Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Alternatif Kişisel Gelişim (http://www.hayatimdegisti.com/forum/alternatif-kisisel-gelisim/)
-   -   Hastalıkların Zihinsel Nedenleri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/alternatif-kisisel-gelisim/622965-hastaliklarin-zihinsel-nedenleri.html)

dnztskn 23-05-2013 01:32 PM

Hastalıkların Zihinsel Nedenleri

HASTALIKLARIN ZİHİNSEL NEDENLERİ

Hastalıklarımızın en büyük zihinsel nedeni: İnançlarımızı başkalarının düşünceleri doğrultusunda oluşturmak… Bünyeyi yıpratan duygular: Eleştiri, kızgınlık, gücenme ve suçluluk… Öneriler…

Yaşantımıza baktığımızda, çoğu şeyin başkalarının fikirleri ve değer yargıları olduğunu görürüz. Çocukken öğretilenler, eğitim süresince öğretilenler, iş hayatında öğretilenler gibi.

Örneğin, çocukken bize dünyanın kötü bir yer olduğu öğretilmişse, o zaman bu inanca uyan her şeyi doğru kabul etme eğilimi içinde oluruz. Mesela “Yabancılara güvenme”, “İnsanlar seni kandırırlar” gibi kabuller bizi dünyaya ilişkin önyargılar geliştirmeye hazırlar. Şayet dünyanın güzel, zevkli ve eğlenceli bir yer olduğu öğretilmişse o zaman da farklı şeylere inanırız.

Zihnimizde yer etmiş kabulleri sorgularsak, çoğunluğunun yaşam deneyimlerimizden çok, başkalarının düşünceleri doğrultusunda oluştuğunu görürüz.

Kendinizi konuşurken dinleyin. Eğer bir şeyi üç kez söylüyorsanız, onu not edin. Bu sizin düşünce kalıbınızdır ve sizi mutsuzluğa ve olumsuz duygulanmaya yöneltir. Unutmayın ki, düşüncelerimiz mutlaka bize geri dönecektir.

Bazı düşünce kalıpları bedende rahatsızlığa sebep olur. Bunlar arasında eleştirme, kızgınlık, gücenme ve suçluluğu sayabiliriz. Bunların mesajı da gayet açıktır: “Sevgi, huzur, sevinç ve kendini onaylama duyguları üzerine odaklanarak tüm olumsuz düşünceleri bir kenara atın!”

Hastalıklarımızın zihinsel nedenlerini şu şekilde ifade etmek mümkündür:

Hastalık: Astım

Olası Neden: Kendini engellenmiş ve boğulmuş hissetme

Önerilen Yeni Düşünce: “Hayatımın sorumluluğunu alıyorum ve özgür olmayı seçiyorum.”

Hastalık: Yüksek tansiyon

Olası Neden: Uzun süreli ve çözülememiş duygusal sorun

Önerilen Yeni Düşünce: “Geçmişi neşe içinde geride bırakıyorum.”

Hastalık: Boyun Tutulması

Olası Neden: İnatçı kişilik yapısı

Önerilen Yeni Düşünce: “Başka bakış açılarını da görmek, güvenli ve yararlı bir şey.”

Hastalık: Kanser

Olası Neden: Derin bir biçimde yaralanma, uzun süreli kızgınlık, üzüntü ve nefret

Önerilen Yeni Düşünce: “Geçmişte beni kıran herkesi sevgiyle bağışlıyorum.”

Şayet mutlu bir hayat istiyorsak, o zaman neşeli ve keyifli düşünmeliyiz. Zihinsel ve sözel olarak yaydığımız her şey, aynı biçimde bize geri dönecektir.

wauw 23-05-2013 05:58 PM

Cevap: Hastalıkların Zihinsel Nedenleri

çok güzel bir paylaşım teşekkürler

WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:14 PM.