\"Hayatimdegisti.com

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Sınavlar Serbest Kürsü (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Ben öğretmen olmak istiyorum ama.. :(( (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=619963)

indinagos 29-10-2011 03:51 PM

Ben öğretmen olmak istiyorum ama.. :((

Ben geçen sene liseden mezun oldum. Lys'den iyi bir puan almama , baya bir bölüm tutturmama rağmen tercih yapmadım. Çünkü; Türkçe öğretmenliği istiyorum. Hem de yıllardır. 6. sınıftan beri tek hayalim diyebilirim. Yıllardır Türkçe öğretmeni olmanın hayalini kuruyorum. Ama malum ülkemizde atama sorunu var. Bu sene sıkı çalışıyorum ve kazanacağıma inanıyorum. Geçen sene Ygs'de okulda birinci olmuştum ama Lys'ye hiç çalışmadığım için olmadı. Bu aralar kafam çok karışık. Bir yanda yıllardır hayalini kurduğum meslek var bir yandan da gerçekler.. Okuduktan sonra atanamamaktan çok korkuyorum. Ki 4 sene sonra mezun olduğumu düşünürsek, o 4 sene içerisinde mezun olan binelrce öğretmen daha olacak.. Off ne yapacağım kafam çok karıştı. Başka bir bölüm okursam da mutsuz olacağım .. Ben yine Türkçe öğretmenliği için çalışıp olmadı 2 senelikte açıktan bir yer mi okusam diyorum.. Yoksa öğretmenliğe hiç bulaşmasam mı ? Fikirlerinizi almak istiyorum.

Biraz uzun oldu ama benim için çok önemli.. Güzel fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim :))

kutayhun 29-10-2011 03:53 PM

Cevap: Ben öğretmen olmak istiyorum ama.. :((

türkçe öğretmeni ol hayalinden vazgeçme.. benim için hiç bir önemi yok ama sonuçta senin için önemi var... ben ingilizce öğretmeniyim... sen de türkçe öğretmeni ol.... saygılar sevgiler, başarılar....

Janer 29-10-2011 06:48 PM

Bence başka bir meslek seçebiliyorsan onu seç. Bende öğretmen olmak istemiyorum :D ... dil bölümündeyim önümde 3 seçenek var .d

tercümanlık
öğretmenlik
dil edb

benim öğretmenlik seçme durumunda şansım senden çoooook daha yüksek .. türkçe öğretmeni çok fazla var. onu geçtik bir de atama sorunu var . ki kpss den iyi puan cekeceksinde ondan sonra ..
benim çevremde atanamayan öğretmen olarak
1. beden eğitimi öğretmeni
2. türkçe öğretmeni var.

Genede sen bilirsin

Işıldayan Safir 29-10-2011 08:16 PM

Merhabalar,

Hayalinden vazgeçersen ileride daha çok pişman olursun öncelikle bunu söyleyeyim. Daha yolun başındayken yolu tamamladığında nereye gidip yemek yesem diye düşünme. O yolu kendi istediğin şekilde belirle, ilerle ve ondan sonra nerede yemek yiyeceğini düşün. Yoksa ya kaybolursun ya da daha fazla yorulur ve zaman kaybedersin.

2. si atanmayı o kadar çok düşünüyorsan her meslekte atama sorunu olduğunu bilmelisin. Yani eğitim değil de İİBf mezunu da olsan atama sorunu yaşayabilirsin.

Amacın sadece üniversiteyi bitirip iş bulmaksa buna göre araştırma yapabilirsin tabii ki. Ama ben istediğim işi yapmak istiyorum diyorsan başarmak için kendini adaman gerekiyor.

Şu bir gerçek ki Kpss'den iyi puan alamadıktan sonra atanmak zor. O nedenle herkes çalışıyor. Sen de çalışıcaksın. Başaranlar senden çok mu zeki? Hiç sanmıyorum.

Hııı bu arada 4 sene sonra mezun olacak binlerce öğretmen adayı da senin endişelerini taşıyor olacak. Hatta okumaktan vazgeçip başka bir bölüm seçtiğinde seninle birlikte 4 sene sonra mezun olacak diğer binlerce kişi de aynı endişeleri taşıyor olacak. Düz mantıkla bakarsan bu durumda hem atanamama sorunu hem de mutsuzluk yaşayacaksın.

Sana bir öneri daha. Örgün eğitim alırken 3. sınıfa geçtiğinde dilersen açık öğretimden istediğin bir bölüme sınavsız kayıt yaptırabilirsin. Yani böyle bir avantaja bile sahip olabilecekken 2 yıllık bir bölüme mi girsem diye düşünmeni anlayamadım. Kaldı ki çift anadal da yapabilirsin üniversitede.

Olumsuzluklara fazla takılmak çok engelleyicidir. Sen önüne bak, neler kazanacağına odaklan ve elinden geleni yap.

Başarılar dilerim.

Sevgiler. actionsmile

Janer 29-10-2011 08:26 PM

İyi de arkadaşlar. Şimdi 5 sene okuyacak . 5 sene bitene kadar kaç bin kişi üniversiteyi bitirecek . o mezun olarak birde kpss 6 sene :S .. tamam hayalinden vazgeçmesini bende istemem ama birazda mantıklı olmak gerekirse :S Durum böyle

Janer 29-10-2011 08:28 PM

türk hava yolları bir bölüm açmış .. :D çalış ona git derim ben . :)

Işıldayan Safir 29-10-2011 08:28 PM

Alıntı:

Janer Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 809751)
İyi de arkadaşlar. Şimdi 5 sene okuyacak . 5 sene bitene kadar kaç bin kişi üniversiteyi bitirecek . o mezun olarak birde kpss 6 sene :S .. tamam hayalinden vazgeçmesini bende istemem ama birazda mantıklı olmak gerekirse :S Durum böyle

Canım üniversiteler 4-5 yılda bir mezun vermiyor. Her sene binlerce insan mezun oluyor. Öyleyse lise mezunu olarak Kpss'ye hazırlan düz memur olarak atan de. Hiç okumasına gerek kalmasın.

Janer 29-10-2011 08:33 PM

Alıntı:

Zerynthia Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 809753)
Canım üniversiteler 4-5 yılda bir mezun vermiyor. Her sene binlerce insan mezun oluyor. Öyleyse lise mezunu olarak Kpss'ye hazırlan düz memur olarak atan de. Hiç okumasına gerek kalmasın.

Bu daha mantıklıymış .. evet bende onu diyorum üniversiteler 5 yıl boyunca her yıl 10 bin mezun verecek türkçe öğretmenliği için . o da benim bölümümden yola çıkıyorum :D türkçe öğr. daha fazla mezun verir..

Işıldayan Safir 29-10-2011 08:48 PM

Türkçe Öğretmenliği 5 yıllık değil. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği'nde eğitim süresi 5 yıldır.

Bu arada bir sürü öğretmen arkadaşım var ve hepsi atandı. İçlerinde türkçe öğretmeni de var. Öğretmen alımı diğer memur alımlarına oranla çok daha fazla oluyor yeterli olmasa da. İİBF, Hukuk, SBF mezunu çooook daha fazla ve sorun çok daha büyük.

Neredeyse bütün üniversitelerde Kamu yönetimi, Ua İlişkiler, İktisat, İşletme var ama her yerde türkçe öğretmenliği yok. Ayrıca açıköğretimde bile binlerce insan mezun oluyor bu bölümlerden ve hepsi aynı sınava giriyor. Öğretmenlik gibi bölümleri ise açıköğretimde herkes okuyamaz. Öğretmen lisesi mezunu olması lazım en az. Çünkü öğretmenlik de staj zorunluluğu vardır. Dolayısıyla mezun sayısı kıyaslamasını bir İİBF mezunu olarak ben bu şekilde yapabilirim.

indinagos 29-10-2011 09:24 PM

Alıntı:

Zerynthia Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 809750)
Merhabalar,

Hayalinden vazgeçersen ileride daha çok pişman olursun öncelikle bunu söyleyeyim. Daha yolun başındayken yolu tamamladığında nereye gidip yemek yesem diye düşünme. O yolu kendi istediğin şekilde belirle, ilerle ve ondan sonra nerede yemek yiyeceğini düşün. Yoksa ya kaybolursun ya da daha fazla yorulur ve zaman kaybedersin.

2. si atanmayı o kadar çok düşünüyorsan her meslekte atama sorunu olduğunu bilmelisin. Yani eğitim değil de İİBf mezunu da olsan atama sorunu yaşayabilirsin.

Amacın sadece üniversiteyi bitirip iş bulmaksa buna göre araştırma yapabilirsin tabii ki. Ama ben istediğim işi yapmak istiyorum diyorsan başarmak için kendini adaman gerekiyor.

Şu bir gerçek ki Kpss'den iyi puan alamadıktan sonra atanmak zor. O nedenle herkes çalışıyor. Sen de çalışıcaksın. Başaranlar senden çok mu zeki? Hiç sanmıyorum.

Hııı bu arada 4 sene sonra mezun olacak binlerce öğretmen adayı da senin endişelerini taşıyor olacak. Hatta okumaktan vazgeçip başka bir bölüm seçtiğinde seninle birlikte 4 sene sonra mezun olacak diğer binlerce kişi de aynı endişeleri taşıyor olacak. Düz mantıkla bakarsan bu durumda hem atanamama sorunu hem de mutsuzluk yaşayacaksın.

Sana bir öneri daha. Örgün eğitim alırken 3. sınıfa geçtiğinde dilersen açık öğretimden istediğin bir bölüme sınavsız kayıt yaptırabilirsin. Yani böyle bir avantaja bile sahip olabilecekken 2 yıllık bir bölüme mi girsem diye düşünmeni anlayamadım. Kaldı ki çift anadal da yapabilirsin üniversitede.

Olumsuzluklara fazla takılmak çok engelleyicidir. Sen önüne bak, neler kazanacağına odaklan ve elinden geleni yap.

Başarılar dilerim.

Sevgiler. actionsmile

Gün içerisinde düşünürken ben de son önerinizin uygun olacağını düşündüm. Size de Janer'e de fikirlerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Sonuç olarak hayalimden vazgeçmeyeceğim. Çünkü ; para için iş yapmak istemiyorum, istediğim için iş yapmak istiyorum :) blissy

WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:38 PM.