Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Yöneticilik Yetenekleri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=183)
-   -   TÜRK LİDERİ KİMSE YERE YATIRAMAZ! (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=5701)

hakan_oz 07-04-2008 11:55 PM

TÜRK LİDERİ KİMSE YERE YATIRAMAZ!

ABD ve Avrupa'da siyasetten sanata, iş dünyasından üniversitelere kadar kariyerinde ilerlemek isteyenlerin eğitim aldığı, beden dili ve liderlik konuları, Türkiye'nin gündemine birkaç yıl önce girdi.

Bu konularda eğitim veren şirketlerden Academia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören'e bizdeki durumu sorduk.

* Türkiye'de yönetim kademesindekiler beden dilini biliyor mu?

Hayır. Bizde ülkeyi yönetenler de, holdinglerin başında olanlar da, batılı meslektaşlarının aksine bu konuda eğitimli değil. Son birkaç yıldır bir şeyler öğrenmeye başladılar.

* Bu eksiklik ne kaybettiriyor?

Müzakerelerde soru teknikleri vardır. Batıda bunu bilmeden sizi şirket görüşmesine bile göndermezler. Soruyu bir türlü sorarsınız, karşınızdaki istediğiniz cevabı verir, başka türlü sorarsınız, başka türlü cevaplar verir.

* Askerlerle siyasetçiler arasında nasıl farklılıklar gözlemliyorsunuz?

Askerler sivillere göre çok daha planlı. Not tutuyorlar, yazıyorlar. Sivilde yazılı yaklaşım yok.

* Siyasetçiler ile şirket yöneticilerini karşılaştırdığınızda fark ne?

Şirket yöneticileri, çalışanlarıyla birlikte eğitim alıyor. Parti lideri ise 'Bana tek başıma eğitim ver' diyor.

* Türk yöneticiler ile yabancı yöneticileri kıyaslarsanız?

Liderlik ve yönetim üzerine oyunlar oynatıyorum. Diyelim ki bir bisiklet lastiği verdiniz ve (içinden geçeceksiniz) dediniz. Yabancılar 15 dakika (Sen öne geç, ben arkaya) diye plan yapıyor. Türkler (Bismillah) deyip, dalıyor. Hiçbir planlama yok.

* Ya çekingenlik?

Batılılar kendilerini çok rahat ifade ediyor, oyunlara katılıyor. Örneğin 50 yaşını geçmiş yabancı bir yönetici, eğitimin bir bölümünde (yere yatın) dediğimde, arkadaşlarıyla birlikte yattı. Türkiye'de 40'ını geçmiş bir yöneticiye bunu yaptırmak zor.

arguz58 15-10-2008 01:15 PM

Ynt: TÜRK LİDERİ KİMSE YERE YATIRAMAZ!

bir Türk dünyaya bedeldir.

arguz58 15-10-2008 01:19 PM

Ynt: TÜRK LİDERİ KİMSE YERE YATIRAMAZ!

Alıntı:

hakan_oz Nickli Üyeden Alıntı
ABD ve Avrupa'da siyasetten sanata, iş dünyasından üniversitelere kadar kariyerinde ilerlemek isteyenlerin eğitim aldığı, beden dili ve liderlik konuları, Türkiye'nin gündemine birkaç yıl önce girdi.

Bu konularda eğitim veren şirketlerden Academia'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören'e bizdeki durumu sorduk.

* Türkiye'de yönetim kademesindekiler beden dilini biliyor mu?

Hayır. Bizde ülkeyi yönetenler de, holdinglerin başında olanlar da, batılı meslektaşlarının aksine bu konuda eğitimli değil. Son birkaç yıldır bir şeyler öğrenmeye başladılar.

* Bu eksiklik ne kaybettiriyor?

Müzakerelerde soru teknikleri vardır. Batıda bunu bilmeden sizi şirket görüşmesine bile göndermezler. Soruyu bir türlü sorarsınız, karşınızdaki istediğiniz cevabı verir, başka türlü sorarsınız, başka türlü cevaplar verir.

* Askerlerle siyasetçiler arasında nasıl farklılıklar gözlemliyorsunuz?

Askerler sivillere göre çok daha planlı. Not tutuyorlar, yazıyorlar. Sivilde yazılı yaklaşım yok.

* Siyasetçiler ile şirket yöneticilerini karşılaştırdığınızda fark ne?

Şirket yöneticileri, çalışanlarıyla birlikte eğitim alıyor. Parti lideri ise 'Bana tek başıma eğitim ver' diyor.

* Türk yöneticiler ile yabancı yöneticileri kıyaslarsanız?

Liderlik ve yönetim üzerine oyunlar oynatıyorum. Diyelim ki bir bisiklet lastiği verdiniz ve (içinden geçeceksiniz) dediniz. Yabancılar 15 dakika (Sen öne geç, ben arkaya) diye plan yapıyor. Türkler (Bismillah) deyip, dalıyor. Hiçbir planlama yok.

* Ya çekingenlik?

Batılılar kendilerini çok rahat ifade ediyor, oyunlara katılıyor. Örneğin 50 yaşını geçmiş yabancı bir yönetici, eğitimin bir bölümünde (yere yatın) dediğimde, arkadaşlarıyla birlikte yattı. Türkiye'de 40'ını geçmiş bir yöneticiye bunu yaptırmak zor.

harika ya :D bismillah deyip dalma bölümü özellikle koptum. sizin bu konularda elinizde yazılı doneler varmı siteye koysanızda bu bilginizden faydalansak. yada varda ben göremedimse linki söylerseniz iyi olur bu kadar bilgi arasında istediimizi bulmak zor

AZARRATH 07-07-2010 11:43 PM

Cevap: TÜRK LİDERİ KİMSE YERE YATIRAMAZ!

Ahmet Şerif İzgören'in birkaç seminer videosunu izlemiştim.. Çok hoş, eğlenceli bir anlatımı var ve kesinlikle bizi bize anlatıyor :)) Öyle batıdan alınma, kültürümüze, insanımıza tamamen ters bu yüzden hiçbirşekilde faydalanamayacğımız o kişisel gelişim uzmanlarından birisi değil..

Ahmet Şeriz İzgören'in "Dikkat vücudumuz konuşuyor", "Hıdır Kişisel Gelişiyor" ve en çok da "Şu hortumlu dünyada fil yanlız bir hayvandır "kitaplarını almayı düşünüyorum.. Hocanın daha pek çok kişisel gelişim kitabı var... Hele "Şu hortumlu dünyada fil yanlız bir hayvandır" ismi bir öğrencinin yanlış bir çevirisiymiş hoca ordan kelli kitabına bu ismi vermiş :))

maviinci 08-07-2010 10:29 AM

Harika paylaşım, teşekkürler :)

Bilge_Kağan 08-07-2010 11:39 AM

Güzel Paylaşım,teşekkürler..

matri 08-07-2010 12:03 PM

guzel bir karsilastirma tesekkurl.er.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:25 PM.