Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22-12-2007, 09:50 PM   #6 (permalink)
akik
Teğmen

Tesekkür: 0
28 Mesajinıza toplam 56 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
akik is an unknown quantity at this point
Standart Ynt: iğne korkusu

valla kardeşimle ilgili benzer problemler yaşıyorum, tam aynısını yaşamadım ama şöyle bişiler olabilir:
öncelikle manyak olmayan bir hemşire veya iğne yapabilen birini bulmanız lazım, biraz sabırlı birini. ara sıra bu insan, çocuğunuzun çok güvendiği birine, mesela size, iğne yapsın. oğlunuz izlesin. ama zorlamayın. başta görmek falan da istemiyorsa ortalıkta olsun. zaten illa ki merak edip bakacaktır. bi şey olmadığını görsün. siz de neler hissettiğinizi falan anlatın azar azar. ama uydurmayın, hiç acımıyo falan demeyin, çünkü çocuk iğnenin acıttığını biliyor, inandırıcılığınızı kaybedersiniz. sonra mesela elinizi tutmasını isteyin, sen elimi tutunca daha az acıyor dersiniz, ilerde bunun eşlemesi olarak siz onun elini tuttuğunuzda daha az acıyacağını söyleyebilirsiniz. sonra iğneyi eline verin. baksın, incelesin. iğnenin/aşının ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak anlatın veya daha iyisi hemşire veya eczacı falan, otorite kabul edeceği biri anlatsın, bilmesi korkusunu azaltabilir. ara sıra, iğne yapılmasa da, mesela yapmadan önce dezenfekte falan ederler ya öyle bişiler falan yapılabilir. can yakmayan şeyler denenebilir. maksat iğne çocuk için normalleşsin. zaman alır biraz.

bendeki problem tam bu mudur bilmiyorum ama, başkası önümde kan revan içinde kalsın, gayet soğukkanlı müdahale edebiliyorum. kendim bir tarafımı kasten kanatsam, kessem (eskiden yapardım) hiçbir şey olmuyor, gayet normal duruyorum. ama bi iğne olmam gerekse tansiyonum düşüyor, oturmazsam bayılacak gibi oluyorum veya dişçide biraz kanlı bişi olsa bi yerim kesilse veya ağrı kesici iğne falan yapılsa fena oluyorum. utandığımdan kendimi tutup normal hareket edebiliyorum bi derece ama tansiyonum düşüyor zor duruyorum. ne şimdi bu?
akik isimli Üye şimdilik offline konumundadır Offline   Alıntı ile Cevapla