Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri

Hayatimdegisti.com kişisel gelişim ritmotrans telkinli Cd'leri (http://www.hayatimdegisti.com/forum/index.php)
-   Ağrı ve Acı Kontrol (http://www.hayatimdegisti.com/forum/agri-ve-aci-kontrol/)
-   -   ANALJEZİKLER=AĞRIKESİCİLER (http://www.hayatimdegisti.com/forum/agri-ve-aci-kontrol/2141-analjezikleragrikesiciler.html)

PSİKO 10-09-2007 03:11 PM

ANALJEZİKLER=AĞRIKESİCİLER

Tedavi Yöntemleri - Analjezikler

Analjezikler
Analjezikler diğer bir deyişle ağrı kesiciler hangi nedenle olursa olsun, doğrudan ağrıyı önlemek amacıyla kullanılan ilaçlardır.
Analjezik sözcüğü Eski Yunanca’da ağrısızlık anlamına gelmektedir. Algesia-ağrı sözcüğünden türetilmiştir.

Kullanılan analjezikleri başlıca üç ana gruba ayırmak mümkündür.

Merkez sinir sisteminde ağrı algılanmasını değiştiren ilaçlar: Bu ilaçların prototipi morfindir. Bu grup ilaçlar daha çok iç organlardan kaynaklanan şiddetli ağrılarda, yanık ve doku tahribatı ile ortaya çıkan şiddetli ağrılarda ve kanser ağrılarında kullanılır.

Periferik mekanizmalarla ağrıyı önleyen ve daha çok kas iskelet sistemi ağrılarında kullanılan ilaçlar: Bu grup ilaçların prototipi aspirindir. Ağrı kesici özelliklerinin yanı sıra ateş düşürücü ve inflamasyon (yangı) giderici etkileri vardır.

Lokal anestezik ilaçlar: Sinir gövdesine lokal olarak uygulandıklarında bütün sinir liflerinde uyarının iletilmesini duraklatırlar. Bu grup ilaçlara örnek olarak novokain verilebilir. Diş hekimliğinde sıklıkla kullanılan ilaçlardır.

Ağrı kesiciler morfin tipi narkotiklere göre de sınıflanabilmekte ve narkotik analjezikler ve non-narkotik analjezikler olarak ayrılabilmektedir.

tulu 10-09-2007 11:40 PM

Ynt: ANALJEZİKLER=AĞRIKESİCİLER

Offff!Benim ağrı eşiğim düşük.En küçük ağrıda analjezik kullanmak zorunda kalıyorum.En çok da naproksan ihtiva edenler.Sonra da midem diye inliyorum.Kaldı ki ben, ağrısı olduğunda aspirinden başka ilaç içmeyen, çok oldumu yatıp uyuyan bir babanın kızıyım.Varsa yoksa aspirin, ha bir de gripin.Başka ilaç tanımaz!Onları da zor da kalırsa içer.Oysa ben leblebi gibi yutarım.Nasıl bir eşikse bu, bu kadar mı düşük olur kardeşiiim! dusun

PSİKO 18-09-2007 03:38 AM

bu durum ya genetik faktörlerdendir yada psikolojiktir
babanızın hemen ağrı kesici alması bunu gösterio
bence acıya biraz katlanmaya çalışmalı
bi süre sonra alışarak acıya sinir eşiğinizin seviyesini yükseltmiş olursunuz

pisimbat 18-09-2007 09:49 PM

vallaaa ben mümkün oldukça ağrı kesici kullanmamaya çalışırım öncelikle vücudumun başa çıkacağına inanırım eğer baktım bir kaç saate geçmiyor ki bu çok şiddetli baş yada diş ağrısıdır alırım bir ağrı kesici çok mecbur olmadan almıyorum yani gssmile

yas_min 26-03-2009 09:19 AM

Cevap: ANALJEZİKLER=AĞRIKESİCİLER

Bir eczaci olarak bende inanin hiç diyebilecek kadar nadir ilaç kullanirim. Kendim daha çok bitkilerle ilgilendigim icin , kimyasal ilaçlar uzak kalsin benden diyorum.

sevgimle

kinetix 02-06-2009 09:43 PM

Cevap: Ynt: ANALJEZİKLER=AĞRIKESİCİLER

Alıntı:

tulu Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 17731)
Offff!Benim ağrı eşiğim düşük.En küçük ağrıda analjezik kullanmak zorunda kalıyorum.En çok da naproksan ihtiva edenler.Sonra da midem diye inliyorum.Kaldı ki ben, ağrısı olduğunda aspirinden başka ilaç içmeyen, çok oldumu yatıp uyuyan bir babanın kızıyım.Varsa yoksa aspirin, ha bir de gripin.Başka ilaç tanımaz!Onları da zor da kalırsa içer.Oysa ben leblebi gibi yutarım.Nasıl bir eşikse bu, bu kadar mı düşük olur kardeşiiim! dusun

Adaçayı demleyip bir fincan içerseniz ağrı kesici içmiş gibi olursunuz. Doğal ağrı kesici olup aynı zamanda, ağrı kesici haplarda olmayan antioksidan özelliğini de kullanarak vücuttaki oksitleri de atar rahatlarsınız.

Eğer baş ağrısı sürekli yaşadığınız bir durum ise mutlaka bir doktora gidiniz ve sebebini bulunuz. Tabletlerle sürekli geçiştirilen ağrılar, ileride daha ciddi problemlere sebep olabilir.

Bazı durumlarda mide asit dengesinin bozulması ile başağrısı yaşayabilir ve de bunu ağrı kesici haplar ile kontrol altına alamayabilirsiniz. Bir bardak nane mide asidini düzenleyebilir.

Tabiat mucizelerle doludur. Faydalanmak lazım diye düşünüyorum.

Işıldayan Safir 01-08-2009 01:18 PM

ben çok nadir ağrı kesici kullanırım hatta nerdeyse hiç kullanmam aksine ağrı kesicilerin vücuduma daha çok zarar verdiğini düşünüyorum ayrıca mide problemim olduğu için bir ağrı kesici almak demek arkasından bide mide ilacı içmemi gerektireceği için mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışıyorum bu arada ben papatya çayı içiyorum adaçayı mı içmeliyim

kinetix 01-08-2009 02:02 PM

Alıntı:

WaMPiReLLa Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 473027)
ben çok nadir ağrı kesici kullanırım hatta nerdeyse hiç kullanmam aksine ağrı kesicilerin vücuduma daha çok zarar verdiğini düşünüyorum ayrıca mide problemim olduğu için bir ağrı kesici almak demek arkasından bide mide ilacı içmemi gerektireceği için mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışıyorum bu arada ben papatya çayı içiyorum adaçayı mı içmeliyim

Papatya çayı uyku verir. Adaçayını ben de geçen yıl keşfetmişştim. Ağrı kesici özelliği olan bir bitki. İyi yapmışsınız, çünkü ağrı kesici içmek en son çare olmalı. Baktınız olmuyor, napalım.. Uzun süre ağrı çekmekten iyidir. Mide çok önemlidir, yüklenmemek lazım; yazık. Midenin ayarı kaçtı mı bir sürü sorun çıkar, peşinden koşmak zorunda bırakır.

yelda_k 03-06-2010 08:23 PM

dişim agrıııoooo off bee yardımm

karina 16-09-2010 06:45 PM

Bende mümkün olduğunca ağrıkesici içmem. Nedeni kolay yutamamam.

WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:21 PM.