Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19-09-2008, 06:31 PM   #7 (permalink)
shamanic
Administrators
♥Ozlem Şahin ♥

shamanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13,842
2,276 Mesajinıza toplam 13,392 kez İyi ki varsın demişler.İyi ki varsınız iyi ki varız.
shamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond reputeshamanic has a reputation beyond repute
Standart Ynt: ŞANSI ARTIRMA İLKELERİ

merhabalar ..

meditasyon bilinçli zihnin susturularak uyanıkken gerçek ben in ortaya çıkması için gerekli alan açıklığının oluşturulmasıdır..

içimizde ki gerçek ben.. ilahi olan.. tanrısal.. evrensel.. adına her ne derseniz artık mükemmel olan yanımızdır..

meditasyon genel olarak yapılmaya çalışılan bu durumlara verilen genel addır..

dolayısıyla bunu ibadeti kapsayracak biçimde yaptığınızda ibadet
güzelleşmek v.b gibi farklı durumlar için yaptığınızda olmak istediğiniz durumun adını alır..

yani herkes kendi içinde haklı

meditasyon bir yol yöntem olmaktan ziyade oluş biçimidir ne olmak istiyorsak o dur ..

uzak doğuda ki meditasyonun tanımı bizden çok farklıdır..

bununla ilgili dr. d. chopra nın kaleminden hatırladığım bir yazıyı eklemek istiyorum;

tm (transandantal meditasyon ) kurucusu maharishi mahesh yogi tarafından 1959 da hindistan dan amerika ya getirildi..
daha öncede batıya yolculuk yapan ustalar olmuştu.. ama maharishi ilk kez medya ölçüsünde kültür engellerini aşan oldu..

betılı meditasyon kelimesini duymamıştı ve bir çoğu kuşkuyla bakıyordu.. sözlük anlamındaki tanımlamanında bunda rolü vardır..

ingilizce de <ben bunun üzerine meditasyon yapacağım> derseniz, bu < ben bunun üzerine iyice düşünüp taşınacağım > demektir..

bazı kişilerce meditasyon tefekkür hatta dua ile benzerlik taşır..

maharishi nin amerikayı ziyaretinde bir san fransisco gazetesi taransandantal meditasyonu
tıp dışı bir yatıştırıcı olarak müjdelemiş ve onu uykusuzluğa karşı umut verici bir çare olarak göstermişti..

bu makale maharishi ye amerikalı dostları tarafından kendisinin tanınması yolunda gururla gösterildi..
yüksek sesle okuyarak tepkisini beklediler..
maharishi sessizce oturdu ve sonra ağzından tek bir kelime çıktı.. "zalim"

dostları şoka uğradı..
maharishi yumuşak bie sesle : bence eve dönsem daha iyi olur gibi geliyor.. burası acayip bir ülke görünümünde.. değerler burada farklı..

bu gün bile maharishi nin bu tepkisine şaşanlar vardır..
çünkü meditasyon; rahat uyku dahil gevşeme ve bunun yararlarının bir simgesel kelimesi olarak dillerde dolaşmaktadır..

sevgiler..