Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Öğretici Bilgiler (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=487)
-   -   Solaklık Bir Ayrıcalıktır. (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=615658)

Işıldayan Safir 29-09-2010 08:21 PM

Solaklık Bir Ayrıcalıktır.

Merhaba arkadaşlar,

Solak olduğum için herkesi çileden çıkardığım zamanlar oldu. İlkokulda sağ elimle yazı yazmam için baya uğraşıldı. Elimden kalemi alıp illa da sağ elinle yaz denildi. Ancak hala sağ elimle kalem tutamıyorum dersem yalan söylemiş olmam. İlkokul öğretmenim olayı ilerletip bir de 0 ları ters çizmeme takıp durdu. 0 ters çizilir mi ya yönü varmış ben ters çiziyormuşum. Öyle diyip duruyordu. y789 Sofrada kolum hep yanımdakine çarptığı için her zaman dışlanan kişi olurum. y789 Dersteyken çift kişilik sıralarda her zaman sol tarafta oturmak zorunda kalıyorum. y789

Bir de bu durumun dini boyutu var tabii ki. Günahtır gibi şeyler söylerdi anneannemde. ttli3

Genellikle çok büyük bir sorun yaşamıyorum. Üniversitedeyken kolçaklı sıralarda oturamıyordum ilk başta. Sonra alıştım. Hatta daha çok sevdim. Nitekim kopya çekmek için çok iyi oluyordu. khkh56

Geçen arkadaşımı ziyarete gittiğimde onun okuluna gitmiştik. Öğrencileri 1. sınıftı. Kalem tutmayı öğretiyordu ancak bir tane çocuk solaktı. O nedenle doğru tutup tutmadığını anlamadılar. Tabii ki hemen devreye ben girdim. khkh56

Böyle iyi tarafları da var kısaca. Zaman zaman bazı şeyleri kullanırken çok zorlanıyorum ama solaklık güzel bir şey. Ben solak olduğum için çok mutluyum. Neyse sonuç olarak bakıyım solakların özellikleri nelerdir dedim. Karşıma aşağıdaki yazı çıktı. Bu nedenle paylaşmak istedim.

Sevgilerimle. :zpzp:

İnsan beyni temel olarak iki bölümden oluşur. Beynin her iki bölümü de birbiriyle etkileşim halindedir; fakat Biri diğerine göre daha baskın olur. Beynin sağ bölümü vücudun sol tarafını, sol bölümü de vücudun sağ tarafını kontrol eder. Bu nedenle beynin sağ bölümünü baskın kullanan insanlar solak olur.

İnsan beyninin her iki bölümü de farklı işlevlere sahiptir. Beynin sol bölümünde konuşma, analitik zeka, mantıklı düşünme gibi özellikler bulunurken sağ bölümünde ise üç boyutlu zeka, yaratıcılık, müzik, sezgi, görsel hafıza gibi özellikleri barındırır. Bu nedenle solaklarda üç boyutlu zeka, yaratıcılık, müzik, sezgi, görsel gibi özellikler baskın olarak görülür. Üstelik solaklar hızlı tepki verebildikleri için tenis, voleybol başta olmak üzere bir çok spor faaliyetlerinde sağlaklara göre daha başarılıdırlar.

Günümüzde solakların sayısında büyük bir artış gözlenmiştir ki buna rağmen insanların sadece %7-10'u solaktır. Solakların en büyük sıkıntısı araç ve gereçlerin coğu sağlaklara göre tasarlandığından dolayı bunları kullanmada zorluk yaşamasıdır. Örneğin; müzik enstürmanları, bilgisayar mauseu, silahların şarjor ve güvenik ayalarının kullanımında sıkıntı yaşarlar.

İnsanların %7'lık kısmını oluşturan solaklarından devlet liderleri, sinema sanatçıları, müzisyenler ve bilim adamlarından bazıları:

Albert Einstein
Isaac Newton
Leonardo da Vinci
Picasso
Beethoven
Mozart
Büyük İskender
Napolyon Bonapart
Sezar
Barack Obama
Bill Clinton
Angelina Jolie
Robert de Niro
Nicole Kidman
Tom Cruise
Bruce Willis
Juila Roberts
Morgan Freeman
Charlie Chaplin
Marilyn Monroe
Phil Collins
George Michael
Paul Mccartney
Kurt Cobain

Sultan 29-09-2010 09:47 PM

Cevap: Solaklık Bir Ayrıcalıktır.

paylaşım için teşekkürler canım .
benim kızımda solak paylaşımını beraber okuduk.
sevgiyle mutlu kaly789

Bilge İnan 29-09-2010 10:34 PM

Bir solak olarak zevkle okudum :)

scouter 29-09-2010 11:00 PM

Alıntı:

Zerynthia Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 770952)
Merhaba arkadaşlar,

Solak olduğum için herkesi çileden çıkardığım zamanlar oldu. İlkokulda sağ elimle yazı yazmam için baya uğraşıldı. Elimden kalemi alıp illa da sağ elinle yaz denildi. Ancak hala sağ elimle kalem tutamıyorum dersem yalan söylemiş olmam. İlkokul öğretmenim olayı ilerletip bir de 0 ları ters çizmeme takıp durdu. 0 ters çizilir mi ya yönü varmış ben ters çiziyormuşum. Öyle diyip duruyordu. y789 Sofrada kolum hep yanımdakine çarptığı için her zaman dışlanan kişi olurum. y789 Dersteyken çift kişilik sıralarda her zaman sağ tarafta oturmak zorunda kalıyorum. y789

Bir de bu durumun dini boyutu var tabii ki. Günahtır gibi şeyler söylerdi anneannemde. ttli3

Genellikle çok büyük bir sorun yaşamıyorum. Üniversitedeyken kolçaklı sıralarda oturamıyordum ilk başta. Sonra alıştım. Hatta daha çok sevdim. Nitekim kopya çekmek için çok iyi oluyordu. khkh56

Geçen arkadaşımı ziyarete gittiğimde onun okuluna gitmiştik. Öğrencileri 1. sınıftı. Kalem tutmayı öğretiyordu ancak bir tane çocuk solaktı. O nedenle doğru tutup tutmadığını anlamadılar. Tabii ki hemen devreye ben girdim. khkh56

Böyle iyi tarafları da var kısaca. Zaman zaman bazı şeyleri kullanırken çok zorlanıyorum ama solaklık güzel bir şey. Ben solak olduğum için çok mutluyum. Neyse sonuç olarak bakıyım solakların özellikleri nelerdir dedim. Karşıma aşağıdaki yazı çıktı. Bu nedenle paylaşmak istedim.

Sevgilerimle. :zpzp:

Sevgili Zerynthia;

Bir solak olarak seni gerçekten çok iyi anlıyorum.

Nedense bizim insanımızda garip ve batıl bir inanış var. Sağ el cici el, sol el kaka eldir daima... Bir çocuk eğer solaksa ve birşey yapmak için sol eli ile hamle yapıyorsa hemen evin büyükleri devreye girer "I ıh kaka elinle değil çocum cici elinle yap, cici elinle al."

Bir süre sonra daha bebek yaşta çocukta bir suçluluk duygusu başlar. Sol eli ile yaptığı herşeyin kötü olduğuna, kaka olduğuna kanaat getirir. Bu nedenle suçluluk duyar hatta kendisi ile.

Allahtan ben bu konuda beni serbest bırakan aydın bir ailede yetiştim. Bu nedenle kendimi çok şanslı hissediyorum ama büyüdükçe çevremdeki diğer solakların gördüğü muameleyi de görerek karşılaştıkları cehalete çok üzülüyorum.

Ben ailemin de sayesinde solak olmaktan hem çok mutlu oldum hem de gurur duydum daima...

Bu nedenle kimsenin sözlerine kulak asmamalısın bence. Solak olmak özel olmaktır çünkü... Herkes solak yaratılmıyor. Bak dünya nüfusunda %7 imişiz sadece.

Yaradan %93'ü sağlak, sadece %7'yi solak yarattıysa vardır bir bildiği. Öyle değil mi? :-)))happy6

Işıldayan Safir 29-09-2010 11:12 PM

Eveeeettt. Çok mutlu oldummm. Sanırım bizim forumda solakların istatistiği dünya ortalamasına göre daha yüksek gibi görünüyor.

Çok şükür bende ailemden çok baskı görmedim ama işte yazıyı sağ elle yazdırmak için baya uğraştılar. Anneannem de yemek yerken batıl inanışlarla müdahale ediyordu. Ama ona hiç kulak asmadım. ttli3

Solaklık güzel şey yaaa. utananadam

arca 03-10-2010 05:55 PM

Kahve cezvesi kullanamıyoruz ama...khkh56

Bende solağım. Bunun bazı zorluklarını yaşadım öğrenciyken. Yani sırada yazı yazarken falan.. Evet kopye konusunda haklısınız avantajlıydı. Beden eğitimi öğretmeniyim hep hocalarım beni sağ kanat olarak kullanırlardı ve ayrıcalık olarak görürlerdi. İlk ayrıcalıklı olduğumu babamdan öğrendim. Sol elimle yazmaya başladığımda babam hep olsun solaklar zeki olur derdi. Bunu neden söylerdi nerden öğrenmişti bilemiyorum bir anlam veremezdim. Ama bilinç altımda hep farklı olduğuma zeki olduğuma inanarak büyüdüm.

Birde size bişey sormak istiyorum. Benim solak olduğumu küçük büyük herkes hemen farkediyor sadece ışığı açmamla yada su içmemle anlıyorlar. ama ben bir insanın solak yada sağlak olduğunu hemen farkedemiyorum sizde de öyle mi..?

Işıldayan Safir 05-10-2010 09:56 PM

Evet kahve cezvesi ters oluyor. Ama ben türk kahvesi içmediğim ve de yapmayı da beceremediğim için öyle bir problemim yok. Bana sofrada bıçak kullanmak ters geliyor. Bir de küçükken makas kullanamıyordum. Bu konularda da çok yeteneksizimdir. Ev ekonomisi derslerinde herkes muntazam muntazam keserken ben resmen debeleniyordum. Ters olduğunu da anlamıyordum. Makas bozuk sanıyordum. girlhaha

Ve de hiç anlamam birinin sağlak ya da solak olduğunu. Ama dediğin gibi bizi hemen farkediyorlar. neutrali5

blue jaloon 05-10-2010 10:23 PM

ben yemegi sag elle yerken
cekicle vurmayi sol elle yapiyorum:)

simka 06-10-2010 05:58 AM

Ünlü ressamların çoğu solaktır, ben de bir solak olarak bir zamanlar ülke çapında dereceler almıştım. İyi ki solağım :-)

cadi_bm 06-10-2010 08:56 AM

Günaayyydııııııınnn;
Ben de makasta çok güçlük yaşamıştım zamanında şimdi alıştım. Ayrıca şöyle bişey farkettim cezvenin düz tarafıyla kahveyi koyarken daha kolay dökülüyor, ben ters taraftan daha kolay koyuyorumy789
Yaşasınnnn solaklar ;)))) Seviyorum biziiiiiiiiiiiiiiiiiiblissyblissy

WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:42 AM.