Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-03-2011, 02:55 PM   #23 (permalink)
yaseminist
Çevirmen

yaseminist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,578
283 Mesajinıza toplam 2,066 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the rough
Standart Cevap: ilişkilerde veya evlilikte en büyük rol

Alıntı:
bussraster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dğerli yorumun için teşekkür ederim yaseminist..
harika fikirler içeriyor.

Rica ederim bussraster Bir de şimdi aklıma gelen bir şeyi eklemek istiyorum.

İster evlilik içi ilişkide isterse iş hayatındaki ilişkide en önemli kurallardan biri, "ben dilini kullanmak"tır. Ben dilini kullanmak, kişinin kendi duygu ve düşüncelerini "ben böyle düşünüyorum" "bu yaptığın davranıştan dolayı üzgünüm" gibi cümlelerle ifade etmesidir. Çünkü "sen" dilini kullanmamız, karşımızdaki kişiyi suçlamaya ve kendini savunmaya geçmesine neden oluyor. Örneğin: "Sen çok kırıcısın" gibi bir cümle, karşımızdaki kişinin direkt savunmaya geçmesine yol açar.
Bir de genelleme yapmaktan kaçınmalıyız, "Sen zaten hep böylesin" gibi...
Genelleme yapmak yerine, o an içinde bulunduğumuz durumu "ben" dilini kullanarak duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek müthiş sonuçlar alınmasını sağlıyor. Aslında bunu uygulamak bile, ilişkinin iyi yöne gitmesi için büyük faydalar sağlıyor...

yaseminist isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla