Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Yaşam Koçu Destek (http://www.hayatimdegisti.com/forum/yasam-kocu-destek/)
-   -   Gerçek niyet ve karar; Hedefim gerçekten istediğim şeymi? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/yasam-kocu-destek/462853-gercek-niyet-ve-karar-hedefim-gercekten-istedigim-seymi.html)

Merto 07-12-2009 03:47 PM

Gerçek niyet ve karar; Hedefim gerçekten istediğim şeymi?

Yapmak istediklerimiz ve yapmak zorunda hissettiklerimiz!

Hedeflerimiz olarak belirlediğimiz şeylerin altında yatan motivasyonlar!

Hedef olarak belirlediğimiz şeyler çoğu zaman gerçekten ulaşmak istediğimiz şeyler olmakla beraber bazı zamanlarda bizi başka ereklere taşıyacak şeyler yada asıl istediğimizin altında yatan sebeplerin doğurduğu sahte hedefler olabilir.

Bunları ortaya çıkartmak için yapılan profesyonel çalışmalar vardır. Bende size burada kendi kendinize uygulamanıza yardımcı olacak bazı soru örnekleri vermek istiyorum. Bunların üzerinde düşünerek ve sorgulamayı sürdürerek niyetlerinizi netleştirerek sahte ve nafile hedeflerinizi tespit edebilirsiniz.

Ulaşmak istediğiniz hedef size ne katacak?

Ulaşmak istediğiniz hedef hayatınızda nasıl bir fark yaratacak?

Bu hedefine ulaşma becerinin önünde duran ne?

Bu hedefine ulaşmak için yapmak isteyeceğin 3 şey nedir?

Bu hedefini nasıl gerçekleşliştirebilirsin kısaca anlatırmısın?

Bu sorular üzerinde uzunca düşünerek ve çıkan sonuçlardan yeni sorular üreterek netleşme çalışması yapılması önemlidir. Bu sayfalardan önceki tecrübelerim bunların geçiştirilecek sorular olduğu düşüncesinin yaygın olduğu için lütfen dikkat diyorum.

Sevgiler Mert ÖLÇER

çok_mutlu:) 07-12-2009 03:51 PM

Cevap: Gerçek niyet ve karar; Hedefim gerçekten istediğim şeymi?

hedeflerimiz konusunda daha net düşünmemizi sağladığınız için çok teşekkürler:)tüm güzellikler sizinle olsun:)

derya hanim 07-12-2009 04:11 PM

Mert bey tesekkurler ediyorum ,iyiki varsiniz

alestason 07-12-2009 07:13 PM

kararsızlık konusunda fazlasıyla başarılıyım,hayattan ne istediğime ne beklediğime dair kararlarım çok sık değişiyor ve bu nedenlede kararlı hedeflerim olamıyor genellikle olanlarda sonuca ulaşmadan bir şekilde sonlanıyor.yani bu sorular üzerinde uzun uzun düşünmem gerekiyor.
bu harika sorular için teşekkürler.

çok_mutlu:) 07-12-2009 08:34 PM

kendi cevabınız yazdıklarınızda saklı aslında olanların sonuca ulaşamamsının nedeni sizin karasızlığın kararsızlığınız sonlandığı anda tek bir noktaya odaklanırsanız zaten beklentileriniz birer birer gün ışığına çıkacaktır:)sizi en mutlu edecek şeyleri gözden geçirirseniz zaten cevabı kolaylıkla bulabilirsiniz diye düşünüyorum:)

alestason 07-12-2009 08:42 PM

bende aynı şekilde bunun tek sebebinin karasızlıktan kaynaklandığını biliyorum ama dediğim gibi odak noktam çok sık değişiyor ya bu benim için daha iyiyse şeklinde onlarca alternatif bulabiliyorum :)

Işıldayan Safir 07-12-2009 10:42 PM

Mert abicim sen harikasın girlhaha gerçekten tecrübelerinde çok haklısın :)) tam geçiştiricektimki soruları (her zamanki gibi) uyarını okuyunca vazgeçtim. daha doğrusu kaçma şansım kalmadı girlhahateşekkürler benim daha bu konularda çooooookkk düşünmem gerekiyo :)
yalnız artık bir şeyden eminim ama dillendirmekten korkuyorum evren sesimi duymasın o konuda ağla2

Sultan 08-12-2009 10:07 AM

Alıntı:

Merto Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 572745)
Yapmak istediklerimiz ve yapmak zorunda hissettiklerimiz!

Hedeflerimiz olarak belirlediğimiz şeylerin altında yatan motivasyonlar!

Hedef olarak belirlediğimiz şeyler çoğu zaman gerçekten ulaşmak istediğimiz şeyler olmakla beraber bazı zamanlarda bizi başka ereklere taşıyacak şeyler yada asıl istediğimizin altında yatan sebeplerin doğurduğu sahte hedefler olabilir.

Bunları ortaya çıkartmak için yapılan profesyonel çalışmalar vardır. Bende size burada kendi kendinize uygulamanıza yardımcı olacak bazı soru örnekleri vermek istiyorum. Bunların üzerinde düşünerek ve sorgulamayı sürdürerek niyetlerinizi netleştirerek sahte ve nafile hedeflerinizi tespit edebilirsiniz.

Ulaşmak istediğiniz hedef size ne katacak?

Ulaşmak istediğiniz hedef hayatınızda nasıl bir fark yaratacak?

Bu hedefine ulaşma becerinin önünde duran ne?

Bu hedefine ulaşmak için yapmak isteyeceğin 3 şey nedir?

Bu hedefini nasıl gerçekleşliştirebilirsin kısaca anlatırmısın?

Bu sorular üzerinde uzunca düşünerek ve çıkan sonuçlardan yeni sorular üreterek netleşme çalışması yapılması önemlidir. Bu sayfalardan önceki tecrübelerim bunların geçiştirilecek sorular olduğu düşüncesinin yaygın olduğu için lütfen dikkat diyorum.

Sevgiler Mert ÖLÇER

mert bey sorular harika kaçmadan hepsine tek tek cevap verdim iyiki varsınızy789

imported_Angel 08-12-2009 06:44 PM

gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz..
ulaşılmak istenen hedeflerin çoğu aslında kendi öz isteklerimize dayanmayabiliyor..veya gerçekçi olmayabiliyor..
o yüzden istekleri ve hedefleri sorgulamakta fayda var...yoksa hedefe ulaşılsa bile bu sefer gerçek istediğinin o olmadığını gördüğünde...veya ulaşmak istediğin bir başka hedefi önceki hedefine bağlamışsan "şunu yaparsam şunu da yapabileceğim gibi"
ve önceki yaptığınız şey sizi esas hedefiniz olan bir sonraki hedefe götürmüyorsa hayalkırıklığı kaçınılmaz oluyor...

basit bir örnek vericek olursak ; karşı cinsle ilişki yaşamak isteyen bir bayanı ele alalım..ve bu bayanın fazla kilolarından şikayetçi olduğunu ve kilolarından ötürü istediği ilişkiyi bulamadığını düşündüğünü varsayalım...

bu kişinin esas hedefi bir ilişki yaşamaktır ancak yaşayamamasının nedenini kilolara bağladığı için öncelikle kilo vermeye yoğunlaşacaktır...."kilo verirsem karşı cins beni beğenir ve güzel bir ilişki yaşarım" diye düşünecektir...
ancak bu kişi kilolarını verdikten sonra da istediği ilişkiyi yaşamına çekememeye devam ediyorsa kaderinin bu olduğunu ve hiçbirşeyin fayda etmeyeceğini düşünerek umutsuzluğa kapılabilir...yani burada kilo vermeyi araç...ilişkiye başlamayı ise amaç bellemiştir...
herhangi bir hedefi bir başka hedefe bağlamak her zaman doğru olmayabilir....örnekteki kilo verme olayını mesela karşı cinsi çekmek için değil sağlıklı bir bedene kavuşmak gibi daha gerçekçi nedenlere dayanarak istersek daha iyi olacaktır...

Perfinya 03-10-2010 08:29 AM

Alıntı:

alestason Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 572801)
bende aynı şekilde bunun tek sebebinin karasızlıktan kaynaklandığını biliyorum ama dediğim gibi odak noktam çok sık değişiyor ya bu benim için daha iyiyse şeklinde onlarca alternatif bulabiliyorum :)

Ben de aynı dertten muzdaribim. Çok güzel ve net kararlar alıyorum ama bazı şartlar, daha esnek davranmamı sağlıyor. Sonra bir de bakıyorum ki vermiş olduğum karar net değil. Havada kalmış. Gerçekten istemediğimi farkediyorum ve yeni arayışlara giriyorum. Bu da harete geçmemi geciktiriyor. Güzel konuya değinmişsiniz. Teşekkürler Mert bey.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:54 PM.