Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Suçluluk Duyguları (http://www.hayatimdegisti.com/forum/sucluluk-duygulari/)
-   -   Affedebilmek ? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/sucluluk-duygulari/621560-affedebilmek.html)

Nefertarii 17-08-2012 01:41 AM

Affedebilmek ?

Öncelikle hepinize merhaba! actionsmile
Affetmek ile ilgili bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız çok mutlu olurum :)
Konu kendi hatalarım değilde insanların yaptıkları hatalar olunca bir noktada takılıyorum.
Örneğin geçmişteki hataları affetmek sorun olmuyor.Ama daha yeni yaşadığım sorunları affedemiyorum.Ben karşımdaki kişiyi kırmamak adına hep olumsuz düşüncelerimi içime attım.Tabii bir süre sonra patlama noktasına geliyorum.Şimdi de öyleyim ve yaklaşık olarak 3 ay önce içime attığım bir konuyu ancak bugün -yani suçluluk telkinini dinlemeye başladığım gün- arkadaşıma anlatabildim. Kısacası affedebilmem için ya üzerinden çok zaman geçmiş olmalı ya da ben durumu o kişiye er geç anlatmalıyım çünkü başka türlü rahatlayamıyorum.
Bu durumun sebebi hoşlanmadığım bir durum olduğunda hemen söylememem değil mi ?
Bu konuda tavsiyelerinize çok ihtiyacım var.Öyle bir duruma geldim ki çevreme hep düşüncesiz insanları çekmeye başladım.sadanim

acemisirine 17-08-2012 04:25 AM

Cevap: Affedebilmek ?

kisi kendisi ile ne kadar barisik ise affetme konusundaki eylemide o kadar güclüdür..
kisi hosnut olmadigi bir durumu o anda, taze iken, uygun yada anlasilir bir dil
ile söylemezse icinde büyük birikinti olur.. sonra söylemenin yada patlamanin
da pek faydasi olmuyor.. en uygun bir tavsiye olarak hosnut olmayan,
sizi kiran, yaralayan, rahatsiz eden durum ne ise o esnada uygun yada
anlasilir bir dil ile söylemek.
yoksa birikintiler dolma noktasina gelir uygunsuz zamanda patlak verir, hakliyken
anlasilmaz bi duruma düsersiniz..
en kötüsü kendi kendinizi yer bitirirsiniz. unutmayin siz degerlisiniz ve kiymetlisiniz
degil kimsenin kendinizin bile kendinize zarar verme eylemini engelleyin..
rahat uyumak ve ferah bir düsünce ile dolasmak varken gün boyu icin icinizi yemesin.
hersey taze iken anlasilir ve cözülür..
saygilarO0

Nefertarii 17-08-2012 04:35 PM

Çok haklısınız, teşekkür ederim cevabınız için.Şimdi önüme bir fırsat çıkmasını umuyorum ve başarmayı seçiyorum.
Bu konu dışarıdan bakıldığında çok basitmiş gibi dursa da, yıllar boyunca aynı şekilde davrandığım için bu durumdan kurtulamıyordum.Tekrar teşekkürler :))))

sweeet 17-08-2012 06:27 PM

O anda cevap vermediğin her konu için de kendini suçladığının farkında mısın? Bence öyle yapıyoruz. Suçluluk telkini mi kendine güven mi tam emin değilim ama telkinleri dinledikten sonra daha doğru zamanlarda çekinmeden düşüncelerimi ifade edebiliyorum. Böylece hem daha az sinirleniyorum hem de suçluluk duygularından uzak oluyorum.

Nefertarii 17-08-2012 10:51 PM

Hayır siz söyleyene kadar farkında değildim! neutrali5
Affetme konusunu kesinlikle çözmek ve arada tabii ki tekrar yaparak bu konuyu kapatmak çok istiyorum.Çünkü kendi içimde en temel problemimin bu olduğuna inanıyorum.Ve bunu siz söyleyene kadar fark edememiştim.Çok çok teşekkür ederim.956k
Şuan sadece suçluluk telkinine odaklanmayı seçtiğim için diyebilirim ki beni en başta sakinleştirse de şuan gayet sinirliyim ve affetmeye çalıştığım kişilere patlamamak için kendimi zor tutuyorum -hatta patlamıştım y789 -
Sanırım güven telkinine geçene kadar kendimi bilinçli bir şekilde ifade etmeyi öğrenicem.

sweeet 17-08-2012 11:36 PM

Ego-Suçluluk-Güven listesi de yapabilirsiniz.

sweeet 17-08-2012 11:41 PM

Forumda affetmekle ilgili bir sürü yazı bulabilirsiniz ama bu ara en güncel ve en favori başlığım bu bunu okumanızı tavsiye ederim. Eminim bir şeyler bulursunuz kendiniz için.

http://www.hayatimdegisti.com/forum/...rlestirir.html

Suçluluk duygularımızın her zaman iki yüzü olduğunu unutmamaya çalışıyorum. Ve inanın başkalarını suçlamak kolay olduğu için bu kadar kolay sinirlenebiliyoruz. Hatta bazen kendimize de aynısını yapıyoruz. Kendimiz hata yapınca da kendimize söyleniyoruz. Oysa önemli olan durumu neyin düzeltebileceğine odaklanmak. Durumu düzeltecek bir şey ya da bu konuda söylenecek bir şey yoksa en iyisi sakin kalmak ve susmak.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:55 AM.