Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-05-2009, 12:35 PM   #45 (permalink)
Merto
Site Yaşam Koçu
Mert Ölçer

Merto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1,067
471 Mesajinıza toplam 3,964 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Merto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond reputeMerto has a reputation beyond repute
Question Cevap: OKUMAYIN....BU GÜNLÜK SİZİN İÇİN DEĞİL....

Sevgili Nilsoy,

Bu günlük kimin için değilmiş bakalım diye mecburen okudum bende diğer arkadaşlar gibi :) Yasak olanın cazibesi herhalde.....

Birçok arkadaşım çok güzel yorumlarda bulunmuş ve hoş bir sohbet ortamı oluşmuş burada, bende ucundan bulaşmadan edemedim....

Öncelikle hoşgeldin, eminim aradığın değişikliği burada bulacağın araçlar ve insanlar yardımıyla içten gerçekleştireceksin bu kez....
Değişimi gerçekten istediğin ve artık bunun son haddine geldiği, yazılarını okudukça değişim kelimesinin ve bu yönde arzu ve dileklerin sık tekrarından açıkça görülüyor ve artık bu dönüşümü gerçekleştirmek üzeresin belliki....

Bende izninle bu içten yazılarına yansıyan bazı kalıp ve düşünce yapılarını farkedebilmen için sana bir geri dönüş vermek istedim, ve üzerinde düşünmek istersen kullanabileceğin bazı sorular.....

Alıntı:
nilsoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
şu anda böğüre böğüre (tabir kaba ama gerçek bu) ağlıyorum..ağzımdan sözcükler dökülüyor NEDEN DİYE ..mutsuzluktan mı ...isyan mı bilmiyorum...gözyaşlarıma engel olamıyorum..zaten engelde olmak istemiyorum ya neyse.. telkinlerin etkisi diye düşünüyorum.. YILLARCA AĞLAYAMADIM BEN.. sevdiklerimi kaybettiğimde bile bir yumruk tıkadı boğazımı...yıllardır orada takıldı kaldı..dr lara bile gittim olmadı..

ama 1 mayısı değişim yılımın miladı olarak belirlemiştim..o gece yataktan fırladım ki saat 03 gibiydi (uyku problemim de var benim) kendime bir defter açtım ve ilk sayfasına BUNDAN SONRAKİ HAYATIMIN İLKGÜNÜ diye yazdım....
ilk cümlem : KENDİNİ SEV ....HAYIR DE! (Hayır diyememek çok kötü bir duygu... insanın hayatında varlık nedenini sorgulatıyor... ben hep başkalarının istediğinimi yapacağım hayatım boyunca diyor beyniniz .. sürekli kullanıldığınızı hissediyosunuz... kendi hayatınıza müdahale edemiyorsunuz sanki... )
Yıllarca ağlayamadım demişsin ya, işte bu telkinlerin etkisiyle yıllarca ağlamanı engelleyen setleri çatlattığın için bu denli bir ağlama krizi olmuş, ağlamakda diğer tüm duyguların ifade edilmesinde kullanılan yollar gibi çok doğal ve gerekli bir ihtiyaçtır, bu ihtiyacı hissettiğin her anda ağlamalısın, nasılki her içinden geldiğinde gülüyorsan bu duygularınıda tüm diğerleri gibi ifade edebilmeli insan...
Öfke ve kızgınlık da bunlara dahil......

Hayır diyememe sebebine dair kendine ait bir çok çıkarımın olduğunu düşünüyorum, en temel ve tüm insanları etkileyen bir sebepde kabul ve onaylanma ve sevgi ihtiyacıdır elbette....

Hayır dediğinde ne ya da neleri riske atıyorsun?
Bazı durumlarda Hayır demek sana neler kazandırır ?
Evet yada Hayır demeden önce nasıl bir süreç geçirmen seni iyi hissettirir?
Hayır demene engel olan ihtiyaçların neler?
Hayır demekle sen insanları ne şekillerde kullanıyor olabilirsin?
Hayır demek isterken Evet dediğinde kendinde ne yada neleri korumuş oluyorsun?

Alıntı:
saat 13 de dr randevum vardı o saatlerde günlüğüme yazmaya başladım...

....nerde...üstüne 1 kilo almışım..... bana nasıl söylese bilemiyor... bende moral sıfır + kilo 1 yine kazanan kilo oluyor
Kazanan yine kilo oluyor! Burada bir direnç ve savaşım söz konusu, ve kilo konusu ile ilgili diğer yazdıklarınızda da... Direnç söz konusu olduğunda eski bilinçaltı yazılımları daha da güçlenir ve aynı yararsız sonuçları vermeye devam eder ne yazıkki! Bunun yerine yeni bir kalıp koymayı denemek bir yol olabilir....

Yeme alışkanlığımı değiştiriyorum ve ideal kiloma dönüyorum!

İdeal kilomda olmama nedenlerim nelerdir?
İdeal kiloma ulaştığımda nasıl hissedeceğim?
Yeme alışkanlığımda neleri değiştirmek beni hızla ideal kiloma getirir?
İdeal kilomda olmamamın yan kazançları nelerdir? İlgi, şefkat, kırgınlık v.b
Kendimi olduğum gibi kabul etmemi ne/neler sağlar?
Kendimi tam olarak ifade ederek ideal kilomda olmamı sağlayacak davranış değişiklikleri neler olabilir?

Alıntı:
zaten yıllardır sıçrama yapma çalışmalarım olimpiyatlara katılmak çabası kadar mantıksız dı..

tam bir zıtlıklar durumu benim dünyam...

tüketme hemen... o yüzden yaptıklarımı oyalanarak yaptım dün.. ilginçtir huzur buldum..super. ...
Renkli olarak yazılan kelimeler içsel ruh halimizin yansıması yani satır araları, bu satır aralarını okuduğumuzda; kendimize dair ipuçları yakalamaya başlayabiliriz...
Mantık yerine duyguların yoğun olarak kullanılması dengeyi bozacaktır, denge düalistik hayatın yani dünyanın en önemli unsurlarındandır...

Ve size ait bir diğer kalıp; "zıtlıklar dünyası"

Zıtlık bana tam olarak ne ifade ediyor?
Uyum ve denge içinde bir yaşam nasıl olur?
Hayatımda zıtlık olarak gördüğüm diğer unsurlar nelerdir?
Dengeli ve uyum içinde yaptığım neler var?
Neleri değiştirirsem daha uyumlu bir hayatım olur?
Bu amaçla ilk ve sonraki değiştirmek istediklerim şunlardır; liste yapılabilir....

Alıntı:
yıllardır alıştık depresyonlu haline kafayı iyice sıyırırsın bu halini bile bize aratma '' dr danış öyle dinle.. dedi...
Hangi alışkanlıklarımı gözden geçirmeliyim?
Beni neler depresif ruh haline sokar?
Depresif duygu durumlarım ile ilgili varsayımlarım nelerdir?
Depresif olmam beni nelerden ve nasıl koruyor ?
Kendimi ve duygularımı tam olarak ifade edersem nasıl hissederim?
Tahammül gösterebildiğim neler var?
Uzun zamandır yapmak isteyipte yapmadıklarım nelerdir?
Kendim için her gün her hafta ne yada neler yapabilirim?

Alıntı:
bu arada dr gittimiyi haberler var :

ama hemen sevinmeyeyim diyorum.. benimki fakir kul hesabı önce eşşeğini kaybettiriyor sonra bulduruyor... ortada yeni birşey yok yani

....( bu arada aklıma geldi el-elin eşeğini türkü çağırarak aramış der annem.. konuyla alakası yokta aklıma gelince yazayım dedim)

önce kilo aldırıyor sonra onu verdiriyor .(eeeeeeeee ne anladım bu işten ) mehter takımı gibi ben 2 ileri 1 geri
Yaşam döngüsünü onaylıyor ve seviyorum!

Neleri kaybetmekten korkarım?
Nelere bağımlıyım?
Olumlu yaşam döngüsünü nasıl oluşturabilirim?
Neleri KABUL etmiyorum?
Herşeyin kendi gibi OLuşuna nasıl izin verebilirim?

Yaşamımda değişimler yaparken güven içinde ilerlerim!

Hangi konularda değişimler istiyorum?
Bu değişimler hayatımın diğer alanlarını nasıl olumlu etkileyecek?
Neleri farklı yapmak isterim?
Hedeflerime kolayca ulaştığım zamanlarda nasıl hissederim?
Harekete geçmemi ne/neler sağlar?

Alıntı:
... ertelediğim sırtımda yük gibi duran bir çok iş var.. onları yapmaya çalışıyorum... ama en azından yenileri ertelemiyorum..
dün 6 aydır yapılmasını beklediğim verilmiş bir söz vardı.. söz verenin yanına gidip bu davranışı karşısında tüm hissettiklerimi anlattım... daha önce olsa hiç bir şey söyleyemez sonrada günlerce kendimi yerdim.. arada dudaklarım titredi gözlerim doldu ama konuşmayı bitirdim ve en sonunada ciddi bir tehdit ekledim..
önceden hakkımı ararken duygulanırsam rezil olurum diye hiç itiraz etmezdim... dünde gururuma biraz dokundu ama yinede konuşmamaı bitirdim.. KENDİMLE GURUR DUYUYORUM..
Yeni davranış alışkanlıklarımı nerelerde uygulamak isterim?
Kendimi tam olarak ifade etmek bana nasıl hissettirdi, nasıl hissettiriyor?
Kendimde neleri severim?
Neleri iyi yaparım ve bunları ne şekilde hayatıma daha fazla sokabilirim?
Yaparken kendimi tam olarak ifade edebildiğim şeyler nelerdir?
Benim kendime bakışım, insanların bana bakışını nasıl değiştiriyor?
Beni mutlu ve huzurlu hissettiren başka neleri yapmak isterim?

Alıntı:
rejim devam ediyor ama tartıda 200 gr almış çıktım yine.... dr yağdan vermişsin tartıya bakma dedi... züğürt tesellisi mi acaba...

olumlu ,düşünmeye çalışıyorum..... ne düşünürsek onu hayatımıza çekiyoruz ya... buna da gıcık oluyorum... işin yoksa birde benim yüzümden olmuş diye düşün dur.... kardeşim ben zaten kendimi suçlaya suçlaya bu hale gelmedim mi... eeeeee...
Kendimi olduğum gibi kabul ediyor ve onaylıyorum, istediğim anda istediğim değişiklikleri "kolaylıkla" gerçekleştiriyorum!

Hayatımın sorumluluğunu almamı ne sağlar?
Züğürt kelimesi bana ne ifade ediyor? Kendimi ve hayatımla etkileşimimi bu kelimeyle tanımlamak istermiyim?
Suçluluk ile sorumluluk arasındaki farklar nelerdir?
Çalışmak kelimesinin bende yarattığı duygu zinciri nasıl hissettiriyor?
Neler için "çalışıyor, çabalıyorum" ?
Bu gün yaşadıklarım dünkü hangi duygularımla uyum içerisinde?
Hayatımın direksiyonunda kim var?

Alıntı:
bu aralarpsikopata bağladım ya kendimi...

.. ne zaman düzeltecekmiş seni bu telkinler .. düzeleceğine bir garip oldun diyor..
aslında bu düzelmiş halim ya haberi yok.... zaten bıkmıştıM eski halimden... sonucunun böyle olacağını bilse hayattta dinletmez...
ya ben evliya gibi birşeydim ( artık tevazu yok .. doğruya doğru)...hep elinden dilinden belinde EMİN olunan olmaya özen gösterdim ....
gururla söylüyorum bunun tersini söyleyecek hiçbir Allah kulu yok.. hayatım hep empati kurmakla.. aman üzülmesin aman yanlış anlamasın aman yorulmasın... kendimi ikinci sırada tutup , başkalarını düşünmekle geçmiş...bunlar iyi meziyetler olabilir ( aslında olmamız gereken bu ama nerde ???????? )...
pişman değilim ama çok yorgunum.... ben sade bir kulum artık bünyem kaldırmıyor bu yükü
Kendimi seviyor ve onaylıyorum! Ben tek ve orijinalim!

Düzelmeye ihtiyacı olan benmi yoksa davranış alışkanlıklarımmı?
Neye yada kime göre düzgün?
Kimlerin onayına gereksinim duyarım?
Empati ile sempati arasındaki farklar nelerdir?
Olmam gereken bir şey gerçekten varmı?
Beni dinç ve dinamik hissettirecek neler yapmak isterim?
Bana ait olmadığı halde taşıdığım hangi yükleri bırakmaya gönüllüyüm?
Kendimi ifade etmeden yaşadığım her an ne gibi ek kazanımlarım oldu, nelerden beslendim?
Sorumluluklarım nelerdir? Onların sorumlulukları nelerdir?
Dingin ve huzurlu olmak için atmak istediğim ilk adımlar nelerdir?

Alıntı:
bıktım bu kilolarla uğraşmaktan......... oğluma ders çalış sbs ye az kaldı demekten... anneme herşeyi kontrol etmeye çalışmayı bırak demekten... (eşime hiçbirşey söylenmiyor zaten).. okadar kusur arıyorki : '' baksan gözümün üstünde de kaşım var '' dedim bu gece
.....şu anda suçluluk dinliyorum.. onun etkisiylemi yazıyorum bunları acaba..
dr gittim yine kilo aynı ama yağdan vermişsin diyor...... alnımda salakmı yazıyor acaba..... en bol pantolonuma zor sığıyorum.. nasıl yağdan gitmek bu..... umarım sonunda dr haklı çıkarda ben bu düşüncelerimden dolayı utanırım..
Kendime ait kurallarımı uyguladığım sınırları ve sorumlulukları benim tarafımdan belirlenmiş dengeli bir yaşamım var!

Sorumluluk ve diğer insanlara karşı sınırlarım nelerdir?
İnsanlar - hayatım bazında - bahçeme girip çiçeklerime basarak ilerlediklerinde ne hissediyorum?
Nelerden sorumluyum?
Bu tip durumlarda hissettiklerim beni nereye taşıyor? Olmak istediğim yer burasımı?
Kimlerle ne gibi kesin konuşmalar yapmalıyım?
Bana yardımcı olamayacak diyetisyeni nasıl kendime çektim?
Bu bana ne öğretiyor?
Bu bile yararlı olmadı demek iç dünyamda neyi/neleri destekleyecek?
Haklı çıkma konusunda hayata bakışım yada genel tavrım nedir?

Alıntı:
tartı öyle diyor ama dr vermişsin yağın azalmış dedi... (bende inandımmmmmmm.)...

evde baktım sonuç vahim.. az gittim uz gittim dere tepe düz gittim birde baktım bir arpa boyu yol gittim.

..kilo vermemek değilde dr a verdiğim para çok dokunuyor.. para neysede geçen zamanım ve onun sayesinde yaşadığım başarısızlık duygusu nasıl telafi edilecek..

bu gün migrenim tuttu tüm gün yattım.. kimsenin beni üzmeye hakkı yok... ve beni kullanmayada.. dr la ciddi bir tartışmamız olacak gibi görünüyor..
Bu diyetisyen olayı ile hangi kehanet ya da varsayımlarımı doğruladım?
Bu olaylar bana nasıl hissettirdi? Bu duygular beni nereye taşıyor?
Olmak istediğim yer orasımı?
Ben izin vermediğim sürece kim beni nasıl üzebilir?
Az gidip uz gidip bir arpa boyu yol gittiğim kaçıncı tecrübem bu?
Şimdi nasıl bir karar vererek bu döngüyü kırabilirim?
Bu olayı kazan-kazan durumuna çevirmek için neler yapabilirim?
Bu psikodrama bana ne öğretti?

Bu konularda düşünmek ve soruları yazarak cevaplamak ve yeni sorularla yeni bakış açısı kazanmak için bu çalışmayı yapabilirsiniz.....

Yazdıklarım tamamen tespit nitelikli ve farklı açılardan bakma üzerine kurulu araçlardır.... Yargı olarak görülebilecek sorular yada tespitler "kişisel" değil "durumsal" yaklaşımlardır.... Bu açıdan değerlendirerek okumanızı dilerim...

Telkinlerin yaptığı temizlik ve duygu boşalmalarını odaklı bir değişim programıyla destekleyerek çok kısa sürede çok verimli geri dönüşler almanızı sağlayabilirsiniz...

Sevgiler MERT.

http://www.mertolcer.com/
http://www.facebook.com/yasamkocum
http://www.facebook.com/vizyongelistirme
Merto isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla