Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Korkmaktan Korkmak (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Korku ve Endişelerle Baş Etme Yolları (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=626008)

Robi 21-01-2017 09:32 PM

Korku ve Endişelerle Baş Etme Yolları

Korku ve endişeleriniz sizi hiç bir şeyden zevk almayan ve yaşamdan korkan biri haline getirdiyse hiç vakit kaybetmeden bu yöntemlere başvurmalısınız.

Korku en ikel, güçlü ve insanın hayatta kalmasını sağlayan en temel duygudur. Ancak korku ve endişeler kişiyi hayattan korkar, atıl ve hiç bir şeyden zevk alamaz hale getirirse bu önemli problemdir. Sizi her ne korkutuyor ise, burada korkularınız ve endişeleriniz ile baş etmenize yardımcı olabilecek 10 yolu bulabilirsiniz.
1- Korkularınızı ve hayatınızı nasıl etkilediğini bir kenara yazın. Korkularınız ile ilgili olumlu değişiklikler gerçekleştiğinde hayatınızda olabilecek değişimleri düşünün.

2- Zaman Ayırın: Eğer korku ya da endişe ile dolduğunuz bir andaysanız açık bir şekilde düşünememektesiniz. Hızlı kalp atışları, avuç içi terleme ve panik hali adrenalin sonucudur. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey bir ara vermek ve fiziksel olarak sakinleşmeye çalışmaktır. Çay-kahve içmek, banyo yapmak ya da 15 dakikalık bir yürüyüş gibi. Fiziksel olarak sakinleşebilmek korkunuz ile baş edebilmenin en iyi yoluna karar vermenizi sağlayacaktır.

3- En kötü ne olabilir? Eğer bir konu hakkında endişeli iseniz; bu bir iş, bir sınav ya da bir ilişki hakkında olabilir. En kötü ne olabilir diye düşünmek size yardımcı olabilir. Bazen en kötü sonuç paniktir. Eğer çok daha hızlı kalp atışı ya da terleme başladı ise, yapılabilecek en iyi şey bu durumla mücadele etmemektir. Olduğunuz yerde kalın ve avuç içinizi karnınıza yerleştirip yavaş ve derin nefes alıp vermek vucudunuzu yatıştırmanıza yardımcı olabilir. Bu durum 1 saat kadar sürebilir ama sonunda panik hali kendiliğinden gidecektir.

4- Korkunuzla yüzleşin. Korkulardan kaçınmak, onları daha da korkutucu hale getirir. Eğer bir gün asönsere bindiğinizde korku ya da kaygı yaşadıysanız ertesi gün tekrar asönsere binin. Korkunuz her ne ise onunla yüzleştiğinizde solmaya başlayacaktır.

5- Gerçekliği alın. Korkular gerçeklikten daha kötü olma eğilimindedir. Saldırıya uğramış insanlar çoğunlukla karanlık bir sokakta yalnız yürürken tekrar saldırıya uğrayacaklarını düşünmeden edemezler. Ancak tekrardan saldırıya uğrama düşüncesi gerçekten çok düşüktür. Aynı şekilde bazen insanlar yüzleri kızardığında başarısız olduklarını hissederler. Ancak stresli durumlarda yüzün kızarması normaldir.

6- Mükemmelik beklemeyin: "Ben dünyanın en iyi annesi değilim. Ben başarısızım” gibi düşünceler gerçekçi olmayan ve endişeleri artıran düşüncelerdir. Hayat streslerle doludur ve çoğumuz hayatımızın mükemmel olmasını hissetmek isteriz. Kötü günler ve aksilikler her zaman olur ve hayatta bunların olabileceğini unutmamak gerekir.

7- Hayal edin: Gözlerinizi kapatın, sakin ve güvenli bir yer hayal etmek için bir dakikanızı ayırın. Çok güzel bir kumsalda yürüyüş resmi ya da çocukluğunuza ait mutlu bir an olabilir. Daha rahatlamış hissedene kadar olumlu duyguların sizi yatıştırmasına izin verin.

8- Konuşun: Korkularınızı paylaşmak, endişelerinizden ve korkularınızdan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Eğer bir arkadaşınız ya da aile üyesi ile konuşamıyorsanız, bir profesyonel ile konuşun. Ve eğer korkularınız ile baş edemiyorsanız ve korkularınız günlük hayatınızı engelliyorsa mutlaka profesyonel bir yardıma başvurun.

9- Basit çözümleri deneyin: İyi bir uyku, sağlıklı beslenme ya da yürüyüş genellikle endişeler için en iyi tedavi yöntemlerden biridir. Birçok kişi endişelerini ve korkularını yatıştırmak için alkolun işe yarayacağını düşünür ancak bu durum kişiyi daha da sinirli hale getirip durumu kötüleştirir. İyi beslenme sizi fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi hissettirecektir.

10- Kendinizi ödüllendirin: Korkularınız ile ilgili küçük de olsa her başarılı hamlenizde kendinize ödül verin. Mum ışığında banyo, sinema, konser ya da bir yemek gibi her ne olursa olsun başarınızı pekiştirmek için sizi mutlu eden bir şeyi yapın.

Alıntı - Kaynak

KıpçakBeyi 23-01-2017 02:42 AM

Cevap: Korku ve Endişelerle Baş Etme Yolları

Güzel bir paylaşımdı lakin sizden isteğim bu tarz paylaşımlarda yazdıklarınız size ait değilse , sizin derlediğiniz bir internet yazıları bütünü değilse lütfen kaynak belirtin.Altına link olarak atın.Bunu reklama amaçlı yapmıyorsanız kimse yanlış bir hareket olarak algılamaz.Öteki türlü bu biraz başkasının emeğine saygısızlık etmek gibi geliyor.

Elbette zamanında word dokümanı olarak kaydettiğiniz bir yazı olabilir.Kaynağını hatırlamıyor olabilirsiniz.Bu durumu paylaşırsanız herkes anlayışla karşılayacaktır.

Robi 23-01-2017 04:04 PM

Alıntı:

KıpçakBeyi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 860023)
Güzel bir paylaşımdı lakin sizden isteğim bu tarz paylaşımlarda yazdıklarınız size ait değilse , sizin derlediğiniz bir internet yazıları bütünü değilse lütfen kaynak belirtin.Altına link olarak atın.Bunu reklama amaçlı yapmıyorsanız kimse yanlış bir hareket olarak algılamaz.Öteki türlü bu biraz başkasının emeğine saygısızlık etmek gibi geliyor.

Elbette zamanında word dokümanı olarak kaydettiğiniz bir yazı olabilir.Kaynağını hatırlamıyor olabilirsiniz.Bu durumu paylaşırsanız herkes anlayışla karşılayacaktır.

Bu güzel uyarınız için teşekkür ederim. Ancak bu yazıyı nereden bulduğumu hatırlamıyorum. O yüzden kaynak belirtemedim. Ben de kul hakkına gitmekten çok korkarım. Yazıyı silebiliyor muyuz, bilmiyorum. O yüzden herkesten özür dilerim. Daha dikkatli olmaya çalışacağım.

MuminOKAN 23-01-2017 06:56 PM

Alıntı:

Robi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 860035)
Bu güzel uyarınız için teşekkür ederim. Ancak bu yazıyı nereden bulduğumu hatırlamıyorum. O yüzden kaynak belirtemedim. Ben de kul hakkına gitmekten çok korkarım. Yazıyı silebiliyor muyuz, bilmiyorum. O yüzden herkesten özür dilerim. Daha dikkatli olmaya çalışacağım.

Gerekli düzenleme, tarafımdan yapılmıştır. sapkal89

KıpçakBeyi 24-01-2017 06:35 AM

Alıntı:

Robi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 860035)

Hassasiyetiniz için ben teşekkür ederim.Siz samimi olduktan sonra problem değil.Önemli olan nokta inanların kendi yazmadıkları yazıları kendisinin gibi paylaşıp caka satması.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:55 PM.