Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Dişci Korkusu (http://www.hayatimdegisti.com/forum/disci-korkusu/)
-   -   Dişçi fobisi utangaçlıktanmış (http://www.hayatimdegisti.com/forum/disci-korkusu/434-disci-fobisi-utangacliktanmis.html)

hayatimdegisti 23-11-2006 08:27 PM

Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

Diş doktorunun koltuğuna oturmak çoğu kişiyi korkutur. Diş doktoruna gidenler de sonra hep 'Dişçi mi? Bir daha asla!' der. Alman Diş Tedavisi Fobisi Kurumu Derneği (DGZP) dişçi fobisi olanların utangaç olduklarını, diş hekimlerine karşı güvenlerinin bulunmadığını ve karışık diş hasarlarına sahip olduklarını belirledi.

Almanya'da 5 milyon kişide bu fobinin olması üzerine harekete geçen dernek, bu fobinin titreme ve terleme nöbetlerine bile yol açtığını açıkladı. Üç seanslık bir yöntemle bu fobilere son veren dernek üyesi diş hekimleri, genel anestezi altında hiç ağrı yaşatmadan pırıl pırıl dişlere sahip olabileceğinizi belirtiyor.

Siz de, dişlerinizin aslında tedavi edilmesi gerektiğini biliyorsanız ve ağrılar veya dişlerinizin kötü görünümü bunu size her defasında hatırlatıyorsa; diş hekimiyle olan randevunuzu daha fazla ertelemeyin. Çünkü diş sorunları yaşam kalitenizi de etkiler.

cigdem 24-12-2006 12:34 AM

Ynt: Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

aşırı derecede olmamakla beraber bendede dişci fobisi var:)

venüs 18-06-2007 07:46 PM

Bunu hiç düşünmemiştim.. Demek dişçi fobim utangaçlıktan kaynaklanıyormuş... dusun

Beş yıl şiddetli diş ağrıları çekmiş ve her defasında dişçi ile randevusunu ertelemiş biri olarak...(arada gidip ilaç yazdırıp ..sonra da onları kullanıp, kesin tedaviyi ertelemişim utangaçlıktan... dusun

Doğru olabilir... düşünüyorum da gittiğim dişçilerin samimiyet derecesine bakardım.. en son hastalarıyla samimi olan bir dişçi buldum.. ve operasyonu ona yaptırdım.. Attığım çığlıklarla klinikteki hastaların yarısı kaçmıştı utananadam Şimdi hiç korkmadan dişçi koltuğuna oturabiliyorum.. kontrollerimi sürekli yaptırıyorum... Başka bir dişçiye gidemem herhalde blissy

dost78 30-07-2007 09:15 AM

Dişçi fobisi olmasada bence çoğu kişide bir tedirginlik olur,sanırım fobi kişiyi dişçiye gitmekten alıkoyacak derecede bir endişe durumu

Neptün 21-11-2007 02:13 AM

Alıntı:

hayatimdegisti Nickli Üyeden Alıntı
Diş doktorunun koltuğuna oturmak çoğu kişiyi korkutur. Diş doktoruna gidenler de sonra hep 'Dişçi mi? Bir daha asla!' der. Alman Diş Tedavisi Fobisi Kurumu Derneği (DGZP) dişçi fobisi olanların utangaç olduklarını, diş hekimlerine karşı güvenlerinin bulunmadığını ve karışık diş hasarlarına sahip olduklarını belirledi.

Almanya'da 5 milyon kişide bu fobinin olması üzerine harekete geçen dernek, bu fobinin titreme ve terleme nöbetlerine bile yol açtığını açıkladı. Üç seanslık bir yöntemle bu fobilere son veren dernek üyesi diş hekimleri, genel anestezi altında hiç ağrı yaşatmadan pırıl pırıl dişlere sahip olabileceğinizi belirtiyor.

Siz de, dişlerinizin aslında tedavi edilmesi gerektiğini biliyorsanız ve ağrılar veya dişlerinizin kötü görünümü bunu size her defasında hatırlatıyorsa; diş hekimiyle olan randevunuzu daha fazla ertelemeyin. Çünkü diş sorunları yaşam kalitenizi de etkiler.

Geçen hafta diş doktoruna gittim ve dişçi fobim oldugunu anladım. Daha önceleri ruyamda hep dişime bir şey olmuş, kırılmış, bozulmuş olarak görürdüm. Doktorda, doktor dişimi yaparken, bütün vücudum titir titir titriyordu. Çok berbat bir şey. Hatırlamak bile istemiyorum. Çok korkuyorum.
Hm, evet utangaç bir insanım utananadam

Sirona 22-05-2008 07:22 PM

Senelerdir bu konuda kendimi doktora ettiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.Utanmakla alakalı olduğunu sanmıyorum.Öncelikle Doktorların "beyaz" giymesi ve "beyaz" rengin her zaman itici konumda (hastane,doktor,hemşire)olması dolayısıyle...yaşanan çocukluk dönemine ait bazı sanrılar;önündekini bitirmezsen seni yarın doktora götürüp iğne yaptırırım...Doktor amcası hiç süt içmiyor içmezse siz ona ne yaparsınız?vb. gibi bitmek tükenmek bilmeyen bir çok anılar,tehditler...Ürküttüler...ürktük.Ve zannedersem diş(ağız)bölümüne müdahele edemeyecek bir pozisyonda(ağız açık)ve Doktorun "sakın kapatmayın"ültimatomu..İğneden korkmak(ete batan bir cisim normal olan herkesi korkutur)daha saymakla bitmez ki.Ah bir de o diş minesini temizleyen gürültüsüyle korkmaya çekinmeye başladığımız(adını bilmiyorum bilmek de istediğimi sanmıyorum)ucu sivri çok hızlı döner başlıklı alet.

Benim açımdan bir de çelik plakayla dişlere sertçe vuruşlar ve ağız açıklılığı mecburiyeti (nefes alamama psikozuna dönüşüyor)Ve en son gittiğim Doktor'un bana "Yahu ne korkuyorsun 7 yaşındaki çocuklar korkmuyor" gibi düşüncesizce talihsizce yorumlar.Evet tek katıldığım nokta "dişçilere güvenemiyoruz"

Son bir paragraf daha yazıp çıkıyorum konudan ::) Dustin Hoffman'ın "The Marathon Man" isimli filmdeki belleklere kazınan "dişçinin işkencesi" sahnesiylede bu konudan insanın uzaklaşması çok be çok mümkündür.Seyretmeyenleriniz varsa...kesinlikle seyretmeyin diyorum.Hepinize pırıl pırıl gülümseyebileceğiniz anlar dilerim.

dtserkanozkan 28-06-2008 02:42 AM

Arkadaşlar;
Birincisi "dişçi" değil "diş hekimi" denmesi gerekmekte. Dişçiler eskide kalmış (hala bazı yerlerde olsalar da).
Ben bir diş hekimi ve ortodontistim. Özellikle sirona arkadaşımızın da bahsettiği üzere diş hekimi fobisi daha çok çocuklukta yaşanan bir kötü anıdan dolayı oluyor. Belki bunu kendisi yaşıyor, belki de duyuyor, ya da televizyonda izliyor. Ama bir şekilde küçüklükte bu beyninde yer ediyor. Tabi bu durumun oluşmasında hem ebeveynlerin hem de hekimlerin suçu var. Özellikle bazı hekimlerimiz çocukla nasıl diyalog kuracağını bilemiyor. Ya da bazı ebeveynler bazı şeyleri çocuklarının yanında konuşmaması gerektiğini veya ona söylememesi gerektiğini bilmiyor. Bazı hekimlerin yaptığı gibi"sen erkeksin sana bişey olmaz, aç bakiiim biraz daha ağzını" diyip sonrasında da 1 hafta çenenizi oynatamadığınız zamanlar da oluyor, hatta bizzat ben bunu üniversite öğrencisiyken 20 yaş dişimi çektirirken yaşadım. Önemli olan bence bu korkuyu kendi kafanızda çözmek ve sonrasında da etrafınızdakilerin tavsiyesi doğrultusunda iyi bir hekime gitmek olmalıdır. Siz de takdir edersiniz ki her meslek grubunda olduğu gibi bizde de bu tür hekimler var maalesef. Ve yine önemli olan sizin sağlığınız olduğu için diş sorunlarınızı ertelememelisiniz. Bana göre bütün herşey güvende bitiyor, lütfen güvenebileceğiniz bir diş hekiminiz olsun.
Tabi bütün bunların yanında hem bizim hem de ülke ekonomimiz için en karlı tedavinin koruyucu tedavi olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden hergün 2 kere ve en az hiç olmadı 1 dakika kadar dişlerimizi fırçalıyoruz, fırçalamış olmak için değil, gerçek anlamda bir fırçalama olmalı. Tabi ki 6 aylık diş hekimi kontrollerini de unutmamalıyız. Telkinimizi verdikten sonra bana müsade. s45apk
Hepinize çürüksüz ve ağrısız günler dileğiyle...

pofuduk 13-12-2008 10:11 PM

Alıntı:

hayatimdegisti Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 871)

Doğru analiz!!!!!!!!!!!!!!!!

haki_programmer 14-09-2011 05:26 PM

Cevap: Ynt: Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

Alıntı:

dtserkanozkan Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 61884)
Arkadaşlar;
Birincisi "dişçi" değil "diş hekimi" denmesi gerekmekte. Dişçiler eskide kalmış (hala bazı yerlerde olsalar da).
Ben bir diş hekimi ve ortodontistim. Özellikle sirona arkadaşımızın da bahsettiği üzere diş hekimi fobisi daha çok çocuklukta yaşanan bir kötü anıdan dolayı oluyor. Belki bunu kendisi yaşıyor, belki de duyuyor, ya da televizyonda izliyor. Ama bir şekilde küçüklükte bu beyninde yer ediyor. Tabi bu durumun oluşmasında hem ebeveynlerin hem de hekimlerin suçu var. Özellikle bazı hekimlerimiz çocukla nasıl diyalog kuracağını bilemiyor. Ya da bazı ebeveynler bazı şeyleri çocuklarının yanında konuşmaması gerektiğini veya ona söylememesi gerektiğini bilmiyor. Bazı hekimlerin yaptığı gibi"sen erkeksin sana bişey olmaz, aç bakiiim biraz daha ağzını" diyip sonrasında da 1 hafta çenenizi oynatamadığınız zamanlar da oluyor, hatta bizzat ben bunu üniversite öğrencisiyken 20 yaş dişimi çektirirken yaşadım. Önemli olan bence bu korkuyu kendi kafanızda çözmek ve sonrasında da etrafınızdakilerin tavsiyesi doğrultusunda iyi bir hekime gitmek olmalıdır. Siz de takdir edersiniz ki her meslek grubunda olduğu gibi bizde de bu tür hekimler var maalesef. Ve yine önemli olan sizin sağlığınız olduğu için diş sorunlarınızı ertelememelisiniz. Bana göre bütün herşey güvende bitiyor, lütfen güvenebileceğiniz bir diş hekiminiz olsun.
Tabi bütün bunların yanında hem bizim hem de ülke ekonomimiz için en karlı tedavinin koruyucu tedavi olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden hergün 2 kere ve en az hiç olmadı 1 dakika kadar dişlerimizi fırçalıyoruz, fırçalamış olmak için değil, gerçek anlamda bir fırçalama olmalı. Tabi ki 6 aylık diş hekimi kontrollerini de unutmamalıyız. Telkinimizi verdikten sonra bana müsade. s45apk
Hepinize çürüksüz ve ağrısız günler dileğiyle...

Merhaba. Foruma üye olduğum gibi bu konuya girdim çünkü diyebilirim ki hayatımdaki tek sorun bu dişçi fobisi sorunu. Devamlı neden hep böyle diye suçlayıcı davranışlar içerisine giriyorum hem ağız sağlığı ve ortodontik sorunlarım var hem de bunları düzeltmeme engel olan fobim var keşke ikisinden biri olsaydı. Yazılanları okudum bende de küçüklükten kalma acı anılar var, babam beni dayakla dişçiye götürürdü ve tam uyuşmadan çekilen dişim belki bütün bunları yaşamama neden oldu. Başlıktaki gibi utangaçlıkta var ama bunu yavaş yavaş kırdım diyebilirim ama bu fobi tam başımın belası. Buna bağlı olarak diğer sorunlar; asosyal olma, kendimi ifade edememe, iletişimsizlik sorunlar otomatikmen çıktı. İnşallah burda bunları yenebilmemi sağlayacak çözümler bulurum.

disiplinlerarasıdisiplin 15-09-2011 12:01 AM

Cevap: Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

beni anlatıyor sanki :)

haki_programmer 19-09-2011 03:56 PM

Cevap: Dişçi fobisi utangaçlıktanmış

Serkan Özkan hocam elimizden tutar inşallah sesimizi duysun..

WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:22 AM.