Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-10-2009, 04:15 PM   #32 (permalink)
Merto
Site Yaşam Koçu
Mert Ölçer

Merto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,067
471 Mesajinıza toplam 3,964 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Merto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond repute
Smile Cevap: Lütfen Yardım Edin!

Alıntı:
gecemavisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Merto bey,

ben aramasam kimse beni aramıyo ben görüşelim demesem kimse görüşelim demiyo.ölsem kimsenin haberi olmaz,olsada üzülmezler zaten.
Bu varsayımını doğrulamak için bunu çevrende kaç kişiye sormak istersin?
- sorabileceğim kimse yok,ama ailem hariç kimsenin umurunda değilim zaten bunu sormama gerek yok biliyorum.

Bu konuda çevrende bulunan insanlara bu soruyu sormanızı rica ediyorum, bildiğimizi sandığımız şeyler varsayımlardan gelir, ancak somut sonuçlar elde ettikten sonra eminlik düzeyimiz artacaktır, bu nedenle aşağıdaki soruyu çevrenizdeki 10 kişiye sormanızı rica ediyorum lütfen.
-Ben ölsem üzülürmüsün?
-Beni %kaç umursuyorsun?

kendimi çok yalnız hissediyorum.
Yalnız kalınca ne oluyor?
- bişey olduğu yok aslında sadece bazen insanın sohbet etmeye,eğlenmeye,birileriyle vakit geçirmeye bişeyler paylaşmaya ihtiyacı oluyo.
Kendini yalnız hissetmenin ikincil faydaları varmı, varsa nelerdir sence?
- bence yalnız kalmanın hiçbir faydası yok.
İkincil faydalar derken tam olarak kastettiğim alttaki soruya verdiğiniz cevaptaki maddeler ve kendinizi bu durumlara sokmaktan ne gibi çıkarlarınız olduğu, lütfen bu şekilde düşünerek yeniden cevaplayın...

Yalnızlık ne demek ve yalnız insanlara ne olur?
- yalnızlık tek başına kalmak demek,hastalandığında bir bardak su verenin olmaması,akşam yemeğini tek başına yemek,sinemaya tek başına gitmek,mutlu olduğunda sarılabileceğin bir kalp olmaması,başına kötü bir şey geldiğinde sığınabileceğin bir liman olmaması gibi daha listeyi uzatabilirim ama gerek yok sanırım.
Yukarıdaki tip sonuçları ortaya çıkaracak durumlara kendinizi soktuğunuzda nasıl hissediyor ve davranıyorsunuz?

- yalnız insanlar tek başlarına ölür ve cesetleri aylar sonra etrafa koku yaymaya başlayıp komşuları tarafından polise haber verilinceye kadar çürür. Bir insan için çok kötü bir son bence,kimsenin böyle bir sonla karşılaşmasını istemem.

bir insanın 30 otuz senedir aynı karakterde insanları hayatına çekiyor olması sanırım tesadüf değil diye düşünüyorum.
Bu insanları hayatına kendin çektiğine ne kadar inanıyorsun?
- % 100
Hayatındaki durum ve olayların %kaçının sorumluluğu sende senin fikrince?
- % 50 ini diyim geriye %50 lik kısımsa benim dışımda diye düşünüyorum.

Burada bir çelişki yokmu sizcede?
Eğer bu insanları hayatına kendin çektiğine % 100 inanıyorsan, hayatındaki olay ve durumların yalnızca % 50 sinden sorumlu olman nasıl mümkün olabiliyor? Açıklarmısınız lütfen.

Hayatınızda ve ilişkilerinizde herşeyin sorumluluğunu aldığınızı varsayarsak nelerin farkına varırdınız?

kendime değer vermiyo değilim yani hiç böyle hissetmedim.aksine o insanların hiç bir zaman benim dostluğumu haketmediğini düşündüm.
Bu insanlar senin dostluğunu haketmek için ne yapmalı yada yapmamalıydılar?
- öle istediğim somut bişey yok,beni yaralamasınlar, üzmesinler yada kazık atmasınlar yeter.
İlişkilerinde yaratmak istediğin değerler nelerdir? 5 tane yazarmısın?
- Sevgi, dostluk, saygı, cömertlik, hoşgörü

İlişkilerinde Başarısız olduğunda kendine söylediğin 5 hikaye ne?
- önceden genemi ben, buda böyleymiş,buda nankör ve budala çıktı, artık bunu ben çektim,ben yarattım diyorum :)
Bu nankör ve budala insanları kendine çekmekle neler öğrendin? 5 madde lütfen.

Nankörlüğün tanımı ve hayatındaki yerinden bahsedermisin? Nedir nankörlük?

bir değil,iki değil bunu kaçıncı kez yaşadığımı bilmiyorum.dünyada gerçekten doğru düzgün insanmı kalmadı yoksa en bozuk karakterli olanlar mı beni buldu.anlayabilmiş değilim.
Bu durumdan ne öğrenmelisin?
- ne öğrenmem gerektiğini henüz bulamadım.
Tüm bu insanlarla olan deneyimlerinizden neler öğrendiniz?

İlişkileriniz konusunda ne istiyorsunuz?

Bu konuda neler yararlı olur?

Diğer kişi yada kişiler ne düşünüyor, neye ihtiyaç duyuyor, nasıl hissediyor?

Bu konudaki seçenekleriniz nelerdir?

Burada tam olarak olan nedir?
- Ne olduğunu da bilmiyorum,zaten o yüzden soruyorum.
Burada olan sizce nedir? Aklınıza ne geliyorsa yargılamadan yazın lütfen.

Neyi farklı yapsan durumlar değişirdi?
- Bunu da bilmiyorum :(
Geriye dönük olaylar üzerinde düşündüğünüzde ortak nokta yada sık rastlanan neler var?

Aslında düşününce ..... yı farklı yapabilirdim yada yapmalıyım dediğiniz şeyler nelerdir?

bazı insanların yıllar süren kardeşlikten öte can dostları varken neden ben böyle yalnızım neden doğru düzgün arkadaşım yok.hep bu sefer tamam diyorum, bu sefer buldum bu düzgün bir insan.
Düzgün insanın sendeki tanımı nedir?
- samimi, güleryüzlü, maddi ve manevi paylaşımlara açık, dürüst, iyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta yanımda olacak biri :) benim için düzgün biridir.
Böyle arkadaşı olan tanıdığın kimler var?

Bu durumu oluşturmak için neler yapıyorlar sence?

Seni üzen ve en çok duyduğun geri bildirim yada eleştiri nedir?
- Şimdiye kadar kimseden olumsuz bir eleştiri almadım,kimse bana sen böylesin
şöylesin demedi.sadece bi arkadaşım çok duygusalsın ve herkesi kendin gibi zannediyosun demişti.
Korktuğun şeylerin listesini yazarmısın?
- ne tür bir korkudan bahsettiğiniz anlamadım.

Hayattaki korkuların nelerdir?

En çok nelerden korkarsın?

Küçükken en büyük korkun nelerdi?

Şu sıralar en büyük korkun nedir?

Şu sıralar ilişkiler konusundaki korkuların nelerdir?

ama bir iki sene sürmüyo o arkadaşımlada bir daha görüşmemek üzere bağlarımız kopuyo.farkındayım yolunda gitmeyen bi şeyler var.ama onun ne olduğunu bulamıyorum.l

İlişkilerinde sonuçları üretmeyi durduran şeyler neler?
- benim tarafımdan genelde bişey olmuyo açıkcası.
????????? Senin sorumluluğun % kaç?

Bu insanları hayatına çekme ve durumları "o" noktaya getirme konusunda kendi etkini % kaç olarak görüyorsun?

Karşı taraftan olanlar içinde ayrıntıya girmek istemiyorum.zaten çok uzun sürer.hangi birini anlatıyım :)

İlişkilerini nasıl sabote ediyorsun?
- ya gerçekten ben bişey yapmıyorum

İlişkilerinde belirli sonuçlar oluşturamadığında ödediğin bedeller nedir?
- uzun süre kendimi toparlayamıyorum,içime kapanıyorum, insanlara güvenimi kaybediyorum…
Ne zaman ve kimler güvenini zedeledi?

Dışa açık olduğunda neler oluyor?

Dışa açık ve iletişimde olduğunda kendini % kaç güvende hissediyorsun?

Güven duymanı ne sağlar?

şimdi yapmam gereken ne?? bu konuda mutlaka bilgisi olan birileri vardır herhalde sitede.bu blokajları,kalıpları nasıl kırabilirim.bi yöntemi vardır illaki,ne biliyim EFT mi,olumlama mı,yaratıcı imgelememi yoksa başka bi yöntemmi hangisini uygulamalıyım.bir daha hayatıma bu tür ilişkiler,insanlar girmesin.
İlişkilerini düzenlemek için bir hedef cümlesi söylermisin?
- ilişkilerimi nasıl düzenliyceğimi bilmediğim için hedef cümlemde yok malesef…
Nasıl bir ilişki - arkadaşlık, dostluk, sevgili - istiyorsun?

Hedef cümlesi bu konuda yaratmak istediğin şey ve değerleri yansıtan net ve zamana bağlı bir cümle olarak kurgulanabilir...
Ör: Kendimin ve karşı tarafın bütünlüğüne saygı duyarak kendimi rahatça ifade edeceğim ve güvende hissedeceğim ilişkiler oluşturmak istiyorum... gibi.

Ve bu hedefi gerçekleştirirken alacağın risk nedir?
- ???

Ve bu hedefi gerçekleştirirken alacağın risk nedir? İstediğin ilişkileri oluştururken ne gibi riskler almaya hazırsın?

Ve hedef gerçekleştiğinde kazanacağın başarı/ödül nedir?
- ???
İstediğin ilişki tarzını yaratıp senin için doyurucu dostluk, arkadaşlık v.b ortaya çıkardığında kazanacağın başarı/ödül nedir?

ÇEVRENDEKİ İLİŞKİ HALİNDE BULUNDUĞUN İNSANLARDAN KENDİ HAKKINDA EN FAZLA DUYDUĞUN ELEŞTİRİ YA DA GERİ BİLDİRİM NELER?
- gerçekten hiç geri bildirim yada eleştiri almadım…
İnsanlar senin hakkında ne düşünüyorlar?

"Nasıl biriyim" sorusunu sorabileceğin 5 kişilik bir liste hazırlarmısın lütfen?

umarım açıklayıcı olmuşumdur.şimdiden yardımlarınız ve de ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere…
Lütfen önceki cevaplarınızı bir kez daha okuyup farklı düşünüp düşünmediğinize bakın bir kez daha....

Göründüğü kadarıyla sizin aşırı verici olmanızdan kaynaklanan sorunlar ilişkilerinizin temelinde oturuyor.... Durum ve şimdiki an tespiti yapmadan önce bu sorular üzrinde düşündükten sonraki olaya bakışınız oldukça önemli... Lütfen tüm bu soruları cevaplayıp üzerlerinde düşündükten sonra sorunu yeniden tanımlayan bir şeyler yazmanızı istiyorum....

Hayatınızın bu alanına ait farkındalığınızı sizin için daha hissedilir kılmanız dileklerimle....

Buraya yansıyan kadarıyla bir çok kişi sizin bakış açınız ve değerlerinize sahip biriyle arkadaş olmak ve hatta yanından ayırmak istemeyecektir eminim... Burada önemli olan ilişkileri sabote etmede kullandığınız yolu ve bundan sağladığınız ikincil faydaları bulmak... Eğer tüm bu kişileri siz çektiniz ve hayatınızın sorumluluğu sizdeyse...

Yada kim nerede ne yapıyorda ilişkileriniz bozuluyor, insanlar neden ve nasıl sizden faydalanıyor ve size kazık atıyor bunu keşfetmeliyiz... Eğer hayatınızdaki durum ve olayların %50 sorumluluğu sizdeyse...

Belkide asıl soru hangisini seçip kabul edip yaşadığımız...

Sevgilerimle MERT.

http://www.mertolcer.com/
http://www.facebook.com/yasamkocum
http://www.facebook.com/vizyongelistirme
Merto isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla