Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Oryantal Dans (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=341)
-   -   TÜRKİYE'NİN İLK ORYANTAL STARLARI (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=14554)

elenanet 09-11-2008 10:22 PM

TÜRKİYE'NİN İLK ORYANTAL STARLARI

Onlar henüz Türkiye'de hayatını dansla kazananların parmakla gösterileek kadar az olduğu hatta bazı çevrelerde pek de hoş karşılanmadığı bir dönemde fırtına gibi estiler. Kimi adını ilk olarak sinemada duyurdu, kimi hem dansözlüğü hem de oyunculuğu aynı anda yürüttü. Bir tanesi var ki, tek kanallı TRT döneminde siyah elbisesiyle milyonlarca kişinin tanıklığı altında bir tabuyu yıktı. İşte Türkiye'nin ilk oryantal starları.

ÖZCAN TEKGÜL uy897

Hem Yeşilçam'da hem sahnelerde isim yapan Tekgül'ün eşine az rastlanılacak bir özelliği de var. 1941 doğumlu olan Tekgül, henüz 14 yaşındayken kameralarla tanışan Tekgül, kariyerine hızlı bir başlangıç yaptı. Sadece o yıl içinde 9 filmde birden rol alan Tekgül, Fatma Girik, Fikret Hakan, Vahi Öz gibi dönemin yıldızlarıyla birlikte bir çok filmde rol aldı.

Oyunculuğu bir yana dansçılığı sözkonusu olduğunda en çok bilinen özelliği eşine az rastlanan yorulmak bilmez kondüsyonuydu. En parlak dönemini 1960'larda yaşayan Tekgül'ün "ateş dansı" o dönemin eğlence dünyasında çok popülerdi.

LEYLA SAYAR uy897

Bazı kaynaklara göre 1939 bazı kaynaklara göre 1940 doğumlu olan Sayar, sinemaya bir güzellik yarışmasında dereceye girdikten sonra adım attı. Bir süre Amerikan Kız Koleji'nde okuyan Sayar, plaj güzeli seçilince eğitim hayatını yarıda bıraktı. Yeni Yıldız dergisinin düzenlediği "artist" yarışmasında başarı kazandı. 1958’de Şadan Kamil’in yönettiği “Duvaklı Göl” filmiyle sinemaya adım atan Sayar, uzun bir süre Yeşilçam'ın en ünlü vamp kadınlarından biri oldu. 1972 yılında sinemaya veda edip dansözlük yapmaya başladı. Sayar, olgunluk döneminde ise kendini dine verdi.

NESRİN TOPKAPI uy897

Türkiye'nin oryantal starlarının en çağdaşı. onu 1980'in yılbaşı gecesine kadar belki çok az kişi tanıyordu. Ama o yıl, geceyarısına yani yeni yıla dakikalar kala siyan elbisesiyle ekrana çıktı ve TRT'nin yasağını yıkan dansöz olarak tarihe geçti. O geceden sonra da dansöz denilince ilk olarak onun adı akla geldi. Tıpkı hala olduğu gibi. Topkapı, artık yaşının ilerlemiş olmasına rağmen, zaman zaman yurtdışında ama ağırlıklı olarak yurt içinde dans eğitmenliğini sürdürüyor.

alıntı...

scouter 31-07-2010 05:57 PM

Cevap: TÜRKİYE'NİN İLK ORYANTAL STARLARI

NESRİN TOPKAPI uy897

Türkiye'nin oryantal starlarının en çağdaşı. onu 1980'in yılbaşı gecesine kadar belki çok az kişi tanıyordu. Ama o yıl, geceyarısına yani yeni yıla dakikalar kala siyan elbisesiyle ekrana çıktı ve TRT'nin yasağını yıkan dansöz olarak tarihe geçti. O geceden sonra da dansöz denilince ilk olarak onun adı akla geldi. Tıpkı hala olduğu gibi. Topkapı, artık yaşının ilerlemiş olmasına rağmen, zaman zaman yurtdışında ama ağırlıklı olarak yurt içinde dans eğitmenliğini sürdürüyor.

alıntı...
[/quote]

Belki küçücük bir çocuktum ama başında şamdan ve elinde bastonla yaptığı 12-13 dakikalık muhteşem gösterileri bugün bile hala dünmüş gibi hatırlıyorum... Bence işini en iyi yapan insanlar işlerini severek ve kendilerini vererek yapan insanlardır. Dansözlüğün meslek olarak horlandığı bir dönemde bile Nesrin Topkapı adından saygıyla bahsettirmeyi bilmiş işini aynı saygınlıkla yapmıştı...

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:10 PM.