PM

Alıntı:

masterphidias Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 762468)
Türkiye'nin hemen akla gelen ilk iki grubundan birinde çalışırken gördüm ki MBA filan hikayedir... dayınız varsa herşeye sahipsiniz demektir, gerisi aldatmacadan ibaret... bu ülkede parayı bastırır ve ISO belgelerinin alayını alırsınız mesela, insan kaynakları şirketlerinin sertifikaları vardır hiçbir şeye yaramaz, ama çok büyük ihtiyaçmış gibi beyin yıkarlar durmadan... Hayata biran önce atılıp gerçeklerle tanışmak gibisi yoktur arkadaşlar...MBA vs bunlar ancak dayınız sayesinde biryere geldiyseniz birkaç puan daha kapmanıza vesile olur o kadar... Türkiye, dünyadaki hiç bir ülkeye benzemez, iş kriterleri filan da benzemez. Amerika'da master yapmış yavrucakları burada beş dakikada harcayıverirler. Bunlar benim deneyimlerime göre tabii, çekim yasası gereğince sizin çekimleriniz belki başka olacaktır... hayırlı MBA'lar dilerim...

Bu konuda malesef çok haklısınız... Türkiye'de bir yerlere gelebilmek veya iyi bir işe girmek için ya iyi bir çevrenizin olması veya bir siyasi kuruma müdahil olmanız gerekiyor...

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:42 PM.