Tekil Mesaj gösterimi
Okunmamış 01-02-2008, 08:18 PM   #1 (permalink)
x123x
Teğmen
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Mesajlar: 63
Tesekkür: 0
12 Mesajinıza toplam 22 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
x123x is an unknown quantity at this point
Standart 13 Sayısının Gizemi

13 Sayısının uğursuz olduğuna ilişkin inanç dünyada o kadar yaygındır ki, yaşamı birçok yönde ciddi olarak etkilemektedir. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmez, uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur, apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12A'dır ya da 14'tür. 13 numaralı oda yoktur. Olsa bile insanlar o odada kalmak istemezler. Hatta ayın 13'ünde işe gelmeme, uçak ve tren rezervasyonlarının iptali, alışverişin düşmesi ve benzeri davranışların ABD'ye günde milyonlarca dolara mal olduğu söylenmektedir. Bu inanç bir fobi yani bir çeşit korku hastalığı olarak kabul edilmiş olup adı 'triskaidekaphobia'dır.

Genel olarak bu inancın, Hz. İsa'nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gider.

O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Vikking'lerin meşhur tanrısı Odin ile Frigga'nın oğulları olup, ay kraliçesi Nanna'nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürür.

Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa'nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

Bu inanışlara göre 13 sayısı uğursuzdur ama ayın cumaya rastlayan 13. günü hepten uğursuzdur. Ancak böyle bir günde doğmuşsanız tam tersi, yani 13 sizin uğurlu gününüzdür.

Cuma gününün uğursuz sayılmasına Havva anamızın Adem babamıza elmayı cuma günü yedirtip cennetten kovulmasına sebep olması, Hz. Nuh zamanındaki büyük selin cuma günü olması, Hz. İsa'nın cuma günü çarmıha gerilmesi gibi olaylardan biri veya hepsi neden olmuş olabilir. Müslümanlar ise Hz. Adem'in cuma günü yaratıldığına inandıklarından bu güne diğer günlerden daha çok değer verirler.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

dikkat ettiyseniz hep hıristiyanlar ve mitoloji ben buna bişey daha ekleyim ortodoksların kutsal şerhi olan istanbulun fetih tarihi 1453 1+4+5+3=13 yani hıristiyanlara göre uğursuz.

Onüç sayısının uğursuzluğu bilimsel bi rçağda olmamıza rağmen hala neden dillerden düşmez oniki veya ondört değilde illa onüç bunun hikayesin kısaca açıklayalım:

Onüç sayısı uğursuzluğun temeli sayılmıştırOnüç sayısının uğursuzluğunun temelini Hz.İsa 'nın son akşam yemeğini oniki havarisiyle birlikte yediği zaman kendisiyle birlikte sofrada toplam olarak onüç kişi vardır ve Hz.İsa'nın başına gelenler de herkes tarafından bilinmektedir.Ancak bu varsayım ilk bakışta mantıklı görünüyorsa da onüç sayısının uğursuzluk getirmesiyle ilgili inanışın İsa'dan çok daha öncelere dayanmasını açıklayamaktadır.

İskandinav mitolojisinde şöyle bir olay anlatılmaktadır:Tanrı Odin'in ölen kahramanların ruhlarının sonsuz mutluluk içinde yaşadıkları sarayında bir ziyafet verilmektedir.bu ziyarete onbir kişi davetlidir.Bir de daveti düzenleyen Tanrı Odin 'in oğlu Baldur bulunmaktadır.Tümü birden oniki kişi olmaktadır.Ancak ziyafet çok kısa bir süre sonra davetsiz bir misafir gelir.Bu Baldur'un ölümüne yol açan kötü bir ruhtur.aslında.Görüldüğü gibi her iki anlatımda da onüçüncü kişinin ihaneti söz konusudur.Ve her iki olayda da ihanet ölümle sonuçlanmaktadır.

Kimi yerlerde sofradan ilk ayrılanın başına kötü şeyler geelceği yolunda bir inanış vardır.Kimi yerlerde ise sofradan en son ayrılanın başına kötü şeyler geleceğine inanılır.İngiltere'nin Oxfordshire kentinde de bir odada oniki kişiyle birlikte bulunmak özellikle de aynı odada oniki kişi daha varken kapının yanında bulunmak büyük felaketlere yol açar. şeklinde bir inanç bulunmaktadır.Her halükarda onüç sayısının uğursuzluğun aişnanılmakta otelciler otel odalarına 13 sayısını koymamakta gemiciler ayın 13 ünde limandan ayrılmamaktadır...
ilk defa geliyorsanız , ismim Atakan Boğaziçi üniversitesi mezunuyum ve  Türkiye'de ilk subliminal telkin uzmanıyım..Şimdiye kadar 10 yılda bir milyon üzerinde kişi telkin cd lerimi indirip uykuda dinleyerek faydalandı. Denemek için hediye telkin mp3 indirebilirsiniz. telkincd.com Neler mi hediye?Koruma kalkani,suçluluk duyguları,ego güven,depresyon dünde kaldı ve diğerleri....Ayrıca telefonla 5 dakika ücretsiz çekirdek inanç ön tespiti buradan yaptirabilirsiniz. cekirdekinanc.comTelkin cd hipnoz gibi ama tam olarak değil çünkü daha da etkili...işte 10 dakikalik bir tv programı..
x123x isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür Edenler