Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Hatalı Alanlarımız (http://www.hayatimdegisti.com/forum/hatali-alanlarimiz/)
-   -   Sabit Fikirli olmayalım lütfen... (http://www.hayatimdegisti.com/forum/hatali-alanlarimiz/576394-sabit-fikirli-olmayalim-lutfen.html)

bayşegül 30-04-2010 05:04 PM

Sabit Fikirli olmayalım lütfen...

Önyargı- Sabit Fikirlilik

Bir köyde tek başına yaşayan hamile bir kadın, (çocuğu doğmadan önce kocası ölmüş) kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasada, oldukça uysallaşır. Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar.
Tek başına tüm zorluklara göğüs germek ve yavrusuna bakmak zorundadır. Günler geçer ve kadın bir gün bir kaç dakikalığına da olsa evden ayrılmak zorunda kalır. Gelincik ile bebek evde yanlız kalmışlardır. Aradan biraz zaman geçer ve anne eve gelir. Eve geldiğinde gelinciği ve kanlı ağzını görür. Anne çıldırmışcasına gelinciğe saldırır ve onu oracıkta öldürür. Tam o sırada içerideki odadan bebek sesi duyulur. Anne odaya yönelir ve odada beşiği, beşiğin içinde bebeği ve bebeğin yanında parçalanmış olan yılanı görür.
Toplumumuzda yaşanan sorunların ana nedenlerinden biri, insanların yeterli bilgiye sahip olmadan olayları yorumlamasıdır.
Önyargı, aşağıdaki gibi tarif edilebilir;

Önyargıya görsel olarak bir örnek verelim.
Aşağıdaki fotoğrafa iyi bakın, ilk baktığınızda ne görüyorsunuz?...
Bir çalılık üzerinde oturan kurbağa değil mi?
Bakın resim belli bir süre sonra hareket ediyor, ne imiş?
Bir at başı...
Demek ki; "hayatta hiç bir şey göründüğü gibi olmayabilirmiş“, ne dersiniz?
Öfke ve kininizle hemen karar vermeyiniz.Duyduklarınızın hiçbirine gözünüzle gördüklerinizin yarısına inanın.Çünkü gerçekler gözlerinizle dahi görseniz öyle olmayabilir.

Önyargısız olan kişiler, yaşama farklı gözle bakabilen kişilerdir. Ne zaman bir olaya önyargıyla yaklaşacak olursanız, kurbağa'nın at başına dönüşebileceğini hiç unutmayın.

Önyargısız ve yargısız infazlardan uzak bir dünya dileğiyle.

sevgi ve ışıkla.......

blbck 30-04-2010 05:25 PM

Cevap: Sabit Fikirli olmayalım lütfen...

sanırım bende daha vahim bi durum söz konusu. ben kurbağa yı hiç farkedemedim sadece dönüp duran bir at başı olarak algıladım.dusun2

gri_siyah 30-04-2010 05:50 PM

ya süper bir konu bence de hayatta en büyük yanlış ÖN YARGI ve benim de bırakmayı istediğim en kötü huylarımdan biri ne yaparsanız yapın ön yargılı olmak önce sizi üzüyor anlamadan dinlemeden verilmiş bir karar sizi daha kötü bir duruma sokabiliyor karşınızdaki sadece bir ölçüde üzülebiliyor...

Xarmaşık 30-04-2010 06:41 PM

Ne çektiysem bu önyargılı insanlardan çektim..neutrali5 Eline sağlık...25889

suyahapsettim 30-04-2010 06:41 PM

gerçekten güzel bi paylaşım ya çok beğendim

zahid 30-04-2010 06:54 PM

Ellerine sağlık.Çok güzel bir paylaşım olmuş. :)

bayşegül 03-05-2010 10:10 AM

arkadaşlar bende sizlere teşekkür ederim zaman ayırıp okudugunuz için...

selo2951986 03-05-2010 01:02 PM

çok bir paylaşım eline sağlık.

cymbella 03-05-2010 01:49 PM

evet önyargı hakkaten insana başbelası diyebilirim.hele bir de benim gibi agresif biriyseniz ikisinin birleşiminden çok acı duyuyor insan gerçekten.ama değişiyorum yavaş yavaş hayata pozitif baktıkça agresifiliğim de azaldı önyargım da çünkü olayın benim gördüğümün dışında güzellikler de taşıyabilieceği olasılığını hep düşünüyorum.yada kendi kendime hemen sinirlenme herşeyin bir açıklaması vardır diyorum ve karşımdaki insan gerçekten kendince mantıklı bi açıklama yapıyor ben de önyargılı olmadığım için mutlu oluyorum, kendimi kutluyorumy789

bayşegül 03-05-2010 02:16 PM

insanın kendini değiştirmesi kolay değil
biraz uğraşmak gerekiyor
cymbellacım bende seni kutluyorum kendini değiştirdiğin için....
selo25.....
bende sana teşekkür ederim...

WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:42 PM.