Tekil Mesaj gösterimi
Alt 29-05-2020, 12:49 PM   #4 (permalink)
yaseminist
Çevirmen

yaseminist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,578
283 Mesajinıza toplam 2,066 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
yaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the roughyaseminist is a jewel in the rough
Standart Cevap: Bir Narsistle tanışıyormusunuz?

Alıntı:
Asunaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Beni son iki gündür araştırmalar yapmaya iten ve sonuç olarak bir narsistle karşı karşıya olduğum kanısını paylaşarak tanışalım madem.

Bir aydır tanıdığım bu şahsı Narsist olarak tanımlayabiliyorum şu anda. Başta aşırı ilgi, komplimanlar ve özveriyle kendine çekme sanatıyla başarılı olmuş kendini çok beğenen ( “kendimi beğeniyorum” ) lüxü gösterişi seven, bunlarla odak nokta olmaya çalışan bir şahıs. Çok kısa bir süre içinde ( bir hafta) değişim gösteriyor ve ilgisiz, alakasız egoist, sadece kendini düşünen bir hal alıyor. Bu tavırlarından şikayet ettiğinde ise lafı döndürüp suçlamayı, aşağılamayı, alaycı olmayı yeğliyor. Konuşmak imkansıZ bu insanlarla, dinlemiyorlar, ve konuştukça sen haklıyken haksız duruma düşüyorsun. Hatta kendini sorgulamaya başlıyorsun. Gerçekten benim hatam mı diyorsun.

Sakın bu yanılgılara kapılmayın. Olan biteni, duyduklarınızı gördüklerinizi her fırsatta aklınızda tekrarlayın, neden kötü hissettiğinizi anlayabilmek için. Yoksa bir Narsist sizi çok çabuk manipule edip kendinizi suçlu hissetmenizi sağlayabilir. Buna müsade etmeyin. Siz hatalı değilsiniz. Onun size davranışları size kötü hissettiriyor. Bunun bilincine varmanız gerekir.

Benim gözlemlediğim önemli belirgin özellikleri:

Yanındaki insanla yüksek statü gösterişi sağlamak
Mesela çok kaliteli bir mekana benimle gidilebileceğini söylemesi🤔
Yada eski sevgiliden bahsederken bir ortamda tüm gözlerin ilginin onların üzerinde olduğundan bahsetmesi.

Kin tutarak karşısındakini ilgisizlik, sevgisizlik ve buz gibi soğuklukla cezalandırması.

Kendi menfaati için kısa süreli ilgi atakları

Aşağılayıp suçluluk yükledikten sonra sen bitti sanırken, tarlı dille yine kendini affettirmesi.

Sonuç olarak karşınızda bugünü yarına uymayan, ne istediğini bilmedğini düşündüğünüz, sizi geceler boyu uyutmayan, kötü hissettiren, bitmesi gerektiğini
Bildiğiniz ama kopamadığınız bir ilişki var.

Ne düşünüyorsunuz? Böyle bir narsistle tecrübeniz oldumu? Ne yaptınız? Nasıl etkilendiniz? Ve nasıl kurtuldunuz?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

🙏🏻🙏🏻
Merhabalar,

Ailemde narsistler var maalesef. En iyi çözüm yolu: Youtube'da Tülay Kök'ün narsistlerle ilgili videolarından öğrendiğim taktikler ve Narsistle Ateşkes kitabındaki araçlar oldu. Her ikisini de şiddetle tavsiye ederim
yaseminist isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla