Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Sağlık Haberleri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=545)
-   -   "Cumhurbaşkanı 5748 Sayılı Kanun'u onaylamamalı" (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=435060)

bluemoon24 21-10-2009 12:03 PM

"Cumhurbaşkanı 5748 Sayılı Kanun'u onaylamamalı"

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı, eğitim hastanelerinde siyasi kadrolaşmaya ve büyük tahribata yol açacak 5748 sayılı 'Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onaylamamalıdır denildi.

Yazılı açıklamada, Türkiye'de uzman hekimlerin yaklaşık yarısının Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinde yetiştiği, bu hastanelerin temel işlevinin, öğretim, eğitim ve araştırma yapmak, uzman ve ileri dal uzmanları yetiştirmek olduğu vurgulandı.Bu hastanelerde topluma sağlık hizmeti vermek üzere uzman hekimler, klinik şef ve şef yardımcılarının eğitildiği belirtilen açıklamada, iyi uzman hekim yetiştirmekle görevli olan hekimlerin de mesleki bilgisi, eğitim becerisi ve tıbbi uygulama yeteneği yönünden üst düzeyde olması gerektiğine dikkat çekildi.Açıklamada, 1997'de belirlenen sınav yönteminde, eğitici olacak hekimlerin öSYM tarafından yapılan yabancı dil ve mesleki bilgi sınavına alındıkları ifade edilerek, bu sınavlarda başarılı olanların 5 kişilik jüri önünde uygulamalı sınava girdikleri ve en başarılı bulunanların atamasının yapıldığı anlatıldı.Ancak 1999'da yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle profesör ve doçent unvanına sahip hekimlerin doğrudan Sağlık Bakanı tarafından atanması yönteminin benimsendiği hatırlatılan açıklamada, 6 yıldır bu uygulamanın sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, sınavsız atama yöntemini, TTB'nin karşı çıkışlarına ve tüm yargı kararlarına karşı ısrarla uygulamaya devam ettiği savunularak, 12 Mart 2008'de TBMM'de kabul edilen 5748 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun, bunun son örneği olduğu iddia edildi.Söz konusu kanunun, Sağlık Bakanına, Kendisine bağlı eğitim hastanelerindeki klinik şef ve şef yardımcılıkları kadrolarına sınavsız ve kritersiz olarak, tamamen siyasi tasarrufunu kullanarak atama yetkisi verdiği ifade edilen açıklamada, Sağlık Bakanı, bu yetkiye dayanarak 500'e yakın şef ve şef yardımcısını belirleyebilecek ve böylece Cumhuriyet tarihinin en büyük kadrolaşma girişimlerinden biri gerçekleşecektir görüşü aktarıldı.Açıklamada, benzer bir kanunun geçen dönemde TBMM'de kabul edildiği, ancak daha sonra Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlüğünün durdurulduğu vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:Cumhurbaşkanı, eğitim hastanelerinde siyasi kadrolaşmaya ve büyük tahribata yol açacak 5748 sayılı 'Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onaylamamalıdır. Kanun eğer Cumhurbaşkanı tarafından onaylanıp yürürlüğe girerse, sonrasında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilse bile eğitim hastanelerimizde siyasi kadrolaşmaya ve büyük tahribata yol açacaktır.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:01 PM.