Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-10-2012, 01:59 PM   #8 (permalink)
Stien I Bjerget
Teğmen

Tesekkür: 26
20 Mesajinıza toplam 40 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Stien I Bjerget is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Birilerinin bunu okumasına ihtiyacım var şuan :)

Merhaba Betü
İlk önce şunu belirtmek isterim yaşın daha küçük bu yüzden bu kadar sıkıntı yapma bu sene giremesen bile üniversiteye seneye girersin.Kaldıki okumanın yaşı yok!
Bu konuda biraz başını ağrıtmak istiyorum kendimden bahsederek.Öncelikle 2004 senesinde liseyi bitirdim.Bu arada bir sene dershaneye gittim ve hazırlandım ama olmadı(olmadı değil ben elimden gelen çabayı göstermedim açıkçası).
Sonra iş hayatına girdik.Hazırlandığım seneyi saymazsam aradan 7 sene geçmiş ,bu yedi senenin 3 senesini yurt dışında çalıştım çok harika diye düşünebilir belki bir çok insan ama aslında öyle değil.Gecen sene türkiyeye dönüş yaptım ve hemen ygs sınavına girdim hazırlanmdım ama şu an açıköğretime kayıt oldum.Hemen ardından kpss ye girdim onada kısmen hazırlandım diyeyim.Üstünden 7 sene gecmiş ve ben bir gün olsun kitap açmamışım ve ygsydi,össydi kpss defterını hıc acmadan o sırada kapatmıştım.Şimdi tekrar o sayfayı açtım ve yasım 26 hala birşeyleri değiştirmek için hayatımda uğraşıyorum.Bu arada benden 3 yaş küçük olan kardeşim üniversiteyi bitirdi 4 senelik üstelik 1 sene ingilizce hazırlık okuyacaktı onuda anadolu lisesi mezunu olduğu için ve kapalı çarşıda çalışıp dilini geliştirdiği için sınava girip başarıyla geçti.Şuan benim biriktirdiğim parayla ingilterede dilini daha da ileri seviyeye taşıyor.Bu iki örneği neden verdim dersen kardeşim bir sene sonra muhtemelen çok iyi bir yerde iyi bir işe başlar askerlikten sonra.Ben ise daha üniversitenin 1.sınıfında olurum.Anlatmaya çalıştığım şey kendimi ve cevremde benim yaşımda evlenmiş çocuğu olmuş ya da iyi bir işte çalışan arkadaşlarımı göz önünde bulundurduğumda geç kaldığım aşikar.Ama vazgeçmedim.Vazgeçtiğim şey bir ygs sınavı değil kendi hayatım olucak o zaman.Sana hayatın toz pembe yanını gösteremicem ne kadar bu sitede herşeye olumlu bakmak gereksede bazı şeyler zorlukların verdiği hırs ve azimle olur.Şuan bir işte çalışıyorum saat 06:30 kalkıyorum ve gece 22:00 işim son buluyor.Gün içinde belli bir saat bana kalıyor o da eğer bütün işlerimi hızlı bir şekilde bitirebilirsem.Bu zaman dilimi saat 12:00 ve 16:00 arası şimdi sana bu zamanda nasıl ders çalıştığımı anlatacağım.Umarım sana yardımcı olur çünkü; ben farklı bir yöntem uyguluyorum.

Şimdi mart ayında ygs sınavı var.Bu ayı saymazsak kalan 4 ay var elimizde.

Ekim Ay'ı
Ben ilk çalışmam gereken dersi Türkçe olarak belirledim.
Bayram tatilinin olmasıyla beraber Türkçeyi bitiriyorum inşallah.

Kasım Ay'ı
Tarih dersine ayırdım bu arada türkçeyi tekrar yapmayıve deneme çözmeyi ihmal etmiyorum.

Aralık Ay'ı
Coğrafya ve Felsefe'yi aralık ayında halletmeyi planladım.Bu arada bunlara ek tarih ve türkçe tekrar artı testler çözmeyi ihmal etmiyorum.

Kalan ocak ve şubat aylarında ise matematikten özel ders almayı düşünüyorum en azından temel kavramlar ve problemleri hallederim.Ocak ve şubat ayından çalışan sözel derslerden denemeler çözerek eksiklerimiz varsa onları telafi etmeye çalışıyoruz..Şubat ayı bitip mart başlayıncada elimizde bize 3 hafta kalıyor o 3 haftanın 2 haftasını öss geçmiş soruları çözüyoruz.Kalan bir haftada da psikolojik olarak kendimizi sınava hazırlıyoruz.Moral depoluyoruz ve SINAVI KAZANIYORUZ İSTEDİĞİMİZ BÖLÜM VE PUANLA:)

Çalışma kısmınıda yazmak istiyorum çok uzun oldu ya:S
Öncelikle netten konuyu dinliyoruz bunun için herkesin bildiği bir adres var dinlerken not alıyoruz.Konuyla ilgili kitaplarımızda açık.Sonra konuyu bu sefer kitap üstünden okuyoruz önemli gördüklerimizi renkli kalemle işaretliyoruz.Sonra çözümlü sorulara bakıyoruz geren nette gerekse elimizdekileri değerlendiriyoruz.Sonra soru çözmeye geçiyoruz.En az 100 soru çalışılan konuyla ilgili.Yapamadığın ya da takıldığın soruları mutlaka boş bırak.Her sorunun cevabına testin tamamını bitirdikten sonra bak yanlışların varsa incele ve tekrar çalış o hatalarını.Şuanda sözcükte anlam ,cümlede anlam,parağraf bilgisi,parağrafta yapı,parağrafta düşünceyi geliştirme yolları,cümlenin öğeleri bitti.Diğer türkçe konularıyla devam ediyorum.Tahmini olarak 1 kasımda türkçeyi bitirip yeteri kadar soru çözüp tarihe geçiyorum.

Bu kadar uzun yazdığım için kusuruma bakmaa umarım sana yardımcı olur sende kendi zamanına göre ve kendine göre çalışma belirlersin artık.Bu arada akşamlarıda açıköğretim çalışıyorum.Ve kitap okumayıda yabana atmıyoruz.
Stien I Bjerget isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla