Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Öğretici Bilgiler (http://www.hayatimdegisti.com/forum/ogretici-bilgiler/)
-   -   hata da yapabilirsinizz.. (http://www.hayatimdegisti.com/forum/ogretici-bilgiler/616978-hata-da-yapabilirsinizz.html)

bluegirlx 20-12-2010 12:41 AM

hata da yapabilirsinizz..

girlhahaÖzgür değiliz!

Hangi özgürlükten bahsediyorum?

Hiç düşün mü ayakkabı, kazak veya saat seçerken niye bu kadar zorlanıyorsun, niye yanındakilere sürekli "Bu nasıl güzel mi?", "Doğru söyle allasen nasıl durmuş" tarzında sorular soruyorsun?

Aslında sende biliyorsun yanındakilerin ne düşündüğünü "He he bu çok güzel" derken aslında "Of şunu seçse de gitsek" dediklerini...

Bu basit şeyler tüm hayatını etkiliyor. Bir kız arkadaşı seçerken bile çevrendekilerin onu beğenmesini istiyorsun, her şeyde ama her şeyde böyle yapıyorsun dikkat ettin mi?

Peki niye?

Çocukluğundan beri başında hep bir ebeveyn vardı, her işine karıştılar. Onları suçlamıyorum, çünkü onlarda böyle öğrendiler. "Onu yeme bunu ye " dediler. "Oraya yanlız gitme", "Şuraya çıkma", " Babana sormadan alma" "Abine danış" ,"Kendi başına karar verme" ," İlk önce adam ol" ,"Büyüklerine danış" ,"Sakın yalnız hareket etme" ve yüzlercesi...

İşte tüm bunlar o kadar tekrarlandı ki NLP'deki çapa denilen olay oldu. Yani sende artık motor bir davranış oldu bunlar. Ayakkabının bağcını sadece ilk defa bağlarken bilinçli düşünürsün "Hımm şu ipi burdan geçirdim, şunu şurdan, işte oldu" bunu bir kaç defa tekrarladıktan sonra artık bir motor davranışa dönüşür. Yürümek, kaşığı ağzına götürmek, nefes almak bir motor davranıştır.

İşte aynen bu ebeveyn baskısı da bir süre sonra motor bir davranışa dönüşüyor. Artık nedenini bilmesende yapacağın her şey için birilerine danışıyorsun.

Her zaman bir hoca, öğretmen, üstad arıyorsun. Halbuki her şeyi kendi kendine öğrenebilirsin.

Nasıl mı?
Hata yaparak. Hata yapmak dünyanın en büyük zevklerinden biridir. 12 yıllık okul hayatında öğrendiklerinin toplamını 1-2 hatandan ders çıkarark öğrenebilirsin.

Ama hata yapmaktanda korkuyorsun, çünkü içindeki o ebeveyn seni gözlüyor ve sen hata yaptığında senle dalga geçebilir. Şunu çok rahatça söyleyebilirim ki "Hata yapmaktan korktuğun için dünyanın en büyük lezzetlerini kaçırıyorsun"

İçindeki o baskı gitmeden asla özgür olamayacaksın. Peki o baskıyı nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Hata yaparak. Evet bundan sonra bir şey yaparken asla kimseye bir şey sorma, yap sadece yap. Hata yaptıkça kişiliğin mükemmeliğe ulaşacak. Artık göreceksin ki kimse seni senden daha çok sevemez, daha çok düşünümez. Onun için artık kendi kararlarınla yaşa.

Bunlar başkalarına saçma görünebilir hatta senle dalga bile geçerler ama en az bir yıl sonra kişiliğin öyle bir gelişirki 1-2 sene içinde şunu dersin, aynen benim dediğim gibi...

"Ben gerçekten yaşıyorum, yarın bile ölsem gam yemem, çünkü bugün kendim olarak yaşadım bugün Hakan olarak hayatın tüm güzelliklerini tattım"

Yaşasın hata yapma özgürlüğü....

Hakan Mengüç

lupita 20-12-2010 01:44 AM

Cevap: hata da yapabilirsinizz..

çok güzelmiş evet bu davranışların nedenini dşünüyordum bende.. neden bir insan sevgilisin bile dışarısının yorumuna sorar diye demekki aile baskımdanmış evet küçükken sıkı büyümüştüm..

planner 20-12-2010 03:29 PM

Sorsak da sormasak da davranışlarımızın bir kusurunu, kötü yönde eleştirecek bir yanını bulan mutlaka çıkacaktır. Ha sorup da yanlış yapmışım ha sormayıp da yanlış yapmışım. İkisi arasında çok da fark yok. Sonuç karşı tarafa göre aynı: HATA!!!

Tabi burada karşı tarafa bağımlılığın derecesi önem taşıyor. Fikir alışverişi ayrı, fikir dilenciliği ayrı şey. "Bana ne yapacağımı söyle" derseniz birine, kendine göre sizi yönlendirir. Ona göre doğru olan başkasına göre yanlış olabilir. Tüm bu sıkıcı olasılıkları düşünmektense kalbimin sesini dinlemeyi tercih ediyorum artık. Biliyorum ki sezgilerim beni yanıltmıyor. Kendimi tanımaya başladıkça da sezgilerime daha çok güveniyorum. (Olumlama gibi oldu.:):):) )

Teşekkürler yazı için.
Sevgiler.actionsmile

bluegirlx 20-12-2010 05:08 PM

Sorsak da sormasak da davranışlarımızın bir kusurunu, kötü yönde eleştirecek bir yanını bulan mutlaka çıkacaktır. Ha sorup da yanlış yapmışım ha sormayıp da yanlış yapmışım. İkisi arasında çok da fark yok. Sonuç karşı tarafa göre aynı: HATA!!!

karşı tarafa göre demişsinn..evet karşı tarafa göree..senin içinse deneyim..aldıkları kadar kazandırdıklarıda olan deneyimler..bizi biz yapan yaşanmışlıklar..tabiki deneyimi sadece hatalar yaparak kazanmayız..doğru seçimlerimizde deneyim kazandırır..o yüzden kendimize saygı duyarak seçimlerimizin arkasında olup geriye değil ileriye bakmalıyız..yani ne yaptım diye düşünmek işe yaramıyorsa ne yapıyorum ,ne yapmalıyım diye diye düşünmeliyiz..

the desert 20-12-2010 08:09 PM

evet mesela bışıler alırken kendımıze kımseye bışı sormayalım varsın en cıyak renk olsun ,varsın berbat dursun..yeterkı bız severek almış olalım..yeterkı begenelım...hadı yapalımm.geleceımız ıcın bu luks gıbı gorunen şeyı bız karar vererek alalım..:Dhadiiii ama...

kediseverim 20-12-2010 09:17 PM

ne güzel bir söz---hata da yapabiliriz---bayıldım valla bu lafa bende nerdeyse bir yıldır yaptığım bir hatanın acısını çekiyorum halen nasıl yaptım diye hatta 28 aralık ta yıldönüm günü tarih olarak 3-4 gündür bu tarih yaklaşıyor diye kendime eziyetin haddi hesabı yok cezalandırmak adınasad456....kendime kızmaktan yoruldum resmensad456 ---ben bu hatayı nasıllll yapabildimmmm de takıldım kaldım....ama evet hata da yapabilirim değilsevincli mi arkadaşlar?ve evet şu da çokkk bariz bir gerçek ki yaptığım o hata beni gerçekten büyüttü,hayata bakış açımı genişletti,daha sakin daha naif olmamı sağladı benim için asıl öncelikli olan şeylerin ne olduğunu anlamamı sağladı,sakinleştim.duruldum.asıl olmam gereken kişi oldum inanın bunlar gerçek ve bu yapmış olduğum hatanın bana kazandırdıkları....gelin görün ki bunlara rağmen----yaaaa ben nasıl bu hatayı yaptımmmmmmmm yaaaaa-------dunk56

KusadasiComputer 20-12-2010 10:02 PM

paylaşım için çok teşekkürler - hata geliyorum demez.....

bluegirlx 20-12-2010 10:07 PM

Alıntı:

kediseverim Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 783785)
ne güzel bir söz---hata da yapabiliriz---bayıldım valla bu lafa bende nerdeyse bir yıldır yaptığım bir hatanın acısını çekiyorum halen nasıl yaptım diye hatta 28 aralık ta yıldönüm günü tarih olarak 3-4 gündür bu tarih yaklaşıyor diye kendime eziyetin haddi hesabı yok cezalandırmak adınasad456....kendime kızmaktan yoruldum resmensad456 ---ben bu hatayı nasıllll yapabildimmmm de takıldım kaldım....ama evet hata da yapabilirim değilsevincli mi arkadaşlar?ve evet şu da çokkk bariz bir gerçek ki yaptığım o hata beni gerçekten büyüttü,hayata bakış açımı genişletti,daha sakin daha naif olmamı sağladı benim için asıl öncelikli olan şeylerin ne olduğunu anlamamı sağladı,sakinleştim.duruldum.asıl olmam gereken kişi oldum inanın bunlar gerçek ve bu yapmış olduğum hatanın bana kazandırdıkları....gelin görün ki bunlara rağmen----yaaaa ben nasıl bu hatayı yaptımmmmmmmm yaaaaa-------dunk56

25889
ahhhhhh.....asıl yapmasaydınnnnn..nasıl olurduu..nasıl sen olacak başka bir şey bulabilirdin..asıl yapmasaydınnnn nasıl öğrenebilirdin genişleyebilirdin..eline sağlıkkk..ne yapıyoruma odaklanma vaktin gelmiş olmalıı..smileydancesevgiler..

kediseverim 20-12-2010 10:28 PM

haklısın sevgili bluegirlx asıl -yapmasaydım-şu anda ki--- idrak---bilincime ulaşmamış olacaktım ve geriye baktığımda bu hatama benzer hataları irili ufaklı yapmış olduğumu farkettim çocukluğumda dahi ama ---şimdi--- uyandım şimdi ---idrak ettim ve şimdi daha sakinleştim şimdi sivri dilimi köşelettim bu sivri dilin kırdığı kalpleri şimdi görebildim---ve eğer göremeseydim görene kadar hata yapmaya devam edecektim...ben şimdi ----ağır ağır hızlandım---utananadam

seromoni 21-12-2010 12:49 AM

Hatasız kul olmaz! :)

WEZ Format +3. Şuan Saat: 10:44 PM.