Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Ego(Güven)Güçlendirici (http://www.hayatimdegisti.com/forum/egoguvenguclendirici/)
-   -   Artık Ezik Değil Kendine Güvenen Biri Olmak İstiyorum ... (http://www.hayatimdegisti.com/forum/egoguvenguclendirici/620067-artik-ezik-degil-kendine-guvenen-biri-olmak-istiyorum.html)

ac_milan_ac 17-11-2011 09:28 PM

Artık Ezik Değil Kendine Güvenen Biri Olmak İstiyorum ...

öncelikle herkese merhaba.geçen sene 9 sınıftım . bu arada erkeğim. 9.sınıfta okula gidiyordum öyle sus pus oturuyodum sınıfta.söz sırası bana gelince ne yapcağımı bilemiyodum. soruya değil kendi hareketlerime ve baskaları tarafından nasıl gözükecegime bakıyodum.Yaz tatili geldikten sonra artık böyle olmamalıyım dedim.Bir senem daha böyle boşa gitmesin dedim.Okul başladı. Eski sorunum yerine '' eziklik duygusunu '' bıraktı. Okulda hep benimle uğraşıyolar.Derste bana bakıp gülüyolar.Teneffüslerde bana vuruyolar.Bende uğraşmıyo değilim hani :) ama onların bana vuruş amaçlarının benle şakalaşmak değil kendi aralarında şakalaşmak oldugunu düşünüyorum.Bana '' sınıfın malı '' gözüyle bakıyorlar.Bugün nöbetçiydim tahtayı silmek için gittim yanlış yeri silmişim.Sonra sınıftan biri '' hocam küçükken ateşli hastalık geçirdi ondan böyle oldu'' diyo.Ondan sonra yolda bunlarla giderken arkadan bizim sınıftan olan çocuklar '' ya şu arda özürlüye benziyo.'' diyo ötekide '' bildiğin salak '' diyo.sonra geliyolar bana çok salakmışım gibi sorular soruyolar dalga geçmek için. '' Kalbin nerde '' gibi sorular soruyolar.Ondan sonra ayakkabımı çıkarıyolar '' uff bu ne biçim koku '' fala diyolar.Bide ben bi oyunda bunları yenerim diye iddaya giriyorum 5 tl sine falan.sonra kaybediyorum.Sonra gene alay konusu oluyorum.Derslerde falan söz kaldırmaktan çekiniyorum.Bunları aşmak istiyorum artk.Norml biri olmak istiyorum.Kimse benle dalga geçmesin beni sevip saygı duysunlar bana hoşgörüyle yaklaşsınlar istiyorum.bu arada tüm bu benımle ugrasan arkadaslar bazen gelip bana '' seni çok seviyoruz , cidden '' diyolar bunlar beni mutl ediyo ama bazen '' bu çocuk saf yaa '' gibi şeyler duyuncada moralim bozuluyor.Kimisi geliyo '' ezik bebe '' diyo.Kısaca '' saflıktan '' kurtulmak istiyorum.Sizin fikirlerinizide öğrenmek istiyorum..teşekkürler :)

nurum 18-11-2011 03:00 AM

Cevap: Artık Ezik Değil Kendine Güvenen Biri Olmak İstiyorum ...

telkinleri dinleyerek başlayabilirsin...çok şey değişiyo o zaman.ilk adımı atmıışsın zaten gerisi gelir azmettikçe.... :)

tulley 18-11-2011 08:07 AM

iyi niyetli birisin anladığım kadarıyla.lisede bu tür olaylar çoğumuzun başına gelmiştir ama zaman ilerledikce bu şakalaşmalar kalıcı dostluklara dönüşüyor.

İlk hafta suçluluk ve ego dinlemeni öneririm, inanılmaz bir değişim seni bekliyor :)

ac_milan_ac 19-11-2011 01:00 AM

çok teşekkür ederim daha fazla önerisi olan varsa yazsın lütfen buna ihtiyacım var şu sıralar :)

matri 19-11-2011 01:01 PM

dostum, butun bunlari gozlemleyerek, yaziya dokerek, en azindan nelerin dogru nelerin yanlis oldugunun farkina varmis olman lazim. sorun belli, sikintin belli, sirada cozum kalmis... sanirim sorun ve sikintilara bakinca cozumude bulabilecek birisisin.
hadi bakalim... sen bu isi cozersin.

gül&ay 19-11-2011 09:13 PM

selam ben gülay..nasılsınız..bende ezik değil kendine güvenen biri olmak istiyorum..

sweeet 19-11-2011 10:04 PM

Bence ezik diye bir kavram yoktur. Son zamanlarda ünlenen bir kavram. Kurban ve zorbalar vardır aslında. Eğitim bilimlerinde öğretmenlere böyle öğretilir öğreniler arasında yaşanan çatışmalardaki karakterler.

Kurban rolü de zorba rolü de herkesin üstlenebileceği rollerdir. Zaman zaman kurban rolündeki biri patlama yaşayıp zorba rolüne bürünebilir. İşin aslı yapılması gereken şudur.

Davranışlarda ölçüyü kaçırmamak dengeyi kurabildiğiniz zaman ikisi de olmak zorunda değiliz.

Sizi rahatsız eden davranışları kendinizden emin bir ifade ile karşınızdakine iletin. Kendimden örnek vereyim. Oldum olası el şakalarını sevmem. Hele gelip kafaya falan vururlar. Ben böyle bir davranışla karşı karşıya kaldığım zaman karşımdakine direk bunun beni rahatsız ettiğini söylerim. Şu şekilde:

Ben bu tür şakalardan hoşlanmam.
Bana bu şekilde davranmazsan sevinirim.

gibi çok da kullandığım ifadelerdir. Hala bu yaşa geldim(24) hala yapmaya kalkan olursa aynı tepkiyi veririm. Sessiz kalmam, kalamam.

Sevgili ac_milan_ac arkadaşım sen bu sorunların üzerinden gelebilirsin. Kendini sen nasıl görüyorsun? Kendini nasıl görüyorsan öyle olursun. Ezik görüyorsan ezik olursun. Kendine olan güvenini arttırmaya çalış. Rahatsızlıklarını ve düşüncelerini ifade etmekten çekinme. Daha iyi davranışları hakediyorsun.

ac_milan_ac 20-11-2011 03:02 AM

Açıkçası ben böyle el şakalarından falan hoşlanırım.Yani hoşlanırım dediysemde bu yaşta normal böyle şeyler diye düşünüyoru , m.Bu türk şakalaşmalar lisede hep olur bence.Ama benim üzüldüğüm konu beni '' saf , mal , algı yeteneği olmayan , özürlü , bebe , ezik '' gibi sıfatlarla yakıştırmaları.Bu durum gerçekten beni rahatsız ediyor.Bi yandanda düşünüyorum,geçen seneki gibi kimseyle iletişim kurmamaktan iyidir diyorum kendıme.Bu arada hepinize ilgilerinizden fikirlerinizden dolayı çok teşekkür ederim... daha fazla düşüncesi ve tavsiyesi ola varsa lütfen yazsın çok teşekkür ederim :)

manyakkk 20-11-2011 05:26 AM

milan kardeşim seni çok iyi anlıyorum ben de senden 1 yaş büyüğüm bizim sınıfta da senin gibi bir çocuk vardı 2. sene de kalınca atıldı açıkcası ben de senin gibi ezik biriydim yani durumum bu kadar kötü değildi ama parmak kaldırmaya ortamlara girmeye çekiniyordum ama artık hiçbirşeyden çekinmiyorum kardeşim telkinleri dinlemeye başladın mı farkediceksin zaten şimdiden başarılar

ac_milan_ac 20-11-2011 01:49 PM

Alıntı:

manyakkk Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 811628)
milan kardeşim seni çok iyi anlıyorum ben de senden 1 yaş büyüğüm bizim sınıfta da senin gibi bir çocuk vardı 2. sene de kalınca atıldı açıkcası ben de senin gibi ezik biriydim yani durumum bu kadar kötü değildi ama parmak kaldırmaya ortamlara girmeye çekiniyordum ama artık hiçbirşeyden çekinmiyorum kardeşim telkinleri dinlemeye başladın mı farkediceksin zaten şimdiden başarılar

sevgili manyakkk
şimdi hiçbirşeyden çekinmiyorum demişsiniz.bunun için telkinleri mi dinlediniz sadece merak ettim :)

ayrıca tavsiye ve fikirleriniz için teşekkür ederim beni aydınlattınız :)

WEZ Format +3. Şuan Saat: 04:24 AM.