Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-04-2017, 11:16 PM   #30 (permalink)
bgtgyjbga
Teğmen

Tesekkür: 14
21 Mesajinıza toplam 31 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
bgtgyjbga is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Robi'nin Günlüğü

transate ten falan baksaydn ama dur ben yardım etmek istiyorum çevireyim.

1-Arkadaşlarınla veya ailenle birlikteyken o ortama kendini ait hissetmediğin oluyor mu?

2-Başkalarına güvenmeme konusunda kendinle gurur duyuyor musun?

3-Yardım almak için soru sorarken zorlanıyor musun?

4-Arkadaşların veya ailen senin "soğuk-mesafeli" olduğun hakkında şikayet ediyor mu?

5-Aslında potansiyelim çok yüksek ama kullanamıyorum diyormusun?

6-Sık sık yalnız kalmak istiyor musun?

7- İçten içe numaracı hilebaz biri oduğunu düşünüyo musun?

8-Sosyal ortamlarda rahatsız hissetmeye meyilli misin?

9-Sıksık kendine kızıp, kendin hakkında hayal kırıklığına uğramış oluyormusun?

10-Başkalarını eleştirdiğinden daha şiddetli kendini eleştiriyor musun?

11-Kendini sık sık başkalarıyla kıyaslayıp sık sık kendni yetersiz bulduğun oluyor mu?

12-Hayvanları sevmeyi insanları sevmekten daha kolay buluyor musun?

13-Ne hissettiğini bilmek konusunda zorluk çekiyor musun?

14-Güçlü ve zayıf yönlerini tanımada zorluk çekiyor musun?

15-Bunu çeviremedim :)

16-İnzivaya çekilip hiç kimseyle iletişim kurmadan kolayca yaşayabileceğini düşünüyor musun?

17-Sakinleşmek kafandaki endişeleri atmak konusunda sıkıntıların var m?

18-Seni anda yaşamaktan alıkoyan birşeyler varmış gibi hissediyor musun?

19-Bazen içinde boşluk hissediyor musun?

20-Kendinde yanlış bir şeyler olduğunu düşünüyor musun?

21-Kişisel disiplinle ilgili problemlerin var mı?

Bu soruların ne kadarına evet dersen o kadar etkilenmişsin demektir duygusal ihmalden.

Benimde uygulayıp sorunlarımı çözen çalışmaları yazıyorum.

1) Gün içerisinde neye karşı ne tepki verdiğini incele eğer birşey canını sıktığında otur ve o duyguya yoğunlaş ne hissettiğini kelimelerle anlatmaya çalış. şu soruları sor neden bunu hissediyorum ne oldu da hissediyorum?

Herhangi bir şarkı aç dinle dinlerken ne hissettiğini açıklamaya çlaış aynı şekilde kelimelerle(kızgınlık ama biraz kıskançlıkta var, biraz şu var şuda var gibi gibi)
Hissettiğin duygunun vücudundaki fiziksel tepkilerini fak et (karnında yanma hissedersin, tüylerin diken diken olur vs)
hissettiğin duyguları açıklamakta zorlanırsan toyuyuk: duygu listesi şuradan duygulara bakabilirsin.

2)geçmişte seni üzen herhangi bir olayı kağıda veya bilgisayara yaz seni rahatsız eden o hissi iyice yaşa ondan kaçma ona odaklan sanki şimdi yaşıyormuş gibi yaz ta ki seni rahatsız eden hisler kalmayıncaya kadar sonra şimdiki halinle o anıya gir ve o anıdaki seni kucakla ona güvende olduğunu anne babasının onu çok sevidiğini söyle ona sevgi ilgi göster böyle yaptıkça o his kendiliğinden azalıyor ve o anı artık sana rahatsızlık vermiyor ve tabi bu anının senin üstündeki olumsuz etkileri de kayboluyor.

1. yöntem duygusal zekayı geliştirmeye yönelik duygusal ihmal ortamında yetişmiş kişilerde bu düşük olur böyle olunca nerede nasıl tepki vereceğini bilmezsin çünkü tepkilerimiz hareketlerimiz duygularımızdan güç alır biz duygularımızın farkında olmazsak davranışlarımızda ona göre zayıf ve yersiz olur.
2. si ise geçmişte travmavari anıları temizlemeye yönelik.
bunları her gün düzenli yaparsan en geç 1-2 hafta içinde faydasını görürsün ama tabi kendini yeterli hissedene kadar yap.
bgtgyjbga isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla