Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-04-2010, 09:27 PM   #108 (permalink)
selo2951986
Teğmen

Tesekkür: 274
133 Mesajinıza toplam 457 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
selo2951986 will become famous soon enoughselo2951986 will become famous soon enough
Standart Cevap: sosyal fobi ye elveda.

çok teşekkür ederim nevresim.bende hikayemi anlatmak istiyorum.şu an 24 yaşımdayım ve ben küçüklüğümden beri var bu hastalık.lise sona geldiğimde kendimle biraz uğraştıktan sonra netten buldum hastalığımın ne olduğunu.sonra kişisel gelişim kitapları falan okudum daha sonra psikiyatriste gittim ilaç flaan kullandım ama pek fayda görmedim doğrusu çünkü yine hortladı.şimdi tıp fakültesindeyim sunumlar oluyo ben geriliyorum.kızarma olmuyo çok şükür. hocama gittim oda terapi uygulayalım dedi ödevler falan vardı doğrusu üniversitede böyle zor oluyo kimseye çaktırmak istemiyo insan.çünkü her gün bütün sunumları bana yaptırmak istedi bende kaçtım bu işten.ama şimdi telkinleri dinledikçe kafamın arkasında sürekli eleştiren ses daha olumlu şeyler söylüyo.ama bi yerde bişey var kırılmayı bekleyen.ben onun özdeğer öz saygı olduğunu düşünüyorum.çünkü kendimi değerli hissetmiyorum.tamam her şey olumlu ama kökte o değer duygusu olmayınca olmuyo.sanki binayı kuruyorum ama çok önemli bir tuğla eksik gibi. sana bir şey sormak istiyorum sen kişiye özel telkin yaptırdın mı?ben sosyal fobi kendine güven ve özsaygıyı yaptırmayı düşünüyorum da.senin fikirlerini öğrenmek istedim.nevresim biz bununla yaşamak için gelmedik dünyaya.seni anlayabiliyorum nevresim.aynı şeyleri düşünüyoruz galiba.bizim sülalede bu hastalık genetik diyolar ama ben hocama sordum genetik payı yüzde bir dedi tamam bu tıp için anlamlı fakat geriye kalan yüzde tamam yetiştirilmeden kaynaklanıyo.ben ailemi suçlamıyorum ama seninde dediğin gibi ebeveyn olmadan önce iyileşmek istiyorum aksi takdir bende çocuklarımı özgüvensiz bireyler olarak yetiştiricem.kendine güvenmeyen bir sülalenin parçası olmak istemiyorum.
bu konuda ailemi suçlamıyorum artık onlara hal veriyorum sahip olduklarıyla beni en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştılar niyetleri hiçbir zaman kötü değildi.yaptıkları tek hata elimi sıcak suda soğuk suya sokturmamaları:))) yani çocoğun her şeyini yaparsan büyüğünce kendi başına bişey yapamaz oluyo.sosyal ortamlarda çocuğunu eleştirmekte büyük bir hata.buda özgüveni ve özsaygısını darma duman ediyo.neyse aileleri boş verelim.ben telkinlere ego ve suçlulukla başladım 3 hafta sonra kendine güven topluluk sosyallik arttırıcı mutluluk ve başkalarının düşünceleri telkinlerini ekledim bilmiyorum birden eklemek iyi mi oldu.sen bir iki yıldır dinliyomuşsun bunlarımı dinledin yoksa özel telkinde yaptırdın mı? ayrıca doğru bi tespit mi bilmiyorum ama yerin dibine girme konusunda sendede özdeğer olmadığını düşündüm yani özsaygı.bunun için birşey yaptın mı? kendini sosyal ortamlarda eskisine göre nasıl hissediyorsun? bende eskisinden daha az gerilim oluyo ayrıca eskiden girmekte çekindiğim ortamlara girme konusunda güzel bir cesaret oldu ama gerginlik hala var.zamanla bunuda aşarım inşaallah.telkinler kendimi yargılamamı engelliyo bu yönünü çok sevdim.yani kafam sen konuşmaları çok iyi ama bide ben diye bi konuşma var.elimizde olan kısım o.onuda biz kendimiz yapıyoruz.burdada olumlamalar devreye giriyo.kendimize iyi şeyler söylemeliyiz.bilmiyorum doğru düşünmüşüm.bide o özdeğer konusuna takıldım, acaba yaptırsam mı diyorum özsaygı telkini.telkin konusunda benden daha deneyimlisin bana yardımcı olursan sevinirim:))
selo2951986 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla