Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Aneroksiya Nevroza (http://www.hayatimdegisti.com/forum/aneroksiya-nevroza/)
-   -   Anoreksiya nedir? (http://www.hayatimdegisti.com/forum/aneroksiya-nevroza/699-anoreksiya-nedir.html)

Merto 22-01-2007 04:53 PM

Anoreksiya nedir?

Anoreksi yeme bozukluğu olan kişiler yemek ve zayıf olmak konusunda takıntılıdır.
Yaşları ve boyları için normal olan bir vücut ağırlığında kalmazlar.
Hatta, iskelet kadar zayıf olabilir, ama yine de şişman olduklarını düşünebilirler.
Anoreksi hastaları, kilo almayı önlemek ve kilo vermeye devam etmek için kendilerini açlığa mahkum edebilir veya aşırı derecede egzersiz yapabilirler.

Anoreksi gıda ekseninde dönse de, bu hastalık sadece besinler ile ilgili değildir. Anoreksi, duygusal sorunlarla, mükemmeliyetçilikle ve kendini kontrol etme arzusu ile başa çıkmanın bir yoludur.
Anoreksi hastaları çoğu zaman kişisel değerlerini ne kadar zayıf oldukları ile eş tutarlar.

Anoreksi, medyanın konuya ilgili ve televizyondaki özel yayınlar nedeniyle çok yaygın görülebilir, ancak gerçekte yaygınlığının tam olarak saptanması zordur. Bazı tahminlere göre Amerikalı kızlar ve kadınların sadece yüzde 1‘inde anoreksi vardır. Bazılarında ise, ergenlik çağındaki kızların yüzde 10'a kadar çıkan bölümünde anoreksi olduğu öne sürülmektedir. Bu hastalık özellikle ergenler arasında yaygın görülebilir, çünkü anoreksi çoğu zaman bu dönemde başlar ve birçok ergen çeşitli rejim denemelerine girişebilir. Anoreksi genç ve orta yaşlı erkeklerde de görülebilir, ancak sıklığı kadınlara göre çok daha azdır.

Teknik olarak anoreksiya nevroza adı verilen anoreksi kronik ve üstesinden gelinmesi zor bir hastalık olabilir.
Ancak anoreksi hastaları tedavi sayesinde kendi benliklerine dair daha sağlıklı bir kavrayış elde ederek, daha sağlıklı yemek yeme alışkanlıklarına dönebilir ve hastalığın ciddi komplikasyonlarından bazılarını geriye döndürebilirler.

şeboist 09-10-2008 01:08 AM

Ynt: Anoreksiya nedir?

benim de şuan korktuğum sitede çözüm aradığım bi durum . 160 boyla 63 kilodan 52 kiloya düştüm . oldukça iyi olduğunu söylüyolar ama bana yeterli gelmiyo kendimi 48 hatta 45 e endekslemiş durumdayım ancak öyle mutlu olabilirim bisiklet biraz fazla yemek yediğim zaman suçluluk hissi uyanıyo ve bunun nasıl psikoloji bozduğunu tahmin dahi edemezsiniz . insan mutlu olduğu ölçüde mi güzeldir yoksa diğer insanların kafasındaki ideale uygun olduğunda mı ? benim gidişim gidiş deil ağlamak istiyorum agl34

hayatimdegisti 09-10-2008 01:19 AM

Ynt: Anoreksiya nedir?

Alıntı:

şeboist Nickli Üyeden Alıntı
benim de şuan korktuğum sitede çözüm aradığım bi durum . 160 boyla 63 kilodan 52 kiloya düştüm . oldukça iyi olduğunu söylüyolar ama bana yeterli gelmiyo kendimi 48 hatta 45 e endekslemiş durumdayım ancak öyle mutlu olabilirim bisiklet biraz fazla yemek yediğim zaman suçluluk hissi uyanıyo ve bunun nasıl psikoloji bozduğunu tahmin dahi edemezsiniz . insan mutlu olduğu ölçüde mi güzeldir yoksa diğer insanların kafasındaki ideale uygun olduğunda mı ? benim gidişim gidiş deil ağlamak istiyorum agl34

Bu konu ile ilgili olarak suçluluk telkini ve ego güçlendirici telkinin olumlu etkileri olacaktır.
Bunun yanisira ileride dilerseniz kişiye özel aneroksiya telkini de yaptirabilirsiniz..

WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:20 AM.