Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-08-2011, 04:23 PM   #22 (permalink)
Işıldayan Safir
Administrators
Zerynthia

Işıldayan Safir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 49,758
6,229 Mesajinıza toplam 25,545 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Işıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond reputeIşıldayan Safir has a reputation beyond repute
Standart Cevap: İnsan iliskilerinde puf noktalar

ELPARANOID süper bir paylaşım yapmışsın. Ben daha yeni gördüm. Ellerine, emeğine sağlık bizlerle paylaştığın için. Birbirimizden öğreneceğimiz o kadar güzel şey var ki bu başlığın açılması oldukça güzel olmuş.

"Kendisini onemli buldugunuzu ona hissettirmek icin aslinda her bireye ne denli az ilgi gostermenizin yeterli oldugunu gorunce sasiracaksiniz." Bu sözüne o kadar çok katılıyorum ki üzerine cümle bile kuramam. Teşekkürler...

Benim de iletişim de özellikle katılmıyorsam karşımdakine sıkça kullandığım bir hamburger tekniği vardı. Ancak zamanla farkettim ki bu pek iyi bir yöntem değil. Neden diye soracak olursanız şöyle açıklayayım. İnsanlara iyi bir şey söyleyip ardından olumsuz bir şey söylediğinizde karşınızdaki insan daha fazla sinirlenebiliyor ve tüm güveninizi yitirebiliyorsunuz. Çok iyi niyetli olabilirsiniz. Ancak olumsuz bir şey söyleyecekseniz elbette seviyeli cümleler kurarak önce bunu belirtmenizi ve karşınızdaki ile bu konu hakkında görüştükten sonra ona övgü de bulunursanız daha verimli şekilde iletişim kurabilirsiniz. Yani hamburger tekniği uygulayacaksanız 2 kere düşünün derim.

Önce övüp sonra olumsuz bir şey ardından bir daha öveyim karşımdakini de pek güzel ikna ederim derseniz eğer bu insanlarda kafa karışıklığı yaratıyor. Çok iyi niyetli ve gerçekten söylediklerinizde samimi olsanız da karşınızdaki bunu anlamayı reddedebiliyor. Hani böyle bazıları da hazırdır reddetmeye Elparanoid'in de değindiği gibi. :))

Napolyon örneği de çok güzeldi. Ona değinmen çok hoş olmuş. Bana Napolyon'un bir savaştaki hikayesini anımsattı. Tehlikeli bir bölgede topçu bataryası kuruyor ama orası boş kalıyor. Napolyon eğer direk bir emir verseydi oranın korunması için belki askerler kaçacaktı. Ancak o "Korkusuz erkeklerin bataryası" tabelası astırdı ve batarya gece gündüz korundu diye anlatılır. Dolayısıyla karşınızdakilere iletmek istediklerinizi nasıl ilettiğiniz ve onlara verdiğiniz mesaj çok önemlidir.

pakguc'ün söylediği 30 sn kuralı da özellikle mülakatlarda adayı rahatlamak için çok sık kullanılır. Hoş bir teknik. Teşekkürler...

Ben de aklıma geldikçe burada fikirlerimi paylaşmaktan mutlu olurum.

Sevgilerimle.