Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-08-2014, 08:41 PM   #9 (permalink)
letca
Teğmen

Tesekkür: 309
26 Mesajinıza toplam 39 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
letca is on a distinguished road
Standart Cevap: Sosyal fobimden kurtulmak istiyorum

Alıntı:
seniha. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
letca, bence toplum içinde konuşamayımızın nedeni, çocukluktan itibaren toplum içinde konuşmayışımızdan ,bizi ççocuk yerine koymalarından, konuşunca sen ne anlarsın demelerinden v.b. şeylerden kaynaklanıyor. beyinle ilgili bir kitap okudum. diyor ki: düşündüğün zaman bu düşünce beynin içinde hareket ederek, bir nörondan diğerine geçiyor. aynı düşünceyi sık düşünürsek, nöronlar arası bağlantılar kalınlaşıyor. otoyol gibi oluyor. bu bazı durumlarda iyi. mesela araba kullanmayı öğrenirken fazla egsersiz yapmak , nöron bağlantılarını kalınlaştırır ve otomatikman araba kullanmaya başlarsın.ama toplum içinde konuşmayı öğrenmemişsen ,engellenmiişsen konuşmakla ilgili beyinde otoyollar oluşmaz. böylece konuşamazsın. ya da oluşsa bile nöronlar arası ince bağlantılar oluşur. bu durum sadece toplum içinde konuşabilmekle ilgili değil. her şeye uygulanabilir. peki, ne yapacağız. şunu yapmalıyız diyor kitap: 21 gün boyunca bir şeyi düşündükçe, yaptıkça beynide nöronlar arası bağlantılar oluşuyormuş. yani sık düşününce nöronla kalınlaşıyor. 21 gün boyunca istediğin şeyi düşüneceksin ,hayal edeceksin,olmuş gibi yaşayacaksın. örneğin toplum içinde insanlarla konuştuğunu göreceksin ,hayalinde konuşacaksın. sadece ben toplum içinde konuşuyorum cümlesini kullanmayacaksın.kalın nöron bağlantılarını inceltmek içinde bir şey yapmayacaksın. yani olayı düşünmeyeceksin. düşündükçe daha çok kalınlaştırıyorsun.
evet, ben de babamın annemin yanında fazla konuşmam eğer toplum içinde onlarla birlikteysem. hatta niye konuşmuyosun diye sorduklarında annem hemen atılır 'o küçükken çok konuşuyodu da babası sus diye diye sustu' :) babam hala herkese her şeye sus der, tvde biri konuşur sus diye bağırır, biri konuşsun öfler püfler. ben de o varken hiç konuşmuyorum.
letca isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla