Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Hipnoz (http://www.hayatimdegisti.com/forum/forumdisplay.php?f=320)
-   -   cevap verebilir misiniz? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/showthread.php?t=336775)

nevresim 28-04-2009 01:28 AM

cevap verebilir misiniz?

konuyu doğrumu açtım bilmiyorum ama sosyalfobinin hipnozu varmı acaba?
şimdiden teşekkür ederim.

ChosenOne 28-04-2009 03:52 AM

Cevap: cevap verebilir misiniz?

Sosyal fobinin hipnozu bulunmakta. Ama burada bulabilirmisin bilemem. Bir keresinde Adil Maviş in hipnoz konferansına katılmıştım. Kürsüye çıkarttığı konuklardan sıradan bir insanın eline, hipnoz ettikten sonra dolu bir bardak su vermişti. Daha sonra kulağına birşeyler fısıldadı. Şahıs suyu konukların üzerine hiç çekinemeden tek hareketle fırlatmıştı.:D. Dediğim şu ki sana ancak bir uzman yardım edebilir..

nevresim 28-04-2009 07:52 AM

uzman bulunduğumşehirde yok maalesef:(
ama gerçekten bende hipnoz olmak isterdim uzman biri tarafından.

comte 28-04-2009 10:59 AM

Sosyal fobinin, hipnozla bir kerede çözülecek bişey olduğunu sanmıyorum.

ChosenOne 28-04-2009 09:19 PM

Her ne kadar böyle bir seminere katılmış olsam da hipnozdan yana değilim. Ama youtube da bir video vardı bakıyorum. İşte ilginç videolardan biri.
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xsaPwRbEpR0]YouTube - inönü'de hipnoz Hypnoz in İnönü University[/ame]
Youtube da başka videolarda var.. Oradan bakabilirsin.

nevresim 28-04-2009 10:07 PM

chosenone verdiğin videolara şu anda zamanım yok gece muhakkak bakarım.merkım ilgim çok hipnoza. teşekkür ederim şimdiden.

ChosenOne 28-04-2009 10:21 PM

[ame="http://www.dailymotion.com/relevance/search/real+zombie/video/xuval_real-zombies_fun"]Dailymotion - Real Zombies - a Humor video[/ame]

Bu da çok ilginç bir video.. Ama hipnoz mu bilemem, tam çözemedim.

Elektra 06-10-2009 11:06 PM

sosyal fobi doğuştandır ve karakterinin bir parçasıdır hipnoz çözüm değildir. kendin bunu başka yollar deneyerek yenmelisin

blue jaloon 06-10-2009 11:13 PM

[quote=maviş.cadı;506752]sosyal fobi doğuştandır ve karakterinin bir parçasıdır hipnoz çözüm değildir. kendin bunu başka yollar deneyerek yenmelisin
sosyal fobi dogustandir
bunu neye dayanarak söylüyosun merak ettim?

Elektra 06-10-2009 11:28 PM

sosyal fobi karakterin bir parçası ve karakter doğuştan gelir.

blue jaloon 06-10-2009 11:33 PM

peki sosyal fobiyi yenersek
karakter dogustan geliyo söylemi bosa cikmis olmuyomu?

Elektra 06-10-2009 11:36 PM

sosyal fobiyi tamamiyle yenemezsin bazı yönleriyle kalır. kuzenim sosyal fobili ilaç doktor siteler her yola başvurdu yenmek hiç de kolay değil! yenme diye birşey yok ancak azaltabilirsin bunu doktor bizzat kuzenime söyledi.

blue jaloon 06-10-2009 11:42 PM

yenme diye bisi var
inanirsan tabi....
o doktorun yorumu
unutmayalim hersey düsüncede bitiyo....

Elektra 06-10-2009 11:48 PM

yenerim sanarsın ama koşullar insanlar ve olaylar etkileyiverir. insanların önünde kızarırsın konuşamazsın veya hitap edemezsin sonradan bunu yenersin. topluluk içinde bir konuşma yaptığında kişinin biri sana laf söyleyerek seni küçük düşürünce ortada ne düşünce ne de yenme diye bir şey kalır. herşey düşünce değildir. bu evrende tek merkez sen değilsin sonuçta. insanlar birbiriyle etkileşim halindeler birbirlerini etkilerler!

OPTİMİS 06-10-2009 11:50 PM

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 506752)
sosyal fobi doğuştandır ve karakterinin bir parçasıdır hipnoz çözüm değildir. kendin bunu başka yollar deneyerek yenmelisin

SOSYAL FOBİ: UTANÇ verici duruma düşmekten,ONAYLANMAYACAK bir davranışta bulunmaktan,ALAY edilmekten,REZİL olmaktan,ELEŞTİRİLMEKTEN,reddedilmekten,BEĞENİLMEM EKTEN,olumsuz olarak değerlendirilmekten DUYULAN KORKU dur.
Bu tanımın içini dolduracak ayrıntısı vardır.11/15 yaşlarında ilk beirtilerini gösterir.Tanım ve teşhisinin kolay olduğu yaş gurubu ergenlik yani 20 yaş gurubudur.
İlaç tedavisi yanında bilişsel-davranışçı psikoterapi uygulanır ve kanımca Hipno terapi ehil kişilerce uygulanırsa şifa sürecini oldukça kısaltır.

blue jaloon 06-10-2009 11:53 PM

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 507176)
yenerim sanarsın ama koşullar insanlar ve olaylar etkileyiverir. insanların önünde kızarırsın konuşamazsın veya hitap edemezsin sonradan bunu yenersin. topluluk içinde bir konuşma yaptığında kişinin biri sana laf söyleyerek seni küçük düşürünce ortada ne düşünce ne de yenme diye bir şey kalır. herşey düşünce değildir. bu evrende tek merkez sen değilsin sonuçta. insanlar birbiriyle etkileşim halindeler birbirlerini etkilerler!

gözünde büyüttügün sürece hersey mümkün....

Elektra 06-10-2009 11:55 PM

istediğin kadar büyüt bir yere kadar. insan duyguları olan bir varlıktır onuru kırılırsa bunu kolay kolay toparlayamaz düşünceleriyle sadece birşeye adapte olup gözünte büyütüp ondan başka birşey düşünemez hale gelemez. bir makine değildir!

blue jaloon 07-10-2009 12:02 AM

peki ne yapmak lazim sence?

Elektra 07-10-2009 12:06 AM

bununla yaşamayı öğrenmeli. doğuştan bedensel olarak sakat veya kusurlu doğan insanlar bile mutlu olup bununla yaşamayı öğreniyorsa sadece psikolojik olarak etkisi bulunan bir koşul daha kolay kabullenilebilir. bu sadece benim görüşüm. ama kişi kabullenmek istemeyip savaşmak istiyorsa bunu yapabilir. fakat tamamiyle yok edemeyeceğini düşünüyorum o kadar!

OPTİMİS 07-10-2009 12:08 AM

SOSYALFOBİ:UTANÇ verici duruma düşmekten,ONAYLANMAYACAK bir davranışta bulunmaktan,ALAY edilmekten,REZİL olmaktan , ELEŞTİRİLMEKTEN ,REDDEDİLMEKTEN, BEĞEBİLMEMEKTEN, olumsuz olarak değerlendirilmekten duyulan KORKUDUR.
Başkalarının beklentisine önem verme,kendi isteklerini kolayca ortaya koyamama,HAYIR diyememe,kendini fazla eleştirme,HATALARI gözünde büyütme,incelendiği düşüncesiyle kalabalık ortamlarda göz önünde bulunmaktan rahatsızlık duyma ,UTANGAÇLIĞIN ÖTESİNDE utanma KORKUSU ve bundan fazlası.
BAŞKALARI ne der sorusu arttıkça SOSYAL FOBİYE yatkınlık artar.
ÇOCUKLARDAKİ GÖRÜNÜMÜ:Çocuklar tanıdık olmadıkları ortamlarda aşırı ÜRKEK,sessiz,hareketsiz,utangaç bir tavır sergileyebilir.Bazen böyle bir durumda AĞLAMA,anne/baba ya yapışırcasına sarılma,onlara dokunma,yanlarından ayrılmama,huzursuzca davranışlar içine girebilir.Toplulukla oynanan oyunlara katlımaz,uzaktan bakmakla yetinir,hatta bir köşede sinip kendisini gizleyerekonları izler,oyunlara katılsa bile diğerlerinin sözleri doğrultusunda ve önemli roller almadan hareket eder,oyun kuruculuğu yapmaz,oynanan oyunlarda geri planda kalır.Okula gitmek istemeyip türlü yakınmalarla evde kalmak ister.
11/15 yaş arasında ilk açık belitilerini gösterir,20 yaşlarda kesin ayrd edilir sınırlarıyla belirgin başlar.
Konuyla ilgili yazılacak/anlatılacak ve örnaklanacak çok şey var.Özet olarak ÖĞRENİLEN fobik bir durumdur.İlaç tedavisi/psikoterapi ve Hipnoterapi işe yarar.

Elektra 07-10-2009 12:12 AM

sonuçta çevresel değil mi? seninde yazdığın gibi. yapılandırılabileceği gibi bir yıkımla yok edilebilir. bu psikolojik bir şeydir. ve psikoloji tartışılması zor karışık bir alandır. psikoloji her zaman değişir durağan değildir. ama bir insan sosyal fobiyi tamamiyle asla yenemez! yendiğini düşünse bile bazı açıkları vardır ve karşısına çıkan uyarıcılar onun kontrolünü yerle bir edebilir.

yeni bir hayat 07-10-2009 12:18 AM

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 506976)
sosyal fobi karakterin bir parçası ve karakter doğuştan gelir.

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 507342)
bununla yaşamayı öğrenmeli. doğuştan bedensel olarak sakat veya kusurlu doğan insanlar bile mutlu olup bununla yaşamayı öğreniyorsa sadece psikolojik olarak etkisi bulunan bir koşul daha kolay kabullenilebilir. bu sadece benim görüşüm. ama kişi kabullenmek istemeyip savaşmak istiyorsa bunu yapabilir. fakat tamamiyle yok edemeyeceğini düşünüyorum o kadar!

sosyal fobi kesinlikle doğuştan gelen birşey değildir..

Kişiye göre tedavi süreci ve tekniği değişebilir..Bu sitedeki telkinler bile bu tekniklerden sadece biridir..

Fakat doğuştan olduğunu ifade etmek ve böyle yaşamayı kabullenmek demek,bu rahatsızlığı olan kişileri baştan aşağı budamak olur..

Kişinin özgüveninin artması için,hayata daha pozitif bakması için çalışması gerekir..Başkalarının düşüncelerinden önce kendi düşüncelerinin önemli olduğunun farkına varması gerekir..

Bu anlamda telkinlerin müthiş gücü olduğuna inanıyorum..

Çünkü çevremde tanıdığım dostlarımdan,en ünlü psikologlara giderek derdine çare arayanların telkinleri dinleyerek bu sıkıntılarından kurtulduklarına defalarca şahit oldum..

O yüzden öncelikle sosyal fobili olan kişinin bu değişimi çok istemesi gerekiyor..actionsmile

Elektra 07-10-2009 12:26 AM

neyse daha fazla yorum yapmıyorum. herkesin kendi yaşamı kendi elinde olduğuna göre problem yok. ama benim görüşüm tamamiyle yok edilemez üzerine devam ediyor.

Turhan 07-10-2009 12:29 AM

maviş.cadı iyice abartmışsın sende haa. sosyal fobi bir güvensizlik kabul edilmeme korkusudur en fazla; öz güven artırıcı telkinlerle yenileblir. ilaçla yenmeya kalkarsan ilaç almadığında tekrarlayabiir. Burada hipnozu öz güven artırıcı düşünceleri oluşturmak ve pekiştirmek için kullanabiliriz. Doktorların her dediği doğru değildir. İki hafta önce grip aşısı domuz gribine yakalanma olasılığını minimuma düşürür diyorlardı geçen hafta olasılığı artırır demeye başladılar haftaya bakalım ne diyecekler :) her doktor kendi bilgisi ışığında doğrudur. Neyse nevresim bence güven artırıcı ve suçluluk duyguları cdlerini dinleyerek başla otohipnoz üzerine çalış böylece korkularını tanımak ve yenmek için hipnozu kullanabilirsin. Yardıma ihtiyacın olursa sana kaynak ve sesli kayıtlar leri gönderebilirim.

hayatimdegisti 07-10-2009 02:16 AM

Sosyal fobi hem genetikdir hem çevrenin etkisinden kaynaklanır.

İki çocuk düşenelim.Her ikisinin de genetik kaynaklı gece işemesi sorunları var.
Birisinin ailesi bu konuda bilinçsiz.Çocuğu utandırarak suçlayarak bu durumu çözmeye çalişiyorlar.Hatta korkutuyorlar.
Diğer aile ise bu konuda bilinçli.Çocuğu asla suçlamıyor ona sevgi ile yaklaşıyorlar.

Her iki çocuk okula başladığında bir tanesi aşırı derecede öz saygısını yitirmiş olur.Diğeri ise kendisine güvenir.
Güvensiz cocuk kendine öz saygısının az olduğunu belli eder ve diğer çocuklarda ona yüklenirler.Bu belki tüm hayatı boyunca katlanarak devam eder..

Aynı genetik yapıya da sahip olsalar hatta aynı hastalıkları da olsa iki çocuğun sosyal fobili olup olmamasında çevrenin büyük etkisi vardır.

Aile ,öğretmen çok çok önemli...

Bir diğer soru ise sosyal fobiden tamamı ile kurtulmaktan kasıt nedir...
Kişinin hiç bir konuda hiç bir şeyden çekinmemesi mi?
Sosyal çekincelerin hiç olmaması zaten normal değildir.Dolayısı ile tamamen kurtulmak demek ulaşılası bir hedef değildir.Elbette çekinceler olacak bu insan olmanın gereğidir...

Özetle benim tanıdığım çeşitli yöntemler kullanarak sosyal fobili olup bu durumdan kurtulan bir çok kişi vardır....

blue jaloon 07-10-2009 07:36 AM

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 507474)
neyse daha fazla yorum yapmıyorum. herkesin kendi yaşamı kendi elinde olduğuna göre problem yok. ama benim görüşüm tamamiyle yok edilemez üzerine devam ediyor.

tabiki görüsün yok edilemez mantikli bakis acisi her insanda olmayant678

nevresim 18-11-2009 09:53 PM

Alıntı:

Turhan Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 507477)
maviş.cadı iyice abartmışsın sende haa. sosyal fobi bir güvensizlik kabul edilmeme korkusudur en fazla; öz güven artırıcı telkinlerle yenileblir. ilaçla yenmeya kalkarsan ilaç almadığında tekrarlayabiir. Burada hipnozu öz güven artırıcı düşünceleri oluşturmak ve pekiştirmek için kullanabiliriz. Doktorların her dediği doğru değildir. İki hafta önce grip aşısı domuz gribine yakalanma olasılığını minimuma düşürür diyorlardı geçen hafta olasılığı artırır demeye başladılar haftaya bakalım ne diyecekler :) her doktor kendi bilgisi ışığında doğrudur. Neyse nevresim bence güven artırıcı ve suçluluk duyguları cdlerini dinleyerek başla otohipnoz üzerine çalış böylece korkularını tanımak ve yenmek için hipnozu kullanabilirsin. Yardıma ihtiyacın olursa sana kaynak ve sesli kayıtlar leri gönderebilirim.

yardıma ne kadar ihtiyacım var tahmin edemezsiniz.lütfen kaynak ve bilgileri benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

nevresim 19-11-2009 03:06 PM

sf li biri olarak tartışma konunuza bende yorum yapmak istiyorum,sf bencede hem genetik hemde çevresel etkenlere bağlıdır,genetik olarak şöyle ki aile büyüklerime dikkat ettiğimde mesela, babam ,annem de çekingen yapıya sahipler,hatta anneannem filan da,o açıdan genetiğimde olabilir diye düşünüyorum.
diğer açıya gelince çevresel açıdan,ben çevresel etkinin tabi ki en büyük etkisini küçük yaşlarda aile tarafından maruz kalınan yetiştirilme tarzına bağlıyorum.bu yaşta oturuyo özgüven sonuçta.o yüzden ben bu etkinin özellikle çocuklukta kişiye ne kadar değer verildiği yada aşağılandığıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.
misal benim annem babam beni çok kötü yetiştirdiler ruhsal açıdan,hatta ablamda yapıyodu bunu,annemler benim ne kadar çirkin olduğumdan tutunda,herhangi söylediğim bişeyin ne kadar anlamsız olduğuna kadar,annem yüzünü ekşitip benim ne kadar iğrenç biri olduğum tarzında-babamın hakaretlerini yazamıyıcam bile zaten- şeyler sürekli olarak söylemesi gibi,bu durumda özgüvensiz olmak kaçınılmaz gibi.ki zaten sf değersizlik görülmekten kaynaklanıyorsa..
ancak ben genetiğimde çekingenlik olmasına ragmen(veya olmasa da) bilinçli bi ailede yetişmiş olsaydım daha farklı olmazmıydı?benim sorunumu anlayıp veya onlarla herşeyimi çok rahat paylaşmamı sağlayarak ,sorunumu çözmeye yönelik davranışlar yaparak benim daha özgüvenli biri olmamı sağlarlardı tabi ki,en azından hayatım yaşanabilesi bi hayat olurdu.demekki çevresel etkinin yüzdesi çok çok fazla.
bu hale getirildiğimiz gibi çıkadabiliriz,ha zaman alabilir o ayrı,sonuçta bi günde yerleşmedi bi günde de gitmez bu düşünceler.sevgiler...

yeni bir hayat 19-11-2009 03:31 PM

çok haklısın nevresim,bu durum genetik olsa dahi çaba ile düzeltilebilir diye düşünüyorum..Tabii,negatif etkenlerle yaşamaya devam ederken daha fazla çaba harcamak gerekir.Bazen başa döndüğünü hissettirebilir insana..O ortamdan çıkabilme ihtimali olsa,daha farklı olur..Evli olduğun kişiyle olsa yolunu ayırırsın,benim yaptığım gibi..Arkadaşın veya komşun olsa hadi görüşmezsin...Fakat birinci derece aile üyeleri insanı bu durumda çok zorlayabilir..Kendilerini aşamadıkları için seni ezerek egolarını tatmin ettiklerini düşünüyorum ben..Bazen mesajlarını şaşkınlıkla okuyorum..Nasıl bir anne evladına iğrenç olduğunu söyleyebilir!!..Kendisi bu şekilde yetiştiyse,ne demek olduğunu daha iyi bilip seni teşvik edici yetiştirmesi gerekirdi...

Burada bunları dile getirmen bile ne kadar cesaretli olduğunu gösteriyor..Mücadeleci bir yapın olduğunu seziyorum ve bence sen bu sorunun üstesinden geleceksin..

Belgin ∞ 19-11-2009 03:47 PM

Alıntı:

nevresim Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 571023)
sf li biri olarak tartışma konunuza bende yorum yapmak istiyorum,sf bencede hem genetik hemde çevresel etkenlere bağlıdır,genetik olarak şöyle ki aile büyüklerime dikkat ettiğimde mesela, babam ,annem de çekingen yapıya sahipler,hatta anneannem filan da,o açıdan genetiğimde olabilir diye düşünüyorum.
diğer açıya gelince çevresel açıdan,ben çevresel etkinin tabi ki en büyük etkisini küçük yaşlarda aile tarafından maruz kalınan yetiştirilme tarzına bağlıyorum.bu yaşta oturuyo özgüven sonuçta.o yüzden ben bu etkinin özellikle çocuklukta kişiye ne kadar değer verildiği yada aşağılandığıyla alakalı olduğunu düşünüyorum.
misal benim annem babam beni çok kötü yetiştirdiler ruhsal açıdan,hatta ablamda yapıyodu bunu,annemler benim ne kadar çirkin olduğumdan tutunda,herhangi söylediğim bişeyin ne kadar anlamsız olduğuna kadar,annem yüzünü ekşitip benim ne kadar iğrenç biri olduğum tarzında-babamın hakaretlerini yazamıyıcam bile zaten- şeyler sürekli olarak söylemesi gibi,bu durumda özgüvensiz olmak kaçınılmaz gibi.ki zaten sf değersizlik görülmekten kaynaklanıyorsa..
ancak ben genetiğimde çekingenlik olmasına ragmen(veya olmasa da) bilinçli bi ailede yetişmiş olsaydım daha farklı olmazmıydı?benim sorunumu anlayıp veya onlarla herşeyimi çok rahat paylaşmamı sağlayarak ,sorunumu çözmeye yönelik davranışlar yaparak benim daha özgüvenli biri olmamı sağlarlardı tabi ki,en azından hayatım yaşanabilesi bi hayat olurdu.demekki çevresel etkinin yüzdesi çok çok fazla.
bu hale getirildiğimiz gibi çıkadabiliriz,ha zaman alabilir o ayrı,sonuçta bi günde yerleşmedi bi günde de gitmez bu düşünceler.sevgiler...

Ben yine her zamanki gibi aynı yerde takıldım y789

Şöyle diyelim; X kişisinin ailesinden annesi devamlı onu yargılar ve suçlarken, babası devamlı onu övüyor, onunla ne kadar gurur duyduğunu belirtiyor. Söz konusu bir olayda anne çocuğunu farklı durumlardan yargılarken, baba çok farklı bir pencereden yani bardağın dolu tarafından bakıp aynı konuda çocuğunu övüyor. Şimdi bu çocuk özgüvenli mi olur, özgüvensiz mi? Çocuğun odağına bağlı.

Nevresim'cim neredeyse bu forumdaki ilk mesajlarından beri seni ve yazılarını takip ediyorum. Bazen yazdıklarını gülümseyerek okudum bazen tepkisiz bir şekilde. Biliyorsun ki annen, baban, ablan sana kendilerini yansıtıyorlar.

Şimdi sana canlı bir örnek veriyim: Dün bana göre çok güzel olan bir olayla karşılaştım ve bir bununla bir deney yapmaya o an karar verdim. Önce çok sevdiğim bir dostumu aradım, hayatı ve kendini çok seven her şeyin her an çok iyi olduğunu düşünen. Ona başımı geleni anlattım, ama hiçbir duygu katmadan ve beni tebrik etti, bundan sonra herşeyin çok daha güzel olacağını belirtti. Aynı olayı bu sefer başına her an kötü şeylerin gelebileceğini düşünen birisine aynı şekilde hiçbir ek yapmadan anlattım ve aldığım tepki inanılmazdı, felaket senaryoları yazmaya başladı bana, arkadan olabilecek en kötü şeyleri sıralamaya başladı. şimdi olay aynı, anlatan kişi aynı ama tepkiler ne kadar farklı. Çünkü hayatlarına bakış açıları ayrı, annen seni yargılıyorsa seni suçladığı her konu kendinde farkedemediği, kabullenemediği yanları. Bunu bilelim her şeyden önce, seni değil kendisini suçluyor ve çirkin buluyor.

Peki sen ne düşünüyorsun? Gerçekten annenin söylediği gibi misin? Ya da babanın? Bunlar onların senin hakkındaki fikirleri, peki sen ne düşünüyorsun kendinle ilgili? Oturup sana kendini yaz deseler neler yazarsın mesela?

nevresim 20-11-2009 03:14 PM

Alıntı:

yeni bir hayat Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 571026)
çok haklısın nevresim,bu durum genetik olsa dahi çaba ile düzeltilebilir diye düşünüyorum..Tabii,negatif etkenlerle yaşamaya devam ederken daha fazla çaba harcamak gerekir.Bazen başa döndüğünü hissettirebilir insana..O ortamdan çıkabilme ihtimali olsa,daha farklı olur..Evli olduğun kişiyle olsa yolunu ayırırsın,benim yaptığım gibi..Arkadaşın veya komşun olsa hadi görüşmezsin...Fakat birinci derece aile üyeleri insanı bu durumda çok zorlayabilir..Kendilerini aşamadıkları için seni ezerek egolarını tatmin ettiklerini düşünüyorum ben..Bazen mesajlarını şaşkınlıkla okuyorum..Nasıl bir anne evladına iğrenç olduğunu söyleyebilir!!..Kendisi bu şekilde yetiştiyse,ne demek olduğunu daha iyi bilip seni teşvik edici yetiştirmesi gerekirdi...

Burada bunları dile getirmen bile ne kadar cesaretli olduğunu gösteriyor..Mücadeleci bir yapın olduğunu seziyorum ve bence sen bu sorunun üstesinden geleceksin..

yeni bir hayat haklısın herhangi bi kişi olsa bi şekilde uzaklaşırsın görüşmezsin o kişiyle,ama aile olunca sorun çıkılmıyo işin içinden.
annem artık biraz daha farkında yanlış yaptığıının şunuda söyliyim zaten cehaletten de ileri geliyo yaptıkları,ama yaptıkları tabi ki çok yanlış,daha bilinçli olmalıydılar kesinlikle.
annemin davranışlarını şöyle analiz ediyorum-dum,
çocukken; bana alakalı alakasız yaptığı küçük düşürücü davranışları,aşağalamaları, ben haketttiğim için bana yapıyo diye düşünüyodum,evet ben gerçekten layık değilim hiçbir şeye, özellikle ben bayan yanlışım herşeyi yanlış yaparım,buna inanıyodum,tabi çocuk aklıyla idrak edemiyo insan,
ergenlik döneminde;onları suçlama evremdi:Dnefret etme içten içe,onları hunharca çocuk yetiştirmiş insanlar olarak görme dönemimdi,babama tabi ki bişey diyemiyodum ama anneme söyleniyodum bazen,annemin olumsuz yönde etkisi zaten azalmıştı eskisine göre,
şimdi ki zamanımda ise;artık nefret etmiyorum ama keşke olmasaydı duygusu var hafiften,geçmişi daha özgür bıraktım,cahilliklerinden yaptılar bunları ,belki böyle olsun istemezlerdi diyorum kendi kendime,bu şekilde yorumluyorum
cesaretim konusunda da şunları itirafedeyim,internet ortamında olduğum için daha rahatım:D yüzyüze olsak bu kadar rahat olmazdım açıkçası,ama zamanla çok daha kendinden emin biri olucam buna inanıyorum,hatta şöyle demeliyim sanırım,ben kendine güvenen biri olmayı seciyorum:)
sunuda eklemek isterim gerçekten beni alakanız çok mutlu ediyo,beni tanımyosunuz bile ama yardımcı olmaya çalışıyosunuz,bu beni daha teşvik ediyo ,inşallah sizler de çok güzel bi hayata sahip olursunuz bütün güzellikler sizinle olur bunu samimi olarak söylüyorum,ben kendimi yalnız hissettiğim bi konuda yanımda oluyosunuz çok çok teşekkür ederim.

yeni bir hayat 20-11-2009 03:29 PM

Alıntı:

nevresim Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 571112)
cesaretim konusunda da şunları itirafedeyim,internet ortamında olduğum için daha rahatım:D yüzyüze olsak bu kadar rahat olmazdım açıkçası,ama zamanla çok daha kendinden emin biri olucam buna inanıyorum,hatta şöyle demeliyim sanırım,ben kendine güvenen biri olmayı seciyorum:)

kendine güvenen biri olmayı seçmen,bu kararlılığın zaten çok güzel haberlerin başlangıcı nevresim..O zaman yazarak duygularını netçe ifade edebilirsin..İçinde saklı kalmaz hissettiklerin,bu da bir nevi terapi aslında...
redflowersin dediği gibi kendinle ilgili neler yazmak istersin mesela?..Yazdığın herşeyi bizlerle paylaşmak zorunda da değilsin..Kendi başına da olsan, yazmak farkındalığını artırır..
Herşey daha güzel olacak,ben de eminim bundan..

Herşeyin gönlünce olması dileklerimle..actionsmile

nevresim 20-11-2009 03:52 PM

Alıntı:

redflowers Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 571028)

Ben yine her zamanki gibi aynı yerde takıldım y789

Şöyle diyelim; X kişisinin ailesinden annesi devamlı onu yargılar ve suçlarken, babası devamlı onu övüyor, onunla ne kadar gurur duyduğunu belirtiyor. Söz konusu bir olayda anne çocuğunu farklı durumlardan yargılarken, baba çok farklı bir pencereden yani bardağın dolu tarafından bakıp aynı konuda çocuğunu övüyor. Şimdi bu çocuk özgüvenli mi olur, özgüvensiz mi? Çocuğun odağına bağlı.

Nevresim'cim neredeyse bu forumdaki ilk mesajlarından beri seni ve yazılarını takip ediyorum. Bazen yazdıklarını gülümseyerek okudum bazen tepkisiz bir şekilde. Biliyorsun ki annen, baban, ablan sana kendilerini yansıtıyorlar.

Şimdi sana canlı bir örnek veriyim: Dün bana göre çok güzel olan bir olayla karşılaştım ve bir bununla bir deney yapmaya o an karar verdim. Önce çok sevdiğim bir dostumu aradım, hayatı ve kendini çok seven her şeyin her an çok iyi olduğunu düşünen. Ona başımı geleni anlattım, ama hiçbir duygu katmadan ve beni tebrik etti, bundan sonra herşeyin çok daha güzel olacağını belirtti. Aynı olayı bu sefer başına her an kötü şeylerin gelebileceğini düşünen birisine aynı şekilde hiçbir ek yapmadan anlattım ve aldığım tepki inanılmazdı, felaket senaryoları yazmaya başladı bana, arkadan olabilecek en kötü şeyleri sıralamaya başladı. şimdi olay aynı, anlatan kişi aynı ama tepkiler ne kadar farklı. Çünkü hayatlarına bakış açıları ayrı, annen seni yargılıyorsa seni suçladığı her konu kendinde farkedemediği, kabullenemediği yanları. Bunu bilelim her şeyden önce, seni değil kendisini suçluyor ve çirkin buluyor.

Peki sen ne düşünüyorsun? Gerçekten annenin söylediği gibi misin? Ya da babanın? Bunlar onların senin hakkındaki fikirleri, peki sen ne düşünüyorsun kendinle ilgili? Oturup sana kendini yaz deseler neler yazarsın mesela?

redflowers yazılarımı takip etmeniz beni çok mutlu etti,sizde çok ilgilisiniz yardımlarınız için çok müteşekkirim,bunları kelimelerle ifade edemiyorum ama gerçekten çok duygulanıyorum iyiliğiniz için,
haklısınız onlar kendilerini yansıtıyolardı bana,artık tabi ki bunları haketmediğimin bilincindeyim,ben de her insan gibi bu dünyada güzel yaşama hakkına sahibim,bunu düşünüyorum,bilinçliyim artık,hatta bana o tarz bi şey söylendiğinde ben o lafı hakettiğim için söylendiğini artık düşünmüyorum ama şöyle ben o lafı kendime söylettirdim gereken cvbı vermeliydim diye düşünüyorum,o lafı sindirmekten ziyade,cvb verme aşamasına gelicem:D
ben insanları kırmaktan çok korkuyorum,beni birini kırmam beni inanılmaz etkliyo,insanlara zarar vermemeliyim düşüncesi hakim bende,olaylara daha soğuk bakabiliyorum,ailemdekilerin pianik yaparak baktıkları bi olayda,mantıklı açıklamalar yapabiiyorum,annannem zaten artık benim çok mantıklı yerinde yorumlar yaptığımı söylüyo,sen evdeki mantıklı kişisin olgunsun diyo,
kendime daha çok bakıyorum eskisine göre,görüntüm değişti artık gerçekten,beğenildiğimi algılayabiliyorum-özgüven için önemli bence-,insanların beni gördüğünde değerli olduğumu düşünüp ,konuştuğumda özgüvensiz biri olduğunu düşünmelerinden korkuyorum açıkcası,özgüvenim yerine gelirse bu sorunda kalmıyıcak,hayatı eskisine göre gerçekten daha çok güzel buluyorum,kapkara gözlüklerle bakmıyorum dünyaya,herşey güzel olacak diye bakıyorum.

derya hanim 21-12-2009 11:41 PM

Alıntı:

maviş.cadı Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 506752)

Bu konu uzerinde bilgili arkadaslar aciklama yapabilirler mi?

çok_mutlu:) 21-12-2009 11:55 PM

sosyal fobi hiç bir zaman karekterin parçası değildir aman bu yanılgıya düşmeyelim sosyal fobi bir rahatsızlıktır ilaçla çozumu vardır telkinle çozumu vardır hipnoterapiyle çozumu vardır yenilmeyecek bir psikolojik rahatsızlık değildir kesinlikle herşey gibi beyinde biter mesela ben aylardır kimsenin yüzüne bakamıyorum bu sabah uyandığımda kesinlikle insanların yüzüne ne olursa olsun bakacağım dedim ve gittim iş yerime ve kendimi zorluyarak baktım ilkinde zorlandım ikincisinde biraz daha hafifledi ve sonra rahatladım olumdan başka herşeyin çaresi vardır bu tarz rahatsızlıklarında var ayrıca hipnozda kullanılan bir yontemdir.Ama hipnoz ve hipnoterapi bir uzman denetiminde yapılmalı eğer bu konuda bir bilgiye sahip değilseniz.

derya hanim 21-12-2009 11:58 PM

Pardon yeni okudum bilgiler verilmis benim soruma.Bende 3 sene once yasadim. Disarida yururken hep dusecekmisim gibi. Yada toplulukta otururken bir anda sicak basip,ellerimin icinin islanmasi ,ardindan karnimda baslayan ve herkesin duyabilecei guruldamalar. Artik evden cikamiyordum hani yolda dusucem ya .Hic bir sey kalici degil, hepsinin ilaci zaman.O anda yasadiklarin sadece cok yipratici bir donem.Annemde vardi .Genetiktir belki .Arkadasim halen ilac kullaniyor.Ailesi cok saskin .Genetikse bu hastalik , ailede bir tek onda var.

çok_mutlu:) 22-12-2009 12:04 AM

genetikte olabiliyor bazı insanlar bunu farkedemiyor ve ne kadar çekingen biri diyip üzerinde durulmuyor ve bu insanlar zamanında ilgilenilmediği için yada kişi farkedemediği için içine kapanık insanlar ortaya çıkıyor bunun farkında olup çozum yollarını araştırmak en iyi çozum kesinlikle üstünde durulması gereken bir konu...o kadar çok varki toplumda bende vardım eskide kaldı yeniyorum üstüne giderek çünkü:))

nevresim 25-12-2009 11:58 PM

bence de toplumda çok var,geçenlerde bi elektronik eşya satan bi mağazada telefonu bize tanıtan bi çalışan,tam telefonun kartının takılışını gösterirken elleri titremeye başladı,
okulda bi araştırma görevlisi,öğlen arası yemek alırken tanıdığı birinin gelipte ben ödiycem demesiyle,onun da ben ödiyim falan demesiyle,bi kaç bakışın kendilerine yönelmesinden dolayı birden kıpkırmızı oldu,hala aklımda kalmış ya baya kariyer yapıyo adam,bi yerlere gelmiş,ne biliyim ben öyle olmak istemiyorum,aslında bunlar sadece bi kaç örnek,daha farketmediğimiz,akrabalarının farkettiği kişiler çok vardır,
şunu da sormak istiyorum tekrardan,sosyal fobi için hipnoz olan var mı arkadaşlar?

WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:13 AM.