Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Diksiyon (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/)
-   -   Diksiyon dersleri ( kelime yutmaya son!!! :D) (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/617189-diksiyon-dersleri-kelime-yutmaya-son-d.html)

cadi_bm 07-01-2011 10:05 AM

Diksiyon dersleri ( kelime yutmaya son!!! :D)

Ders 1
ilk olarak bu alttaki yazıları vurgulu bir şekilde okumaya çalış. Daha sonra dilinin altına yatay olarak bir kalem yerleştir ve öyle oku. Sonra ise hızlıca hiç kesmeden kesinlikle hiç bir vurgu yapmadan robot gibi bu yazıları oku. Bu çalışmaları sürekli tekrarla…
Bir de şöyle bir çalışma var gerçekten faydalıdır. Dilini sık sık ısır hatta yemek yer gibi sürekli çiğne. Böylece dilinin kabası gitmiş olacak ve dilin daha kıvrak olacak.
DİKSİYON ÇALIŞMALARI başlıyor…

1.Bir berber bir berbere bre berber beri gel diye bar bar bağırmış.

Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler?

Gül dibi bülbül dili gibi, gül dibi bülbül dili.

2.Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse pireli peynirler de pır pır pervaz ederler.

3.Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın, kapı gıcırdatıcılardan mısın? Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım, ne kapı gıcırdatıcılardanım.

4.Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar, nesi için çatalca da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Kârı için çatalca da topal çoban çatal yapıp çatal satar. Üç tunç tas kayısı hoşafı.

5.Dört deryanın deresini dört dergâhın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört dergahtan dört dev çıkar. Paşa tası ile beş has tas kayısı hoşafı. Zaman saman satar, saman zaman satar.

6.Al bu takatukaları takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamam derse takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan al da gel.

7.Nankör nalbant nalları nallamalı mı, nallamamalı mı?
Az kaz, uz kaz, boyunca kaz.

8.İşlek işlemeci, işlemeli işleri işlikte işleyerek işletmeciye işyerinde izletti.

9.Ilgarcı ılgar, ılgıngillerin ılgancırı ılgalayarak, ılgıt ılgıt ılgılardı.

10.Pısırık pırlak pırnallıklarda pırnallanırken pılı pırtısını pısırık pıtraklara pıtır pıtır pırtlattı.

11.Üçüncü üçkâğıtçı, üçetek üçleşerek üçteker arabayla süzüm süzüm süzülen süzgeçleri süzdü.

12.Kırk kırık küp, kırkının da kulpu kırık kara küp. A be kuru dayı ne kuru sarı darı bu darı, a be kuru dayı.

Şu odayı badanalamalı mı, yoksa badanalamamalı mı?

13.Sen seni bil, sen seni, bil sen seni, bil sen seni, sen seni bilmezsen patlatırlar enseni.

14.Şu karşıda bir dal, dal sarkar kartal kalkar, kartal kalkar dal sarkar,dal kalkar kantar tartar.

15.Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortadaki su şişesi. Şiş şişeyi şişlemiş, şişe kesişe kiş demiş. Elalem aladana aldı aladanalandı da biz bir aladana alıp da aladanalanamadık.

16.Bu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak? Bu yoğurdu mayalamalı da mı saklamalı, mayalamamalı da mı saklamalı?

17.Sizin damda var, beş boz başlı beş boz ördek,
Değirmene girdi köpek,
Bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek,
Değirmenci çaldı kötek.
Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek
Hem kepek yedi köpek,
Bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe,
Hem kötek yedi köpek.
Siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz, demiş.

18.Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne; kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.

19.Getirince el getirir, yel getirir, sel getirir; götürünce el götürür, yel götürür, sel götürür.

20.Bu mum, umumumuzun mumu.

Ders 2

bir de şöyle bir çalışma var...

bab beb bıb bib bob böb bub büb
cac cec cıc cıc coc cöc cuc cüc

bu çalışmayı tüm harfler ile yaz. Ve elbette oku.

Dikkat edilecek nokta şudur: örnek veriyorum; BAB derken bab kelimesinde ki son harf hafifçe ''p'' harfine kayacaktır. KESİNLİKLE BÖYLE OLMAMASI GEREKİYOR.

Tüm harfleri kendi ses değerlerinde telaffuz etmeye çabalayacaksın.

Bir örnek daha vereyim. GAG GEG .... Bu kelimelerde ise son harf ''k'' harfine kayacaktır. bu sebeple hele hızlıca okuyunca bu kaçınılmaz olabiliyor. Dikkat edecek 'g' harfini doğru telaffuz etmeye çabalayacaksın.

Ders 3

Kelimeleri harfleri doğru telaffuz edeceksin. Dilinin altına kalem alarak konuşmalara ise çok özen göster. Kalemi dilinin altından çıkardığın vakit çalışmanın eserini anlayacaksın! Dilini ısırmaya ve çiğnemeye devam.

ARTIKULE ÇALIŞMASI ;

ART – ERT –IRT –İRT- ORT- ÖRT- URT – ÜRT
ARK – ERK – IRK – İRK – ORK – ÖRK – URK – ÜRK
ARF – ERF – IRF – İRF – ORF – ÖRF – URF – ÜRF
ARS – ERS – IRS – İRS – ORS – ÖRS – URS – ÜRS
PA – FA – RA – LA – KA DA – CA – ÇA – VA – YA
DRA – DRE – DRI – DRİ – DRO – DRÖ – DRU – DRÜ
HA – HE – HI – Hİ – HEY – HOY - HÖY

DİKSİYON ÇALIŞMASI İÇİN TEKERLEMELER.
BABAESKİLİ BABACAN BAHRİ BEBERUHİ BEDRİ İLE , BIYIKSIZ BIÇKICI BINGILDAK BİGALI BİKEZ BİHER’İN BİGADİÇTEKİ BONBON BONBARŞESİNE VARMIŞLAR , ORADAKİLERİN YÜZLERİNE BÖN BÖN BAKARAK , BÜYÜLÜ BÜYÜK BUHURDANLIĞI , BUĞULU BUĞULU BOŞALTIP BOMBOŞ BIRAKMIŞLAR , SONRA DA BODRUMDA GÖZDEN KAYBOLMUŞLAR.
BİLMEYENLER, BİLMEDİKLERİNİ, BİLSELERDİ, BİLİRLERDİ.
OCAK KIVILCIMLANDIRICILARINDANMISINIZ, KAPI GICIRDATICILARINDANMISINIZ NE OCAK KIVILCIMLANDIRICILARINDANIZ NE KAPI GICIRDATICILARINDANIZ.
CEMİL CEMİLE CEMAL CUMALARI CİLACI CÜCE CANİB’İN CİCİLİ BİCİLİ, CUMBALALI CİLTEVİNDE CÜMBÜR CEMAAT CACIKLI CİVCİVLE CÜCÜKLÜ CACIK YERLER, SONRA DA CEBECİLİ CİNGÖZ COĞRAFYACI CELAL’İN CİNCİ ANNESİNİN CIRCIR BÖCEĞİNİ DİNLERLER.
ÇATALCA DA TOPAL ÇOBAN ÇATAL YAPAR ÇATAL SATAR, NESİ İÇİN ÇATALCA DA TOPAL ÇOBAN ÇATAL YAPAR ÇATAL SATAR, KÂRI İÇİN ÇATALCA DA TOPAL ÇOBAN ÇATAL YAPAR ÇATAL SATAR.
DADAYLI DAYIMIN DODURGALI DÜDÜK DEDESİ DİLİNE DOLADIĞI DEBDEBELİ DEDİM DEDİSİYLE DIRDIRINI DİLİNDEN DÜŞÜRÜP DE, BİR KEZ OLSUN DOYA DOYA DÜDEN DİYEMEDEN DALLARA DOLDURDUĞU DOYUIMLUK YEMİŞLERDEN DOYASIYA YİYEMEDEN DÂRI DÜNYADAN GÖÇÜP GİTTİ.
GECE PENCEREDEKİ BENEKLİ TEKİR KEDİ KENDİ TENCERESİNDEKİ ETİ YEDİ.
EDREMİTLİ ELÂ GÖZLÜ ESMER EYLÜL’DE EL ALTINDAN ELMACI EFE’NİN EŞİ EŞREFLE EMANETÇİNİN EŞEĞİNE BİNDİLER.
FERMANLI FABRİKATÖR FARMASON FUAT FİLDEN, FİİLDEN, FISILTIDAN, FOSİLDEN FÜLÜTTEN, FİLİTTEN, FLÖRTTEN, FÖTRDEN FELLİK FELLİK KAÇAR.
FERACELİ FETHİYE FENERYOLUNDA FENERLİ FERHATI GÖRÜNCE FERYAT FİGAN FENALAŞTI.
GÜNEYLİ GAMMAZ GALİP GÂVUR DAĞINDA GÜPE GÜNDÜZ GALEYANA GELMİŞ DE GÜLGİLLİOĞLU GAZİANTEPLİ GAZUP GAZİNOCU GAFFURU GİTARCIYLA BİRLİKTE GÜMÜŞLHANEYE GÖNDERMİŞ.
GEÇEN GECE GEMEREK’TEN GEDİZ’E GELEN GEBZELİ GEZGİNCİ GİZEMCİLERDEN, GENERAL GENZEL, GİTARİST GENÇLERE GERÇEK DIŞILIKLA GERÇEKLİK DIŞI İLİŞKİLER ARASINDA NE GİBİ BİR GERÇEKLİK OLDUĞUNU SORDU.
DOĞAN DOĞANDAN TATLI, DOĞACAK OLAN ONDAN DA TATLI, ONDAN DOĞACAK OLAN HEPSİNDEN DAHA TATLI.
DAĞ DAĞI SAĞLAR, BAĞ BAĞI BAĞLAR, YAĞ YAĞI YAĞLAR, SOĞAN SOĞANA AĞLAR.
HABEŞLİ HABİBE HEMŞİRE HIRKALI HİZMETÇİ HOPPA HÖDÜK HURİYEYE HABEŞTEN GELEN HURMALARI HÜRMETLE SUNDU.
HOROSANLI HOPPA HOCA HOKKABAZ HOYRAT HOZATLI HASANIN HOTOZUNA HOŞAFI HOYRATLIKLA DÖKTÜ.
IĞDIR’IN IĞIL IĞIL AKAN ILIMAN IRMAKLARININ KIYILARINDA TIKLIM TIKLIM ILGIN KAPLIDIR.
TEMİZ, TİTİZ, DADIM, TADINI, TATTIĞI, TERE DEMETİNİ, DİDE, DİDE DAĞITTIDA HIRSINDAN DUT DALINA TAKILI DURAN DÜDÜĞÜ ÖTTÜRDÜ.
BU GÜZEL DAĞDA BESLENMEYİ NASIL BIRAKTINIZDA
BU KIRAÇTA TIKINMAYA İNDİNİZ.
YAN YANA, YANA, YANA, KAN KANA, KANA, KANA BANA TAN AĞARDI, CAN DAĞALDI, YOL GÖRÜNDÜ SANA.
TAA ORADA BİR AĞAÇ VAR SAPSARI MEYVELER GÖVERİR , ÖTEDE YEŞİL DEFNELER BÜYÜR , YEŞERİR.
GÖRDÜĞÜNÜ GÖZÜN İLE
SÖYLEMESEN SÖZÜN İLE
ANDAN SONRA BİZİM İLE
OL SENDE MİHMAN DEDİLER.
DADAŞI CADDEDE DURDURDUMDA, DEDİMKİ, ŞU DÜNYADA DELİŞMEN DELİLERLE DERTLİ DEDELER İÇİN DİDİNDİN DURDUN.
BE BİRADER, BURAYA BAK, BAŞI BERELİ, BURMA BIYIKLI, BASTIBACAK, BAYAN BERBERİ İLE BİZİM BEDRİ BEY BURSA PAZARINA İNDİLER.
KARA, KARA KARTALLAR KARLI İYİ TARLALAR ARARLAR.

(Alıntı)
NOT: Gerçekten bi süre sonra çok faydası olduğunu göreceksin

Kaynaklar
Diksiyon / Güzel ve Etkili Konuşmak İçin ELİT YAYINLARI Mehmet Yalçın Yılmaz
Konuşma Sanatı, Diksiyon KARİYER YAYINCILIK Yavuz Özdem
Ses Bilimi ve Diksiyon ENGİN YAYINEVİ Mehmet Hengirmen/ Eser Güler
Türkçe Diksiyon İNKILAP KİTABEVİ Raif Özben

yelda_k 07-01-2011 10:15 AM

Cevap: Diksiyon dersleri ( kelime yutmaya son!!! :D)

nasıl bir imgelemedir bu ey allahım :)
gunlugume yazarken düşündüm ki bugun biraz diksiyonl ailgili yazılar okuyayaım dedimm .acaba forumda varmıdır die duşunurken gunlugume yazmam bitti gönderdim .birde baktımkii ben gunlugumu yazarkenn forum cadımızz konuyu paylaşıormuşş

daha konuyuu okumadım ama şimdiden tesekkürlerr ...

nescafemi alıp keyifle okuyAcagımdaa.

cadi_bm 07-01-2011 10:22 AM

Alıntı:

yelda_k Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 785769)
nasıl bir imgelemedir bu ey allahım :)
gunlugume yazarken düşündüm ki bugun biraz diksiyonl ailgili yazılar okuyayaım dedimm .acaba forumda varmıdır die duşunurken gunlugume yazmam bitti gönderdim .birde baktımkii ben gunlugumu yazarkenn forum cadımızz konuyu paylaşıormuşş

daha konuyuu okumadım ama şimdiden tesekkürlerr ...

nescafemi alıp keyifle okuyAcagımdaa.

Çok güzell yaaa music45music45 Benim de takıldığım bir konudur araştırıyordum bulunca burda da paylaşayım dedimm girlhaha Ayyy canım neskafe istedi benim dee blissyHadi iyi okumalar ve uygulamalar afiyet olsun music45

Alexandra 07-01-2011 04:08 PM

Cadıcım benim,

Çok güzelmiş bu, sırf eğlencesine ourup çalışacağım inan bana. Derli toplu da koymuş canım benimmm:))

İyi iyi, site sakinleri olarak faydalanırız artık. Çok sevindim gerçekteennn:)))

Hihohayttttt!!!!

http://www.zekaoyunlarioyna.com/oyun...an-kurbaga.jpg

emre0298 03-02-2011 08:45 PM

çok güzell olmuş! teşekkürler...

WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:33 PM.