Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Bağımlılıklar (http://www.hayatimdegisti.com/forum/bagimliliklar/)
-   -   tatlı bağımlılığı (http://www.hayatimdegisti.com/forum/bagimliliklar/622756-tatli-bagimliligi.html)

fg2013 26-03-2013 10:47 AM

tatlı bağımlılığı

kurtulamadığım ciddi tatlı bağımlılığım var.. ne yapabilirim.. yardımcı olursanız çok sevinirim..

sweeet 26-03-2013 11:55 AM

Cevap: tatlı bağımlılığı

Bıktırma yöntemini denedin mi? Veya eft de deneyebilirsin. NLP de böyle bağımlılıklardan kurtulmak için çalışmalar var. Veya en azından daha sağlıklı tatlılar kullanmaya başlayabilirsin meyve veya kuru meyveler gibi.

fg2013 27-03-2013 10:32 AM

canım teşekkür ederim öncelikle.. bıktırma yöntemi nedir bilmiyorum.. eft kendi çapımda denedim.. bir yerden sonra bağımlılık oluştu.. tatlı, şeker vs neyse tüketmeyince dayanamıyorum.

gökçe y. 27-03-2013 11:56 AM

hamilelikle birlikte bende de çıktı bu bağımlılık, hala da kurtulamadım. Bu arada "bıktırma yöntemi" nedir? ilk kez duyuyorum. çatlayana kadar tatlı yemek, sonra da bıkmak mı y789?

fg2013 27-03-2013 01:47 PM

arkadaşım bende de doğumdan birkaç ay sonra bu hale geldi.. tatlıyı azaltmaya yada kesmeye çalışana kadar bu kadar bağımlı olduğumun farkında değildim..
eğer bıktırma yöntemi bıkana kadar yemekse.. onu da yaptım:) zaten tatlı yeme miktarını arttırdıkça her geçen gün daha da çok yeme isteği oluşuyor..

fg2013 27-03-2013 01:51 PM

şeker krizi (reha muhtar'ın gazete vatandaki yazısı)

TV EM’in yeni yayın dönemi nedeniyle düzenlediği gecede, tanıdık tanımadık herkes aynı soruyu sorunca, dehşet verici gerçeğin farkına vardım...

-”Yaşam biçiminiz bütünüyle değişti...” diyordu herkes, “İçki yok, sigara yok, kilolar yok, diyet yapılıyor... Hiç mi hayatınızdan eksilen onca şey arasında herhangi bir şeyin eksikliğini hissedip krize girmediniz?..”

Sanırsınız ki, “nikotin krizi” mukadderattır değil mi?..

Günde iki paket sigara içen birisi, sigarayı bıraktığında “nikotin krizine girer...”

Hayır girmiyorsunuz...

Birinci hafta sonu ile, onbeşinci günde hafif yollu yokluyor sigara isteği...

Bir kriz denmez...

Akşam iki kadeh parlatma isteği ise, doğrusu hiç kuvvetli bir istek olarak bile gelmedi bana...

Değil ki kriz...

Nispeten kontrollü yeme, yediklerine içtiklerine dikkat etme de öyle büyük bir sorun çıkarmadı...

Her şey rahat ve sakin cereyan etti...

Fakat bir şey var ki onun yokluğunun yarattığı kriz beni gerçekten korkuttu...

Kırk yıl düşünsem, kendimin “şeker”e bu derece bağımlı hale getirildiğini bilemezdim...

Meğer gıda endüstrisi bizi her şeyiyle “şeker”e delicesine bağımlı hale getirmiş...

Bu dehşet verici gerçeği, aylar geçip bir türlü bitmek bilmeyen “şeker krizlerinden” sonra anladım...

Haftada iki üç gece, bir iki en fazla da üç kadeh kırmızı şarap içiyordum...

Hemen hemen hiç tatlı yemezdim...

Tatlı krizine girenlere de hayret ederdim; “Allah Allah niye tatlı krizine girerler ki bu insanlar?..” diye...

Meğer haftada iki üç gece aldığım kırmızı şarap, vücudumun şeker ihtiyacını karşılıyormuş da haberim yokmuş...

Şarap tüm alkollü içecekler gibi, alkol biçiminde vücuda girdiğinde şeker halini aldığından, vücudun şeker ihtiyacını kendiliğinden karşılıyor...

Şarap içmeyi bütünüyle kestikten bir hafta sonra, canım fena halde tatlı istemeye başladı...

Yemek bitiyor, ancak yemek faslı bitmiyordu...

Tatlı yemeden masadan kalkamaz hale gelmiştim...

Bir süre sonra en azından fazla zararı yok diye “siyah çikolatada” karar kıldım...

Yemeklerin sonunda “bitter çikolata” yiyerek tatlı isteğini kesmeye çalışıyordum...

Bir süre sonra ekmeğin beyazını tedavülden kaldırdım, kepekli ekmeğe geçtim...

Pilav ve makarnada da mümkün olduğunca kepekli hamurdan yapılmış olanları tercih ettim...

Meğer beyaz pilav da, makarna da tıpkı alkol gibi vücutta şeker haline geliyormuş...

Onlar da kesilince ve kepekliye geçince, şeker ihtiyacı iyice arttı...

Yemek sonraları çikolatayı da kestiğimde, arka arkaya “tatlı krizleri” beni yoklamaya başladı...

Açık konuşayım...

Hayatımda hiçbir kriz tatlı krizi kadar beni etkilemedi...

Bir ara beyaz ekmeği, beyaz pirinci yemeklerin sonunda tatlı niyetine yemeye başladım...

Gerçekten onlardan bir miktar yediğimde şeker krizi sona eriyordu...

Bazen de önerildiği gibi iki kaşık bal, tatlı isteğimi kesti...

Dehşet bir gerçekle karşı karşıyaydım...

Yıllarca sigara, obezite, alkol, çay, kahve bize acayip bağımlılıklar olarak gösterildi...

Oysa bunların hepsini otuz yıl tüketen birisi olarak söylemeliyim ki, bunların hiçbir tanesi bende “şeker krizi” gibi bir krize neden olmadılar...

Şeker bağımlılığı çocuk yaştan başlatılıyor ve ilerki yaşlarda bu bağımlılık önüne geçilmez bir hal alıyordu...

Üstelik şeker, kanserli hücrelerin doğup büyümesi için vazgeçilmez şarttı...

Her şeyden vazgeçebiliyordunuz, fakat şekerden vazgeçmeniz çok ama çok zor oluyordu...

Şeker gördüğüm en büyük bağımlılık maddesiydi...

Yokluğu krize sokuyordu ve kimse ‘şeker’in yarattığı tehlikeler üzerine odaklanmıyordu...

Öyle bir “şeker bombardımanı” altındaydık ki, kendi çocuklarımın şeker isteğini bile, yok edemiyordum...

Ben onları “şekerden uzak tutsam”, bakıcıları, yakınları, okuldaki tabildotları şekerden uzak kalmıyordu...

Minicik çocuklar her geçen gün gözümün önünde “şeker”e bağımlı hale getiriliyor ve ben doğru düzgün hiçbir şey yapamıyordum...

Kendi bağımlılığımı yok etmeye çalışırken, gözümün önünde çocuklarımda oluşan yeni şeker bağımlılıklarına hiçbir şey yapamamak beni kahrediyordu...

İçki, sigara ve obeziteyle mücadele eden Sağlık Bakanlığı, şekerle mücadeleye girişmezse, “kanserin en önemli nedenini” es geçmiş olur...

Biliyorum çok zor bir mücadele bu...

“Mucizeler ancak imkansız sayılan işlerin başarılmasıyla” mümkün olurlar...

Şeker bağımlılığı “dehşet verici” bir bağımlılık...

Bu gerçek önümüzdeki on yılda daha fazla anlaşılacak...

sweeet 27-03-2013 02:44 PM

Bıktırma yöntemi bıkana kadar yemektir.

"İstenmeyen davranışın organizmaya bıktırıncaya ve sıkılıncaya kadar yaptırılmasıdır. süreç sonunda organizma, istenmeyen davranışı yapmaktan sıkıldığı için davranış söner."

Tatlı bozuk olursa mesela olumsuz tat koşullanması olur ya da kaliteli tatlılar yiyeceğinize hoşunuza gitmeyecek kötü tatlılara yönelmek belki bir çözüm olur.

Anthıny robbins in kitabında da (hangi kitap hatırlamıyorum içinizdeki devi uyandırın olabilir) Bıktırma Yöntemine benzer bir yol öneriyordu. Paternleri kesme konusunda.

annie hall 27-03-2013 04:24 PM

Bu bıktırma yöntemi iyiymiş aslında sigara bağımlılığı için de kullanılabilir, ucuz saman gibi sigara markalarıyla.

sweeet 27-03-2013 05:33 PM

Bunun işe yaradığı birini biliyorum. Çocukların kötü alışkanlıklarında da çok işe yarayan bir yöntem ama tatlı konusunda işe yarar mı bilemem.

Işıklı yol 27-03-2013 05:36 PM

Tatlı hücrede yakılıyor arkadaşlar ve vücutta atık maddeye dönüşüyor. Cildin erkenden yaşlanmasına sebep oluyor. Bu benim şekeri az yemem için yeterli sebep :)

WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:24 PM.