Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25-07-2008, 08:26 PM   #10 (permalink)
zeitgeist
Teğmen

Tesekkür: 0
14 Mesajinıza toplam 48 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
zeitgeist is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: üzülüyorum

İyilik yapmayı seven insanların karşılık beklemesi bence gayet doğal bir şey. "İyilik yap denize at.", "Karşılık beklemeden yapılan iyilik, gerçek iyiliktir." gibi cümleler şu zamanda sadece söylentide kalıyor. Emin ol ki bunu söyleyen insanlar da dışarı belli etmeseler bile içten içe hayal kırıklığına uğrarlar. Karşılık istemen, yaptığın iyiliği çıkarların doğrultusunda yaptığın anlamına gelmez. Tam tersi, karşındaki insana gerçekten faydalı olabildiğini görmek belki de istediğin; iyilik değil.. Ama her zaman beklediğimiz karşılığı alamayız. Aslında edilen bir teşekkür sana yetecekken karşındaki insan bunun farkında bile olmuyor genelde..

İyilik karşılığında kötülük görmen iyilik yaptığın insanların karakteriyle alakalı bir şey. Ben "aa o bana iyilik yaptı, dur ben de ona iyilik yapayım." diyen insanların yaygın olduğunu pek sanmıyorum.. Tabi ki yapılan kötülük seni üzecektir ama bence çok fazla üzerinde düşünme. Yoksa içinden çıkamazsın. Yaptığın iyiliğin o insana faydalı olduğunu gör ve mutlu olmaya çalış. Bu üzüntünü biraz olsun azaltacaktır. Takma kafana, yukardaki fazlasıyla verecektir sana karşılığını..