Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Çocuk Psikolojisi (http://www.hayatimdegisti.com/forum/cocuk-psikolojisi/)
-   -   Çocuklarda Tik Tedavisi? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/cocuk-psikolojisi/618202-cocuklarda-tik-tedavisi.html)

ipekibrisim 01-04-2011 11:05 PM

Çocuklarda Tik Tedavisi?

arkadaşlar yardımınızı istiyorum arkadaşımın 6 yaşında bir çocuğu var ve çok yoğun tikleri ve takıntıları var. psikologlar dayıyorlar ilacı. bense ilaçsız bir yöntem olabileceğiini düşünüyorum. bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.
ben arkadaşıma ego ve suçluluk telkinlerini önerdim, geceleri dinlettir çocuğa dedim. ama çocuğa ağır gelir mi, bir zararı var mı bilmiyorum. yanlış mı yaptım acaba?
telkinlerin çocuklar üzerindeki etkisi üzerine daha önce de soru yöneltmiştim ama yanıt alamamıştım. lütfen bu konuda acil aydınlanmak istiyorum.
ilginiz için şimdiden teşekürler.

bluegirlx 02-04-2011 02:10 AM

Cevap: Çocuklarda Tik Tedavisi?

merhaba çocuklara suçluluk dinletilmiyor.ego kendine güven topluluk karşısında konuşma mutluk dinletilmesinde dinletilmesinde sakınca yok.. hatta hamillere bile suçluluk dinlemesinler diye önerielrde bulunuyor diye biliyorum..sevgiler..

ipekibrisim 02-04-2011 12:45 PM

çok teşekkür ederim bluegirlx, atakan beye mesaj göndermiştim facebooktan, şöyle cevap vermiş:
Atakan Sönmez: "merhaba, ego ve suçluluk telkinini dinleyebilir.Dinleyen çocuklarda faydali oluyor."
herkese herşeye teşekkürler ve sevgiler....

ceyar 03-08-2011 06:21 PM

telkin konusunu bilmiyorum ama benim de tiklerim var. bikaç şey söylemek isterim

1)yıllar önce televizyonda dinlemiştim, anne ve babadan biri mükemmeliyetçi diğeri aceleci olunca tik olasılığı yüksek oluyormuş. aynı benim anne babam. anne baba öyle olunca çocuk kaygılı oluyor. bir an önce ve mükemmel yapmak istiyor her şeyi. ama bu da mümkün olmuyor ve çocuk strese giriyor. ben hala öyleyim :) bir işi yapmam gerekirse darlanabiliyorum.

2)babam okulda biraz uzun etek giymemi isterdi, arkadaşlar eteğimle dalga geçerdi, ya da arkadaşlarım okula yemek getirmezken ben getirirdim. Bu tarz şeyler ufak görünse de, kendine güven açısından küçük çocukları yaralayabiliyor.

3)abim tiklerimle dalga geçerdi. anne babam niye yapıyorsun, yapma derdi sanki elimdeymiş gibi. Uzmanlar kesinlikle tiklerin dile getirilmemesi gerektiğini söylerler, yoksa çocuk iyice kötü hissedip daha kötü olabiliyormuş. ya da ilgi çekmek isteyen çocuklar anne babam ben bunu yapınca benle ilgileniyor diyerek tike devam etmek istiyormuş

Bence ilacı falan boşverin. ilaç verip başından savmayacak bir psikoloğa götürüp ana nedeni öğrenin.

bu arada erişkinler için tik telkini varsa beni yönlendirir misiniz?

merhaba55 03-08-2011 08:01 PM

ben 44 yasinda bir adamim cocukken benim de tiklerim vardi cok sukur bitti ama bazen stresli zamanlarimda azda olsa tekrar ediyor tiklerin en buyuk sabebi obsesif kombulsif bozukluk diye tanimlaniyor psikolojide ya dogusdan fakat cogu zaman cocuklukda sizin bahsettiginiz gibi mukemmeliyetci yada ilgisiz anne babanin mirasi oluyor.isterseniz daha genis bilgi verebilirim

ceyar 08-08-2011 02:52 AM

Alıntı:

merhaba55 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 803960)
ben 44 yasinda bir adamim cocukken benim de tiklerim vardi cok sukur bitti ama bazen stresli zamanlarimda azda olsa tekrar ediyor tiklerin en buyuk sabebi obsesif kombulsif bozukluk diye tanimlaniyor psikolojide ya dogusdan fakat cogu zaman cocuklukda sizin bahsettiginiz gibi mukemmeliyetci yada ilgisiz anne babanin mirasi oluyor.isterseniz daha genis bilgi verebilirim

Merhaba,

Tikleriniz kendiliğinden mi geçti, yardım mı aldınız acaba? Çoğu çocukta kendiliğinden geçiyormuş ama kiminde kalıcı oluyormuş. Bende kalıcı oldu maalesef (İlginçtir insanlar arasındayken kendime engel olabiliyorum çoğu zaman. Ama unutursam farkında olmadan yapıyorum). Sizinkiler çocukken mi geçti sonradan mı?

Özetle bu tedavi süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Çok teşekkür ederim.

merhaba55 08-08-2011 09:00 AM

tikler obsesif kombulsif bozuklugu rahatsizligiyla beraber degilse cogunlukla kendinden gecer fakat cogunlukla okb ile beraber cereyan etmektedir,bu durumda kullanilan ilac prosac fakat kesinlikle bir psikiatriste yada psikologa danismadan kullanmayiniz.eger okb yunuz yoksa dinleyeceginiz telkinlerle dahi buyuk ihtimalle gecer eger okb unuz varsa daha kaliteli bir hayat icin bir psikiatriste gitmenizde cok buyuk fayda var.bir iki seans ve bir iki ilac dan birini doktorunuz sizin icin secer (muhtemelen prosac olacak)kisa zamanda hicbirseyiniz kalmaz unutmayin sizi rahatsiz eden hicbirsey onemsiz degildir siz ve nasil yasadiginiz cok onemli sadece sizin icin degil gercek dostlariniz ve allahu teala icinde cooookkk onemli,sorunsuz mutlu yasam sizinle olsun

merhaba55 08-08-2011 09:03 AM

bir oneri daha atakan bey kardesimden bu konuda kisiye ozel telkin eminim cok faydali olacak.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:48 PM.