Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Kuantum Düşünce (http://www.hayatimdegisti.com/forum/kuantum-dusunce/)
-   -   KUANTUM ÖĞRENME (http://www.hayatimdegisti.com/forum/kuantum-dusunce/617681-kuantum-ogrenme.html)

cent 13-02-2011 11:19 PM

KUANTUM ÖĞRENME

KUANTUM ÖĞRENME

Hayal gücü bilgiden önemlidir
Einstein

Her şeyin gerçek olmadan önce hayal olduğu hakikatine rağmen bunu boş
ve anlamsız bir uğraş olarak değerlendiren geleneksel eğitim sistemimiz bugün beynin sadece sol lobunu çalıştırabilen anlayış içerisinde bir program yürütmektedir.Oysa günümüz dünyasında çokça konuşulan 8220;Kuantum Öğrenme8221; semineri beynimizin her iki lobunu birden kullanma amacını taşımaktadır.

Kuantum teorisinin önemli buluşlarından birisi belirsizlik bağıntısıdır. 19278217;de Heissenberg tarafından ortaya konan bu bağıntıya göre mikro boyutta tanımlı bir parçacığın, eşzamanlı olarak konum ve momentumu tespit edilemez. İkinci önemli olgu 8220;Dalga/Parçacık8221; ikililiğidir. Işığın dalga mı yoksa parçacık mı olduğu ancak gözlemcinin yaptığı gözlem yöntemine göre cevaplanabilir. Diğer önemli bir olgu ise olasılık kavramıdır. Bir parçacığın bir uzay bölgesinde bulunması ancak olasılıkla belirlenebilir. Parçacığın konumu için kesin koordinatlar verilemez (Bir Teorinin Serüveni:Kuantum Teorisi, 2005).

Olgu ve olayların gözlemcinin durumuna göre değişmesi ve belirsizlik düşüncesinin kuantum fiziğinde etkili olması bu kavramların sosyal bilimlerde de geçerli olacağı düşüncesini doğurmuştur. Bundan dolayı eğitim programları belirli doğruları dikte ettirmekten çok bilginin ne zaman geçerli olduğunu ve nasıl kullanıldığını göstermesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

DePorter (1999:5): kuantumu 8220;enerjiyi ışığa çeviren etkileşim8221; olarak tanımlamaktadır. Yazar kuantum öğrenmeyi ise etkinliği okul ve iş hayatında ispatlanmış öğrenme metot ve felsefe bütününün etkileşimi olarak açıklamaktadır. Kuantum öğrenme tekniklerinin her yaş grubu ve her stildeki öğrenenler için uygun olduğunu belirtmektedir (DePorter ve Hernacki,1992: 14).

Kuantum öğrenmenin temeli Dr. Lozanov8217;un 8220;Suggestopedia8221; ve 8220;Hızlandırılmış Öğrenme8221; çalışmalarına dayanmaktadır. Kuantum öğrenme çalışmaları birçok yeni yaklaşım, metot, teknik ve prensiplerin sentezlenmesidir.

Kuantum öğrenmede öğrencilere öğretilecek beceriler iki kategoride toplanmaktadır. Birincisi akademik beceriler; not alma, hafıza, yazma ve etkin okuma teknikleridir. İkincisi ise yaşam boyu öğrenme becerileri olarak tanımlanmaktadır. Bunlar ise yaratıcı problem çözme teknikleri, mükemmelliğin sekiz anahtarı ve etkin iletişim becerilerinden oluşmaktadır.

ALINTI

sevgi ve saygıyla kalınızsapkal89

blue jaloon 14-02-2011 02:40 AM

Cevap: KUANTUM ÖĞRENME

tskler paylasim icin:)

naz78 14-02-2011 02:08 PM

Cevap: KUANTUM ÖĞRENME

tşkler artık yayılmaya başladı iyice kuantum önce inanmayanların inandığını görüyorum

WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:25 PM.