Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-01-2008, 12:30 PM   #13 (permalink)
keops
Moderator
Abdullah Canıtez

keops - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 154
290 Mesajinıza toplam 2,351 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
keops is a glorious beacon of lightkeops is a glorious beacon of lightkeops is a glorious beacon of lightkeops is a glorious beacon of lightkeops is a glorious beacon of lightkeops is a glorious beacon of light
Standart Ynt: SECRET'İN SÖYLEMEDİKLERİ

Alıntı:
Regina Nickli Üyeden Alıntı
Ben bu yazılanlara katılmıyorum. Zaten birçok psikolog bilinçaltına direk etki edecek herhangi bir yöntemin beyhudeliğine inanıyor. Adı üstünde bilinçaltı. Bilincüstünde onu ne kadar kontrol edebilir, yeniden programlayabilir ya da silebilirsinki? Böyle birşey mümkün değil çünkü bilinçaltının kendi dili var ve onu bilinci kullanarak görmek, tanımak, çözmek falan mümkün değil. Kendi bilincini ya da birbaşkasının mesela bir psikoloğun ya da hipnozcunun bilincini kullanarak senin bilinçaltını yoluna koyması fikrini şöyle bir düşünün isterseniz, ne kadar gülünç. Tabiiki genelleme yapılabilen bazı durumlarda bu kısmen başarılabilir. Diyelimki çocukken annesi tarafından sürekli dayak yemiş bir insanın yetişkinliğinde bilinçaltının onu ne yönde etkileyeceğini tahmin etmek zor olmayabilir. Bu yüzden de bazı çözümler getirilebilir. Ama sonuçta herşey gelip kişinin davranış yapısını ve olaylara tepkisini değiştirmek için verdiği karara dayanıyor. Psikanaliz de, cognitive psikoloji de. Hipnozsa bunu kişinin dah apasif katılımıyla sağlamanın bir yolu. Düşününki benzer şeyler yaşamış iki kişiden biri seri katil biri din adamı olabilir. Demekki önemli olan bilinçaltımızı oluşturan deneyimlerimiz ya da bilinçaltındaki acılarımız değil bunlarla davranıisal olarak nasıl başettiğimizdir.

Bir de secretta önemli bir noktayı gözden kaçırmışsınız, o da sevgi. Her sorunun sevgiyle halledilebileceği söyleniyor. Bu idealist bir saçmalık değil gerçekten işe yarıyor. Hayatımızı zorlaştıran şeylerden bazıları insanlar arası iletişim, öfke, kin, inançsızlık, tedirginlik, sürekli eleştirel bir tutum takınmak, kabalık, hoşgörüsüzlük ama en önemlisi kendine güvensizlik. Çoğu sorunun altında insanın kendine güvenmemesi yatıyor. Kendini sevince insan kendine güveniyor. Kendini mutsuz bir hayata mahkum etmiş herkes kendine güvenmediği için bunu yapmıştır, kompleks ve korkularından dolayı yapmışitır. Güzellikleri hakettiğine inanan, kendini seven kendine güvenen hiçkimse kendi için kötü deneyimler seçmez.

Secret benim gerçekten de hayatımı değiştirdi. Bu site de çok iyi niyetlerle yapılmış birçok insanın da yarar sağladığına gerçekten inandığım teknikleri içeren bir site. Ama herkesi farklı teknikler etkileyebilir. Hipnoz, bilinçaltı mesajları vb teknikler bana biraz işten kaçmak ve kolaycılığı seçmek gibi geliyor ve en büyük gücü ve avantajı placebo ilaçların yarattığı etki. Büyü de böyle alternatif terapiler de. Ama çoğu insan için işe yarıyor. Benim için ise bilinçli bir şekilde davranış ve düşünce sistemimi değiştirme çalışmalarımı durdurmama neden olduğu için (sanırım bundan) işe yaramadı ve secretla tanıştığım zamandan beri ilk kez psikolojimin kötüye gitmesine neden oldu. Sizin bastırmak diye bahsettiğiniz şey aslında aşmaktır. Diyelimki bir insan çok kötü bir deneyim yaşadı ve r noktasına geldi. Sonra secret yöntemiyle psikolojisini düzeltti, yaşadığı şeyi 'bastırarak'. Diyelimki dediğiniz oldu ve sonra tekrar bazı düşünceler o kişiyi rahatsız etmeye başladı. O düşünceler hiçbir zaman o ilk andaki yoğunluğunda olmayacaktır. Çünkü aray azaman girecektir, kişi pozitif düşüğnmeye kendini sevmeye alışmış olacaktır ve daha sağlıklı bir şekilde o düşüncelerle başedebilecektir. Zaten yapılabilecek tek şey affetmek ve ileriye bakmak ve secretla yapılan da bu.

Psikologların kabul ettiği ve sağlıklı bulduğu tek bir savunma mekanizması var. O da sublimation denilen, kişinin kendini sanata estetiğe ya da bir amaca adayarak sorunlarından uzaklaşmasına verilen ad. Secretın bundan hiçbir farkı yok çünkü her alanda gelişmemeizi ve kendimizi sevmemizi sağlıyor. Sevgiler...
yüzlerce çeşit hipnoz yöntemi ve binlerce hipnozitör var
hipnoz işe yaramaz ve geçicidir sözü sadece sizin öznel deneyiminizi ifade eder
genelleme yapabilmeniz içinde bu alanda çalışan herkezi bilmeniz tanımanız ve araştırmanız gerekir...
bilinçaltı kontrol edilemez buda yanlış bir söz bilinçaltı yönlendirilebilir ne ile yönlendirilir bilinçle tabiki.... bilinçaltını çözmek sözüde yanlış... bilinçaltı çözülmez bilinçaltında oluşan problem çözülür ikisi çok farklıdır
hipnoterapist senin bilinçaltını kontrol etmez bilincini susturarak(tamamen değil kısmen) başka bi ifadeyle sorgulayan beyni aşarak bilinçaltına seslenir onun diliyle yeni davranış ya da düşünce biçimini kabul etmesine yardımcı olur
hipnoterapistin yaptığı toprağa tohum atmak gibidir o tohumun büyüyüp ağaç olmasını istiyorsanız
onu sulamak gerekir oda size kalmıştır..
çünkü her türlü hipnoz otohipnozdur....
son olarak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaya dikkat edelim
onun dışındaki söylediklerinize katılıyorum

keops isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla