Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Diksiyon (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/)
-   -   Konuşma bozukluğu için gittiğim Pedagod ve Tavsiyeleri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/diksiyon/463995-konusma-bozuklugu-icin-gittigim-pedagod-ve-tavsiyeleri.html)

as1 01-03-2010 12:12 PM

Konuşma bozukluğu için gittiğim Pedagod ve Tavsiyeleri

Herkese merhaba foruma yeni üye oldum.
Hızlı konuşma ile benimde başım belada,
Problemin çözümü için gitmiş olduğum Pedagog bazı tavsiyelerde bulundu bunları paylaşmak isterim.

Benim durumum
Topluluk önünde heyecanlanma buna bağlı olarak olarak bazı kelimeleri yutma siirokul
Telefondan başka biriyle görüşürken yanımdaki birine karşıdaki kişinin söylediklerini aktarmatel45x
Ani soru ile karşılaşıldığında panikleme
Yüksek mevkideki biri ile konuşurken heyecanlanma,
Hatta dolmuşta gideceğim yeri söylemede zorlanma şekildeooo67

xeon 01-03-2010 12:20 PM

Cevap: Konuşma bozukluğu için gittiğim Pedagod ve Tavsiyeleri

Sorununu yazmışsın tavsiyeleri yazmamışsın..

as1 01-03-2010 12:40 PM

Basit yöntemler olarak;

*Sıvı içecekleri pipet ile içmem gerektiğini söyledi (dudak egzesizi olarak)
*İlk cümleye giriş esnasında heyecanlanacağımı hissettiğim anda sağ veya sol elin baş parmağını avuç içime hapsetmemi ve biraz baskı uygulamayarak cümleye başlamamı (pek farkedilecek bir durum olmaması açısından)
*Aynanın karşısında kendi kendime konuşmamı (bu şekilde bazı harfleri söylerken oluşan olumsuz görüntüyü farketip en aza indimek açısından)

Aklıma geldikçe yazmaya devam edeceğim actionsmile

xeon 01-03-2010 12:55 PM

Teşekkürler devamını bekliyoruz..

as1 01-03-2010 05:11 PM

*Sesli ve adımla(bildiğimiz adım) kitap okumak, mesela geliyorum diyeceğiz;
-ge sağ ayakla bir adım atıyoruz -li sol ayakla bir adım atıyoruz.
*Sesli kitap okuma esnasında sesimizi kaydedip dinleme, buna göre çıkarmakta zorluk çektiğimiz harfler üzerine yoğunlaşma.
*Çenenin her zaman gevşek olması (genellikle zorlanma esnasında çene kapanır)
*Tüm alfabe ve rakamları bir kağıda yazıyoruz (1a-1b-2c şekilde)
Enlemesine uzun bir masanın kenar kısmına parmağımızı dokunduruyoruz ve diğer tarafa doğru parmağımızı sürüklerken biiiiirrrr geri getiriken aaaaaaa
şeklinde tüm alfabeyi bitiriyoruz98569

shabby 03-03-2010 02:19 PM

ne kadar ilginç egzersizler ama bütün ilginç egzersizleri daha yararlı buluyorum.

imported_Angel 03-03-2010 02:38 PM

benim de eskiden konuşma bozukluklarım vardı...mesela kekemelik veya bir cümlenin içindeki kelimeleri ters sırayla söylemek gibi...veya aynı anda 2 şey birden düşünüyorsam birini seçip söylerdim ancak söylediğim şey o anla ilgili olmazdı...

mesela bunu yaşadığım bir örnekle açıklayım...lisedeydim...okuldan çıkmış ve arkadaşlarımla beraber evlerimize gidiyorduk...hava çok soğuktu buz gibi donduruyordu üşüyordum...ve yürürken yolda görmediğim bir çalı ayağıma takılmış ve tökezlemiştim...ve ben o an birşeyler söyledim...ancak bu söylediğim şey çalıyla veya tökezlememle ilgili değil havanın soğuk olmasıyla ilgiliydi....oysa bunu söylemek için neden ayağıma çalının takılmasını bekledim...veya neden ayağım çalıya takılınca "ayağıma çalı takıldı kahretsin" demedim de "ayh hava çok soğuk" dedim....beni tökezleten soğuk hava değildi ki khkh56...e tabi arkadaşlarım da bu alakasız sözüm yüzünden benimle dalga geçmişlerdi hala unutamam....ağla2

neyse konuşma sorunlarımı nasıl çözdüğümü de söyleyim..birşey söylemeden önce daha doğrusu söylerken..söylemeyi planladığım cümleyi gözümün önünden yazılı şekilde geçip gittiğini imgeliyorum...hani tıpkı şarkılarda yapılan "karaoke" olayı gibi yani....ben de gözümün önünden geçen cümlelere karaoke yapıyorum...önce cümle zihnimde beliriyor..sonra onu gözümde cümle olarak imgeliyor ve karaoke yaparak konuşuyorum...tıpkı bir kitaptaki metni sesli okumak gibi...

cadi_bm 03-03-2010 03:36 PM

Çok güzel tavsiyeler ya süpersiniz.Derhal uygulayacağım ;)) Ellerinize sağlık arkadaşlar ;))

spawnix 03-03-2010 08:29 PM

yakında bende tavsiyelerimi yazacağım çünkü oldukça uzun:)

Aeroplane 23-07-2010 01:13 AM

Alıntı:

cadi_bm Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 587548)
Çok güzel tavsiyeler ya süpersiniz.Derhal uygulayacağım ;)) Ellerinize sağlık arkadaşlar ;))

Tavsiyelerinizi yazmayı unutmuşsunuz...y789

WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:51 AM.