Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Eleştirilme Korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/elestirilme-korkusu/)
-   -   Eleştirilme Korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/elestirilme-korkusu/616652-elestirilme-korkusu.html)

gülsevgi 30-11-2010 10:47 AM

Eleştirilme Korkusu

Bende eleştirilme korkusu var bu yüzden sosyal ortamlarda rahat olamıyorum. Her an biri birşey diyecek,bir kusur bulacak diye tetikteyim sanki...eleştirilirsem diye ne cevap veririm diye düşünüyorum. Kimse beni eleştirmemeli,eleştirirse fena bozuluyorum ve karşımdakini bozayım diye onu daha da haklı yapıyorum ve üstüne birde dalga geçiyor benimle...biraz kendime güvenip,bunların üstesinden gelebilseydim ne olurdu....

sanemce 30-11-2010 11:13 AM

Cevap: Eleştirilme Korkusu

Telkinleri dinliyor musun Sevgili Gülsevgi? Düzenli olarak dinle ihmal etme.Özellikle Başkalarının düşüncelerini önemsememe,ego güven güçlendirici ve kendine güven telkinlerini dinle..

Eleştirilmek bazen iyidir bazen de değil.Eleştiren kişiye göre ve ortama göre değişir..Yapıcı bir eleştirmeyse eğer her zaman başımız üstüne.Bazen de rencide etmek amaçlı yapıyorlar ya, yine de korkma..Çok sevdiğim bir söz var "korku akıl katilidir" Hakikaten öyle.Korktuklarımızı çekiyoruz yaşamımıza.Onlara enerji yüklüyoruz çünkü.."Eleştirilirsem ne cevap veririm diye düşünüyorum" Eleştiriyi davet etme 12389

Şöyle düşün: Diyelim ki seni biri eleştirdi ve dediğin gibi fena bozuldun..Seni bozan ne olurdu? Kendinde eksik gördüğün bir durumun yüzüne vurulması mı, karşındaki kişinin acımasız davranışı mı?

Veya olumsuz bir eleştiriyle karşılaşsan en fazla ne olur? Bu senin değerinden bir şey eksiltir mi? Bence hayır..Korkup geriye çekersen kendini, hep geride kalırsın..Üstüne git ve korkmadığını göster..

Sevgiyle kal

planner 30-11-2010 11:57 AM

Siz bence eleştirilmek ile yargılanmayı karıştırıyorsunuz. Eleştiri kişinin kendinde görmediği eksiklerini tamamlamak için fırsattır, yargı ise adı üstünde yargıdır. İletişimde yargı bir tepkidir. Biri sizi yargılıyorsa bilin ki siz de ona karşı bir şey yaptınız. Yargı yıkıcıdır, eleştiri geliştirici. Tabi ki her ikisinde de üslup çok önemli. Aradaki ince farkı da konuşanın üslubu belirler. Yoksa kaş yapayım derken göz çıkartmak kaçınılmaz olur.

Biraz karıştı galiba...

Sevgiler.actionsmile

gülsevgi 30-11-2010 01:49 PM

''Şöyle düşün: Diyelim ki seni biri eleştirdi ve dediğin gibi fena bozuldun..Seni bozan ne olurdu? Kendinde eksik gördüğün bir durumun yüzüne vurulması mı, karşındaki kişinin acımasız davranışı mı?''

beni bozan ailemin birileri beni eleştirdi diye beni yanlış olarak nitelendirmesi,yani eleştirilecek birşeyler bulması kendimi kötü hissetmeme,ailemin söylediği olumsuz şeyleri kabul etmeme neden oluyor.Zaten ailem yeterince eleştiriyor,kusur buluyor...ben onlarla başedemezken birde başkalarının eleştireceğini ve cevap olamayacağımı düşünmek beni çok yıpratıyor.

sanemce 30-11-2010 02:22 PM

Herkesin istediği gibi biri olmak mümkün değil..Herkese göre kendimizi bölerken, kendimizi yok saymış kendimizden vazgeçmiş oluruz.Bırak kim ne düşünürse düşünsün..Bu psikolojiden geçtim biliyorum.."Acaba haklı oldukları taraf var mı" diye düşündüğün an onlara "haklısınız" mesajını verirsin..Kendi değerini bilmek ve kendi doğrularını yaşamak bir süre yadırganacak belki ama olduğun gibi kabul edilir hale geleceksin..Mutlaka geleceksin..

Kendini olduğun gibi kabul ettirmen, kendini bulmanla eş değer süreçte gerçekleşecek..Kendi içinden onlara teşekkür et seni eleştirerek verdikleri rahatsızlık sonucu kendi farkına varmanı sağladıkları için..

Onların istediği gibi zaten olamazsın.Onlar çok kalabalık ve hepsinin beklentisi farklı farklı..Sen kendin ol.Sadece kendin.

Sevgimle

gülsevgi 30-11-2010 02:32 PM

sanemce yazdıkların çok güzel,inşallah yapabilirim. herkesin istediği şekilde olmak gerçekten de çok zor...olmadığıM zamamlar eleştirileceğim,yargılanacağım ancak kendim olacağım. sanırım ''kendimi onaylattırmak zorundayım'' inancımdan vazgeçmeliyim. herkesin benionaylayacağı şekilde yaşamaya veda etmeliyim. çok zor olacak...

sanemce 30-11-2010 02:50 PM

Canım benim."Çok zor " dedin kaybettin y789Hiç zor değil.Zorlaştıran bizleriz sadece.. Zaman alır belki ama kararlı olursan başarırsın..İnancın önünde hiç bir güç duramaz..

hanımaga 23-03-2011 05:24 PM

eleştirme korkusunun telkin cd yokmu arkadaslar aynı derttemn muzdaribim
ayrıca baskalarının düşüncelerini önemsememe cd hata veriyor??
sadece suçluluk ve güven cd indirebildim
yardımınız için tesekkkürler

letca 12-02-2014 08:32 PM

Alıntı:

gülsevgi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 780863)
''Şöyle düşün: Diyelim ki seni biri eleştirdi ve dediğin gibi fena bozuldun..Seni bozan ne olurdu? Kendinde eksik gördüğün bir durumun yüzüne vurulması mı, karşındaki kişinin acımasız davranışı mı?''

beni bozan ailemin birileri beni eleştirdi diye beni yanlış olarak nitelendirmesi,yani eleştirilecek birşeyler bulması kendimi kötü hissetmeme,ailemin söylediği olumsuz şeyleri kabul etmeme neden oluyor.Zaten ailem yeterince eleştiriyor,kusur buluyor...ben onlarla başedemezken birde başkalarının eleştireceğini ve cevap olamayacağımı düşünmek beni çok yıpratıyor.

beni de hep ailem eleştiriyor(annem hariç), bende de başka tepkiye neden oluyor. Diğer insanlar tarafından eleştirilmekten hiç korkmuyorum fakat güven sorunum var kimseye özellikle karşı cinse güvenemiyorum..

sweeet 13-02-2014 11:48 AM

Kendini olduğun gibi kabul edersen eleştirileri de yapıcı görür ve sevgiyle hayatına kabul edersin.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:49 AM.