Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-01-2009, 12:15 PM   #37 (permalink)
AZARRATH
Teğmen

AZARRATH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 15
81 Mesajinıza toplam 344 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
AZARRATH will become famous soon enoughAZARRATH will become famous soon enough

Alıntı:
CeM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba mavifirka "to get" fiili aslında İngilizce'de joker fiil olarak adlandırılıyor ve özellikle yapıları unuttuğumuz zaman get i kullanabilirz örneğin get an axam(take an exam yerine),get home(arrive at home yerine) gibi örnekler çoğaltılabilir....seninde dediğin gibi çok farklı yerlerde çok farklı biçimlerde karşımıza çıkmasının nedeni az önce söylediğim gibi joker fiil olmasından dolayıdır,mesela benim lise öğretmenim eğer sınavda sıkışırsanız yapıyı unutrsanız get kullanın demişti super ve zannediyorumki get'in 30 tane anlamı var otalma olarak 44 yani son olarak ta şunu belirteyim get in kullanımı için püf bi nokta bulunmamakta dır,zannediyotum ki anladın ama bir iki örnek vereyim daha iyi anlarsın super

get:elde etmek anlamındadır(temel anlamı)fakat almak anlamına da gelebilir(take gibi)

ama şimdiki örnekte göreceğin gibi tamamen bu anlamlardan bağısız olarak ta kullanabiliryoruz
to go for a walk(yürüyüşe çıkmak) mesela go yu unuttun diyelim o zaman şöyle kullanabilirsin I want to get a walk super
I got an actor for the movie(film için bi oyuncu ayarladım)
I got some food(biraz yiyecek aldım)I buy some food yerine geti kullandık
I have got abroad(yurt dışına çıktım)I have been to abroad yerine
mesela wet ıslak demek fakat ıslanmak nedemek bilmiyosun o zaman get wet şeklinde kullanabilirsin :)
ya da dry kuru demek I got dry(kurulandım)

Gördüğün gibi kullanımı çok geniş ama en temel madde get fillinin joker niteliğinde olmasıdır,yani anlam olarak çok farklı yerlerde görmüş olman seni şaşırtmasın super umarım doğru anlamışım sorunu(eğer başka bişey sorduysan lütfen söyle)ve biraz olsun anlatabildiysem ne mutlu son son bi örnek daha aklıma geldi onda da vereyim
recover iyileşmek fakat ben sürekli şunu kullanırım (recover yerine) get well

sorularınızı bekliyorum arkadaşlar...............
Çook teşekkürler Cem,çok güzel anlatıyorsun

get benim de takıldığım bir konuiher yerde kullanılıyor

Birde sanırım pratik,kısa olduu için kullanıyorlarr,mesela adama diyorum "İ am from Turkey" o da bana "oo i got it" diyor

Ben "anladım" olarak algıladım,yani "i understand" yada "i know" yerine kestirmeden "i got it" dedi(Sokak dili bu olsa gerek :))

Filmleri falan izlerken hemen her yerde "get" kullanıyorlar

Anlamaya çalışıyorum