Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20-01-2008, 05:38 PM   #14 (permalink)
Regina
Teğmen

Tesekkür: 0
9 Mesajinıza toplam 64 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
Regina is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: SECRET'İN SÖYLEMEDİKLERİ

Ben bi tartışmaya girmek istemiyorum ve gayet alttan alan bir dille yazıyorum ama 'bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak' tarzı suçlamalarda açıkçası canımı sıktı. Ben zaten kendi deneyimlerimden yola çıkarak fikirlerimi paylaştığımı çok açık şekilde belirttim, bunlar yanlıştır değil, 'yazılanlara katılmıyorum' tarzı bir cümle kurmayı tercih ettim. Bu fikrimi belirtme ihtiyacı duydum çünkü benim kişisel olarak çok işime yaramış olan ve inandığım bir yöntem eleştirildi (sanırım hipnoz ve secret konusunda çok bilgili, tüm hipnazitörleri ve secrettan fayda görmüş herkesi incelemiş biri tarafından, ne de olsa benim ağzımı açmam için bunu yapmış olmam bekleniyor!) Ben hipnoz işe yaramaz ve geçicidir diye kestirip atmadım zahmet edip okursanız. Herkes için farklı yöntemler etki eder 'benim' için ise kendi çabamla düşünce ve davranış biçimimi değiştirmek etkili oldu dedim. Ayrıca insanlar sigarayı bırakmak için diyelimki, ya da başka daha küçük sorunları için bile büyük paralar vererek en az 5-6 seans olmak üzere hipnoz terapisine başvuruyorlar ama birebir karşılıklı, işin içine psikolijik destek de katılarak,kişiye daha özel işlem uygulanmasına rağmen yine de sonuç her zaman olumlu olmayabiliyor. Halbuki siz herkese birden hitab etmesini beklediğiniz bu telkinler hakkında en ufak bir eleştiriyi kabul etmiyorsunuz. Bilinçaltı da karanlık bir nokta o yüzden kabul edemediğim sanki bilimsel bir gerçekten bahsediliyormuş, siz de bilinçaltı konusunda otoriteymişsiniz gibi eleştirel bir tarzda kullandığım kelimeleri 'yanlış' kabul ederek cevap verme tarzınız. Benim söylediğim şey bilinçaltı karanlık noktadır, bilinç altıyla ilgili bilinmeyen bilinenden fazladır, bilinen kısmı da zaten hipotezden ibarettir, brain scanning tarzi bilimsel tekniklerle henüz ispatlanmış birşey yoktur ve bilinçaltının sorun yaratan karanlık bir yer değil hayatımızı kolaylaştıran bilgeliğimizin kaynağı bir boyut olma ihtimali de mesela New Scientistin sanırım son sayısında belirtilmiştir. O yüzden bir iş yapıyorsanız en başından sorgulamanız gereken fikirlerinizin ne kadar göreceli ne kadar tartışılmaz olduğudur ki bu dünyada eleştiriye karşı hoşgörüsüz olan herkesin yaptığı işe zaten süpheyle yaklaşmak lazımdır.
Regina isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla