Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Diksiyon (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/)
-   -   Konuşmada "Tutukluluk" Problemi? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/623889-konusmada-quottutuklulukquot-problemi.html)

Ketûm 05-01-2014 07:16 AM

Konuşmada "Tutukluluk" Problemi?

Selamlar arkadaşlar,
Ben üniversite üçüncü sınıftayım ve yaklaşık 5. sınıftan beri konuşma güçlüğü çekiyorum. Şuanda geçmişe göre (ortaokul zamanlarına) daha iyi durumdayım. Ama halen bana bazı konularda özellikle mesleki gelişim noktasında engel olabilecek düzeyde.

Ben kendimi kekeme sanıyordum ama internetten vs. araştırdığım kadarıyla ben deki konuşma bozukluğu "TUTUKLULUK"imiş. Yani ben kelimenin ilk sesini, hecesini çıkaramıyorum. Orda takılıp kalıyorum bi süre can çekiştikten sonra ani çıkarıyorum :)

Tutukluk Örneği:
Bu, bu bizim— şerefimiz— olacak —diye — uzun uzun—– bize bize anlattı.

Kekeleme örneği:
Bi bi bi biraz so so sonra bura dada ooo olacak

Bir kekemelik merkezine gittim. Bana bi bilgisayar programında yazılar okuttular. Ve bana dedikleri "söyleyeceğin kelimenin ilk hecesini uzatarak çıkar". Ben bunu defalarca denedim olmadı. Zaten sesi çıkarabilsem normal bir şekilde söylerim uzatma ben kekemelerde ugulanabilir. Bu tartışmamız oldu eğtmenle. Zira bu işin psikolojik kısmıyla ilgili hiçbir şey yoktu. Bilen bilir bu problemin önemli bir bölümünü psikoloji oluşturur. Zaten 15 gün devam ettim olmayınca bıraktım.

Atakan bey'den aldığım "kekemelik telkini" de işe yaramadı. Yani en ufak bir faydasını görmedim.

Ve benim şimdi karar verdim bu problemi kendi çabalarımla aşacağım.
Bu konuda "tutukluluk" ile ilgili benimle paylaşacağınız her türlü bilgi, tecrübe ve tavsiyeye açığım.
art56art56

delioglan 05-01-2014 08:59 PM

Cevap: Konuşmada "Tutukluluk" Problemi?

Bu sitede sana sunulabilecek reçete şöyle.
İlk iki - üç hafta bunları dinleyerek başla
.

Ego(Güven)Güçlendirici

Suçluluk Duyguları

Sonra da "Suçluluk" telkinini çıkartıp yola aşağıdaki telkinlerle devam et..

Topluluk Karşısında Konuşma

Başkalarının Düşünceleri Önemsememe

Bir de bu konularda en etkili olabilecek değişim - dönüşüm aracı bence "EFT" tekniğidir. Sitede derya deniz konusu var. Bence kesinlikle bunu öğren ve telkinlerle birlikte uygula. Başka uzmanlara görünmeyi de ihmal etme. Sevgilerle..

Ketûm 08-01-2014 05:58 PM

Bi deneyeyim.. Bi faydası olursa burda burdan yazarım. Teşekkürler. Bu arada ismime özel aldığım telkini hangi ara dinlemeliyim?

delioglan 10-01-2014 10:06 PM

Merhaba
Sorununun kekemelik olmadığını söylemişsin, üstüne bir de kekemelik ile ilgili çalışmaların olumlu sonuç vermediyse "kekemelik telkinini" şimdilik bir kenara bırak. Sonuçta senin elinde ilerde tekrar dinleyebilirsin. Yukarıda yazdığım şekilde çok da kurallaştırmadan telkinleri dinlemeye başla. Başarılar.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:57 PM.