Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-02-2012, 03:40 AM   #39 (permalink)
ezgiyamur
Üsteğmen

ezgiyamur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 248
84 Mesajinıza toplam 123 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
ezgiyamur is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: araba kullanma korkusu

Araba,Motor v.b Kullanmak Bilgi,Tecrübe ve Cesaret gerektirir!Ben de bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum...

1.TRAFİKTE KAZA,YARALANMA VE KAYIPLARIN AZALMASI İÇİN SÜRÜCÜ VE YAYALARIN SAĞLIK DURUMU

*Sürücülükte görme yeteneği;Tam ve sağlıklı olmak gerekir.Tek gözü görmeyenlere,renk körü olanlara ve gece körlüğü olanlara Sürücü Belgesi verilmez.Uzağı yada yakını görememe problemi olanlar görme yeteneklerini tama çıkarmak için gözlük yada lens takmak suretiyle sürücü belgesi almalarına izin verilir.Araç kullanımı esnasında mutlaka takılması gerekir ayrıca sürücü belgesinde kullanılan protezler bölümüne ibare konulur.Bu kurala uymayanlara para ve puan cezası uygulanır.

*Sürücülükte işitme yeterliliği;Bir kulak tam,diğer kulak yarım işitir durumda olabilir.Cihaz kullananlar sadece B sınıfı özel ve F(traktör) sınıfı sürücü belgesi alabilirler.

*Sürücülükte ruhsal ve sinirsel yapı gerginliği;Bu tür bozuklukları olanlara sürücü belgesi verilmez.
Diğer Sağlık Koşulları:

vAğır Kalp Yemezliği Olanlara
vİleri Derecede Böbrek Yetmezliği Olanlara
vBaş ve Boyun Hareketliliği %50 den,Bel yetersizliği % 75 ten az olanlara
vMerkezi ve Çevresel Sinir sistemi rahatsızlığı olanlara sürücü belgesi verilmez
2. KAZALARIN TÜRLERİ KAZALAR İÇİNDE TRAFİK KAZALARININ YERİ,İLK YARDIMIN GENEL KURALLARI
a.Motorlu Araç Trafik Kazaları

Sayı olarak ev ve iş kazalarından az olsa da, can kaybı, sakatlanma ve ekonomik
zararlar nedeniyle birinci sıradadır. Diğer kazalar gibi trafik kazaları da önlenebilir.
Özellikle taşıt sürücülerinin yeterli eğitimi almaları ile toplumun trafik kurallarına karşı
duyarlılığı, kurallara uyma hassasiyeti ve bilinçli davranmaları sorunu çözecektir.Bu tür kazalar üçe ayrılmaktadır.Bunlar:

1.Tek taşıtlı kazalar:Yalnız bir taşıtın karıştığı trafik kazalarını kapsar.

2.İki Taşıtlı Kazalar:yalnız iki taşıtın karıştığı trafik kazalarını kapsamaktadır

3.Zincirleme Kazalar:Çok kısa zaman aralığında arka arkaya ve ikiden fazla taşıtın karıştığı kazlara zincirleme kazalar denir.

b.Trafik Dışı Motorlu Araç Kazası
Kara yolu dışında meydana gelen motorlu araç kazalarına trafik dışı motorlu araç kazası denmektedir.

c.Motorlu Araç Dışı Trafik Kazası
Motorlu bir aracın karışmadığı trafik kazalarını ifade etmektedir. ÖRN;atarabası, gibi…
İlk yardımın genel kuralları

İlk Yardım:Kazanın olduğu yerde kazazedelere yardım ederek durumlarının kötüye gitmesini ve hayatlarını kurtarmaya çalışmaktır.
İlk Yardım;
kaza yerinde
kaza yerinde bulunanlar tarafından
kaza yerinde bulunan araç gereçlerle yapılır
İlk yardımın temel ilkeleri

Teşhis: Teşhis için önce hastanın veya yaralının hikayesi öğrenilir. Sonra belirtiler ve bulgular saptanır. Tedavi: Temel İlkyardım kuralları hatırlanarak yarlı yada hasta için en uygun ilk yardım, zamanında ve zarar vermeden uygulanır.
Taşıma: Teşhis ve Tedavi yapıldıktan sonra gerekli bakım ve muayenesinin yapılacağı sağlık kurumuna uygun koşullar içinde taşınır.
Tedavide ve taşımada öncelik sıralaması
-Hava yolu ve solunum güçlükleri
-Kardiyak annesi
-Şiddetli kanama
-Açık göğüs yada karın yaralanmaları
-Ağır kafa travmaları ve bilinç kaybı durumlarında
-Geniş ve komplike yaraları
-Tansiyon pnomotoraks
-Şok veya şok tehdidi
-Durumu ciddileştiren ağır sorunlar

ezgiyamur isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla