Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Evlilik (http://www.hayatimdegisti.com/forum/evlilik/)
-   -   mutlu evliliğin sırrı:az beklenti (http://www.hayatimdegisti.com/forum/evlilik/616185-mutlu-evliligin-sirri-az-beklenti.html)

zamanı_geldi 08-11-2010 08:54 PM

mutlu evliliğin sırrı:az beklenti

Mutlu evliliğin sırrı, beklentilerini düşük tutmak. ABD'li bilim adamlarına göre, eşinden çok şey beklemek, mutsuzluk kaynağı. Ayrıca iletişim ve affetmeye hazır olmak mutluluğa giden bir diğer altın yol.

Ohio ve Florida üniversitelerinde görevli uzmanlar, 82 çifti dört yıl boyunca ayrı ayrı 'sorguladı'. Buna göre, ilişkilerinin başında eşlerine yönelik beklentileri çok fazla olanlar, kısa bir süre sonra gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldıklarında derin hayal kırıklıkları yaşadı.

Ancak beklentileri fazla olup da buna karşılık affedici, hoşgörülü olan ve eşlerinin olumsuz davranışlarına uygun kılıf uydurmasını bilenler, olumsuzluk yaşamadı. Araştırma ekibinin başkanı Prof. James McNulty, sonucu şöyle yorumladı: "Eşinize yönelik beklentileriniz olduğunda, mutlu olmak sizin becerilerinize bağlı. Beklentileriniz yüksek olup da yerine gelmediğinde yine de buna hoşgörüyle bakabiliyorsanız mutlu olursunuz."O0
e-kolay

tnuhlar 08-11-2010 11:38 PM

Cevap: mutlu evliliğin sırrı:az beklenti

hangı konuları affetmemız lazım...aldatmada bu affedılecek maddelerden bırı mı?

şeniz 08-11-2010 11:48 PM

Bence araştırma yanlış olmuş.Mesela benim beklentim fazla yoktur eşimden.Ama onun beklentileri bitmez.Sonuçta da ben onun beklentilerini gerçekleştirmekten mutsuzum.O ise hiç bir şey yapmamaktan dolayı çok mutlu.

matri 09-11-2010 12:32 AM

bu konu harika bir paylasim olmus. kesinlikle katiliyorum. esler evlendiklerinde beklentilerini ne kadar az tutarlarsa o kadar mutlu oluyorlar, pek cok ailenin ayriliklarini gordum, ve ayrilmayanlarini gordum. fark ettigim en onemli nedenlerden birisi bu konuydu. beklentiler..

gercektende esinizden fazla sey beklemeyin, esinizin yaptigi fazlaliklar size surpriz olarak donsun, beklenti olarak degil.. iste ozaman mutlu bir evliliginiz olur.

Perfinya 09-11-2010 03:12 PM

Evlilikte iki kişinin de güçlü durması çok önemli. Eşlerden biri diğerine muhtaç ve beklenti içinde olduğunda çok büyük hayal kırıklıkları yaşayabiliyor.Beklentilerini karşılamayınca daha çok kırılıyor, üzülüyor ve evliliğin ömrü kısalıyor.

"Ancak beklentileri fazla olup da buna karşılık affedici, hoşgörülü olan ve eşlerinin olumsuz davranışlarına uygun kılıf uydurmasını bilenler, olumsuzluk yaşamadı."

Bu cümleyi doğru bulmuyorum. Olumsuzluk yaşamıştır muhakkak ama farklı bir çözüm yolu bulmuştur. Çok beklentili kişiler ya beklentilerini azaltmıştır ya da beklentilerine bir çözüm bulmuştur. Mesela beklentileri maddi ise çalışıp isteklerini kendileri temin etmiştir ya da para biriktirmiştir.

nazendem 09-11-2010 03:31 PM

İlgi,sevgi beklentimiz karşılansın bari.Evliliklerin bitmesindeki en büyük sebep(Türkiye için) erkeklerin eşlerine olan ilgisizliğimiş.

yeni bir hayat 10-11-2010 02:43 AM

Alıntı:

şeniz Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 777725)
Bence araştırma yanlış olmuş.Mesela benim beklentim fazla yoktur eşimden.Ama onun beklentileri bitmez.Sonuçta da ben onun beklentilerini gerçekleştirmekten mutsuzum.O ise hiç bir şey yapmamaktan dolayı çok mutlu.

Bu da güzelmiş :)
Evliliklerde çoğunlukla bayanların fedakar olması şu yazının en bariz örneği..Son noktaya gelinceye kadar..Ondan sonra da olanlar oluyor..

Kadın kendi değerlerini bilip,mutsuz olduğu şeyleri yapmak istemeyince "değişmek"le suçlanıyor..'Artık değiştin,eskisi gibi değilsin' falan..Bu,erkek için de geçerli olabiir tabii..halbuki hayat devam ettiği sürece değişim kaçınılmazdır..Hiçbirşey eskisi gibi kalmaz..

bilgendilo 10-11-2010 08:26 AM

paylaşım için teşekkürler, evet beklentilerini düşük tutmak bence de çok önemli, zaten bu herşeyde geçerli değil midir, beklentilerimizi ne kadar düşük tutarsak hayattan o kadar mutlu oluruz bence, hedeflerimizi değil tabi, beklentilerimizi..y789

denizvemartı 27-11-2010 12:33 AM

Bbence evliklerde şu hiç unutulmamalı eşimiz bize herkesten daha özel gelmiş ki biz onu sevmişiz ve evlenmişiz. Evlilik bir aşk oyunu değil bizde oyuncakları. Karşımızdaki insanı neden sevdik ve neden hayatımızda tutuyoruz. Beklenti konusuna gelince her iki tarafın birbirinden beklentileri olcak mutlaka. İki taraf bir birini tamamlayacak ama hiçbir zaman bir taraf bencil olmayacak. Evliliklerde bencillik duygusu başlarsa karşı taraf ne kadar verici olursa olsun verici olan taraf mutsuz olmaya bencil olan tarafta doyumsuzluğa mahkumdur....

matri 27-11-2010 12:38 AM

Alıntı:

nazendem Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 777908)
İlgi,sevgi beklentimiz karşılansın bari.Evliliklerin bitmesindeki en büyük sebep(Türkiye için) erkeklerin eşlerine olan ilgisizliğimiş.

bu tespiti neresi yapmis bilmiyorum, ama bence yanlis bir tespit, evliliklerin bitmesinin en buyuk sebebi erkeklerin ilgisizliginden ziyade, eslerin birbirinden beklentilerinin fazlaligi ve bu beklentilerin karsilanamamasi nedeniyle ortaya cikan hayal kirikligi daha etkili diye dusunuyorm.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:22 AM.